با پروژه Google Art از 30.000 اثر هنری دیدن کنید

 

 

یک سال پس از شروع بکار پروژه هنر گوگل (Google Art Project) که با حدود هزار اثر هنری که به صورت دیجیتالی درآمده و با کیفیت بالا در اینترنت قرار گرفت، حال گوگل با افزایش این آثار توانسته تا بیش از 30,000 اثر ارزشمند و نفیس را در اختیار کاربران خویش قراردهد. پس اگر شما هم دانشجوی هنر هستید یا یکی از علاقمندان آثار ارزنده هنری به حساب می آیید، می‌توانید بدون صرف وقت یا هزینه‌ای، بدون اینکه پا را از خانه بیرون بگذارید، به آثار فاخر متعددی با کیفیت بالا دسترسی پیدا کنید.

علی‌رغم توجه کمی که به نسبت سایر محصولات گوگل به پروژه هنرهای زیبای گوگل می‌شود، این تلاش خلاقانه یکی از بهترین نمونه‌هایی است که با شعار همیشگی گوگل، یعنی «بدجنس نباشید!» هماهنگی دارد؛ چرا که این پروژه حقیقتاً یک فرصت فرهنگی ارزشمند و دوست‌داشتنی را برای هنردوستان در سرتاسر جهان فراهم کرده است.
آمیت سوود، مدیر پروژه هنرهای زیبای گوگل در مطلبی که در وبلاگ رسمی گوگل منتشر نموده است اذعان می دارد که:

از سال گذشته که این پروژه را معرفی کردیم، صاحبنظران، علاقمندان و هنرمندان زیادی با ما تماس گرفتند و راهکارها، پیشنهادات و توصیه‌های متعددی را در توسعه هر چه بهتر و بیشتر این کار هنری عام‌المنفعه ارائه نمودند. همین ایده‌های کاربران عزیزمان بود که چراغ راه ما و قوت قلبی برای ادامه مسیرمان بود. از این گذشته، موسسات مختلفی با ما ارتباط برقرار کرده و تقاضای مشارکت و همکاری نزدیک در این کار را داشتند، جا دارد همینجا از ایده‌ها و نقطه نظرات راهگشای تمامی دوستان کمال تقدیر و تشکر را به جای آورم.

این پروژه با هدف فراهم آوردن محیطی برای گردآوری آنلاین آثار هنری اصیل از سال گذشته با همکاری 17 موزه از نه کشور گوناگون و یک هزار تصویر آغاز شد. در ابتدای امر تنها آثار هنری غربی مورد توجه دست‌اندرکاران بود که به تدریج این حوزه موضوعی گسترش پیدا کرد و کم‌کم تعداد موزه‌هایی که با این پروژه همکاری کردند به 151 مرکز از 40 کشور گوناگون رسید.
حال از موزه هنرهای متروپولیتن نیویورک گرفته تا گالری ملی هنرهای مدرن دهلی نو در هندوستان – کشور هفتاد و دو ملت – آثار متعددی در این پایگاه در دسترس کاربران علاقمند است. جالب اینکه گوگل نه تنها تعداد آثار هنری این بانک اطلاعاتی را افزایش چشمگیر داده، که کیفیت تصاویر نیز ارتقا یافته است.
به طوریکه با استفاده از تکنیکهای تصویربرداری خیابانی توانسته‌اند، عکسهای باکیفیتی از 385 سالن موزه تهیه کرده و 46 اثر هنری را نیز باکیفیت گیگابایتی در دسترس قرار دهند. در کنار همه این مزایای هنری و تکنیکی، کاربران می‌توانند تابلوهای نقاشی مورد علاقه خود را به سادگی علامت‌گذاری کرده و در گالری شخصی خود ذخیره نمایند.
جالب اینکه در کنار تمام قابلیت‌های موجود، امکان اشتراک‌گذاری در شبکه اجتماعی گوگل+ کاربران را در توسعه هر چه بیشتر فرهنگی و هنری جامعه مجازی یاری می‌رساند. اگر علاقمند شدید تا برخی از جنبه های این محصول نوپای گوکل را ملاحظه فرمایید به وب سایت googleartproject.com مراجعه کنید.


منبع: ZDNet

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*