تماشا کنید: این توپ جادویی هر آتشی را بلافاصله خاموش می‌کند!

تماشا کنید: این توپ جادویی هر آتشی را بلافاصله خاموش می‌کند!

شاید باورتان نشود اما آتش و آتش سوزی جزو بلایایی است که هنوز هم راه چاره‌ی صد در صدی برای مقابله با آن یافت نشده و با وجود پیشرفت سریع علم، هنوز هم در اخبار می‌شنویم که حتی آتش‌نشانان با لباس‌های مخصوص و تجهیزات ایمنی، در جریان مهار آتش دچار آسیب و حتی جان خود را از دست می دهند. به همین دلیل تعداد زیادی از محققان و استارت آپ‌ها در سراسر جهان بر روی مقابله با این غول ترسناک فعالیت می‌کنند که نتیجه آن ابداعاتی نظیر این توپ جادویی‌ست که می تواند هر آتشی را بلافاصله خاموش کند.در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

یک کمپانی تایلندی به تازگی راه حلی را یافته است که شاید از راه حل‌های دیگر جذاب‌تر و حتی سرگرم کننده‌تر باشد! آنها توپی را با نام Elide Fire تولید کرده‌اند که حاوی موادی خاصی است و با انفجار در مرکز آتش سوزی، در کسری از ثانیه آتش را مهار می‌کند و شعله‌های آتش را به خاکستر تبدیل می‌کند.

اندازه‌ی این توپ جادویی حدود ۱۴.۷ سانتی متر (تقریبا اندازه‌ی یک توپ بولینگ متوسط) و وزن آن ۱.۵ کیلوگرم (۳.۳ پوند) است. این توپ به چند روش می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و بدلیل وزن و ابعاد مناسب، می‌تواند توسط فرد به داخل آتش پرتاب شود و یا به سمت آتش (آنهایی که بر روی زمین هستند) غلط داده شود.

cbe9caa5_b339eb60_4512_41fa_9e05_9f7a301bac1e

بعد از حدود ۳ تا ۱۰ ثانیه (بسته به حرارت آتش)، این توپ منفجر می‌شود و صدایی مهیبی معادل ۱۲۰ دسیبل تولید می‌کند. براثر انفجار، مواد خاموش کننده‌ی داخل توپ از جمله FUREX 770 و یک ترکیب شیمیایی خشک به نام مونو فسفات آمونیوم (mono ammonium phosphate) در فضا پخش می‌شوند و با انجام سلسله واکنش‌های خاص شیمیایی، آتش بلافاصله خاموش می‌شود.

در ویدیوی زیر می‌توانید روند پرتاب و قرارگرفتن توپ در آتش و سپس خاموش شدن آتش بعد از انفجار توپ Elide Fire را تماشا کنید:

روش دیگر استفاده از این توپ این است که آنرا در مناطقی که ریسک آتش سوزی در آنها بالاست، قرار می‌دهند تا درصورت آتش سوزی احتمالی و نبود مراقب، توپ به صورت خودکار منفجر شود و علاوه بر خاموش کردن آتش، با صدای انفجار خود، نگهبانان و مسئولان حفاظت را از وجود آتش باخبر کنند. جالب است بدانید که توپ Elide Fire با سایزی که در بالا گفتیم، می‌تواند آتش‌های کوچک کلاس A و B را در مساحتی تا حداکثر ۸ تا ۱۰ متر مربع خاموش کند.

منبع: gizmodo