نقش مهم میوه و سبزیجات در کاهش احتمال ابتلا به سرطان

مزایا و فواید میوه و سبزی کاملا اثبات شده است. طی مطالعات عمیقی که اخیرا در دانشگاه هاروارد بر روی هزار زن صورت گرفته ، مصرف متعادل سبزیجات و میوه ها از سن بلوغ تا اوایل میان سالی، این افراد را از خطر ابتلا به سرطان های مختلف زنانه دور می‌کند. فیبر موجود در سبزیجات، بهترین ماده برای جلوگیری از توسعه سلول های سرطانی است.

این اطلاعات به دست آمده معتبر بر پایه نتایج بدست آمده از تحقیق های چندین سال اخیر است. در سال ۱۹۹۱ بر روی ۹۰ هزار و ۵۳۴ زن مطالعاتی انجام شد. میانگین سن جامعه آماری این تحقیق، بین ۲۷ تا ۴۴ سال بود. پژوهش دانشگاه هاروارد در این زمین حدود چهار سال به طول انجامید و پرسشنامه هایی که در این چهار سال از وضعیت جامعه آماری قبل و بعد از شروع رژیم غذایی سبزیجاتی جمع آوری شد، نتایجی فوق العاده داشت. تحقیقات مشابهی نیز در سال ۱۹۹۸ در یک دبیرستان دخترانه صورت گرفت.

فاکتور های تاثیرگذاری از جمله: سابقه سرطان در دیگر افراد خانواده، نژاد، شاخص توده بدن و… در نظر گرفته شدند. پس از آنالیز کردن این داده های ۹۰ هزار نفری محققان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که مصرف متعادل فیبر و سبزیجات در بانوان، آنها را از خطر ابتلا به سرطان پستان مصون می‌دارد. مصرف فیبر با رژیم غذایی مناسب، خطر ابتلا به سرطان در بانوان را در سن بلوغ بین ۱۲ تا ۱۹ درصد، در میان سالی تا ۱۶ درصد و بعد از دوران یائسگی تا ۲۴ درصد کاهش می‌دهد. همچنین محققان اذعان دارند که مصرف فیبر حداقل روزی ۱۰ گرم روزانه، خطر ابتلا به دیابت را تا ۱۳ درصد کاهش خواهد داد.

منبع: Gizmag

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*