سن فرسودگی انواع خودرو در سال ١۴٠٣

سن فرسودگی انواع خودرو در سال ١۴٠٣ اعلام شد

معاون رئیس جمهور، سن فرسودگی انواع خودرو در سال ١۴٠٣ را اعلام کرد که بین ١٠ تا ٢۵ سال خواهد بود. جدول آن را در زیر ببینید.

به گزارش گجت نیوز، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور در 28 اسفند ماه سال گذشته مصوبه هیئت وزیران در خصوص سن فرسودگی انواع خودروها را ابلاغ کرد. بر اساس این مصوبه، سن فرسودگی خودروها به تفکیک نوع خودرو، از 10 تا 25 سال تعیین شده است.

جدول سن فرسودگی انواع خودرو در ١۴٠٣

نوع خودروسن فرسودگی (سال)
سواری شخصی15
عمومی مسافری15
سنگین باری20
موتورسیکلت بنزینی کابراتوری6
موتورسیکلت بنزینی انژکتوری10
موتورسیکلت برقی15

سن خودروهای وارداتی بر اساس کارت شناسایی وسیله نقلیه و یا شماره شناسایی (VIN) سازنده محاسبه می‌شود. اسقاط خودروهای حادثه‌دیده که به سن فرسودگی رسیده‌اند، با تأیید مراجع ذی‌صلاح و ثبت در سامانه مربوطه امکان‌پذیر است.

خودروهای بالای 10 سال که در دو بار معاینه فنی متوالی مردود شوند، می‌توانند اسقاط شوند؛ اما در اولویت دریافت تسهیلات قرار نخواهند گرفت.

سن فرسودگی اتوبوس‌های درون شهری، مشروط به بازآمد (اورهال) و اخذ تأییدیه‌های مربوط به ایمنی و زیست محیطی، تا 5 سال قابل افزایش است.

این مصوبه می‌تواند به کاهش آلودگی هوا و ارتقای ایمنی تردد در جاده‌ها کمک کند. همچنین، این مصوبه می‌تواند به نوسازی ناوگان حمل و نقل و رونق صنعت خودرو کمک کند.

سن فرسودگی انواع خودرو در سال ١۴٠٣

انتظار می‌رود با اجرای این مصوبه، شاهد کاهش تردد خودروهای فرسوده طی سال ١۴٠٣ در سطح کشور باشیم. همچنین، انتظار می‌رود شاهد افزایش کیفیت خدمات حمل و نقل و ارتقای سلامت عمومی باشیم.

این مصوبه در حالی ابلاغ شده است که پیش از این، سن فرسودگی خودروها در ایران به طور میانگین 20 سال بود.
کارشناسان معتقدند که این مصوبه می‌تواند گامی مثبت در جهت کاهش آلودگی هوا و ارتقای ایمنی تردد در جاده‌ها باشد.

با این حال، برخی از کارشناسان نیز معتقدند که اجرای این مصوبه با چالش‌هایی همراه خواهد بود، از جمله کمبود منابع مالی برای اسقاط خودروهای فرسوده و عدم تمایل مالکان خودروها به اسقاط خودروهای خود.

پیشینه خبر:
شرایط فروش سایپا ویژه جایگزینی خودروهای فرسوده در بهمن ۱۴۰۲ قیمت گواهی اسقاط خودروهای فرسوده افزایش یافت

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. بی زحمت یک نگاهی به سطح شهر بندازید پیکان که هیچ حتی اتومبیلهایی که دیگه در شهرستانها کسی سوار نمی شد در سطح شهر به علت سرمایه آیی شدن اتوموبیل چند سالی میشه که دوباره درحال تردد هستند