ایران خودرو و سایپا

ایران خودرو و سایپا در انتظار تایید افزایش قیمت هستند

ایران خودرو و سایپا منتظر ابلاغ قیمت‌های جدید از سوی وزارت صمت هستند و به زودی محصولاتاین دو شرکت شامل افزایش قیمت خواهند شد.

دبیر انجمن خودروسازان، چندی پیش خبر از افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا داد. او در پی گفت‌وگویی که با خبرنگاران داشت، ابلاغ قیمت‌های جدید را ناجوانمردانه و کاری سخت خواند.

افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا

ایران خودرو و سایپا

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان درخصوص ابلاغ قیمت‌های جدید گفت: دو شرکت‌ ایران خودرو و سایپا در طول روزهای آینده شاهد ابلاغ قیمت‌های جدید از سوی وزارت صمت خواهند بود. این درحالی است که تخصیص این قیمت‌ها از سوی دولت جدید خواهد بود.

همچنین دبیر انجمن خودروسازان درباره وضعیت نهایی تخصیص و تامین ارز برای تولیدکنندگان، تصریح کرد: مطابق با آنچه که به من گفته شده است، از روز 18 تیرماه تخصیص ارزها آغاز شده اما قبل از آن هیچ خبری مبنی بر تامین ارزهای تخصیص داده شده، دریافت نکردم.

نعمت بخش، ضمن اشاره به تخصیص ارز در سال‌های گذشته، تاکید کرد: آنچه تا به الان در اخبار گفته شده، تخصیص 1.5 میلیارد دلار ارز برای سال‌های گذشته است و در سال جاری خودروسازان وضعیت خوبی را در خصوص تامین ارز لازم برای خودروسازی، دریافت نکرده‌اند. ادامه فعالیت این صنعت بزرگ در ایران با این شکل از تخصیص ارز به نتیجه نهایی نخواهد رسید و نیاز به تامین مستمر ارز خواهد داشت.

وی ادامه داد: از ابتدای سال 1403 تا به الان چهار نامه به وزیر محترم صمت نوشته‌ام، در تمامی آن‌ها نسبت به وضعیت نامطلوب تخصیص و تامین ارز هشدار داده‌ام. در همین خصوص تاکید کردم که ادامه فعالیت این صنعت با چنین وضعیتی به مقدار تولید سال 1402 نیز نخواهیم رسید.

دبیر انجمن خودروسازان خاطر نشان کرد: نزدیک به 15 ماه است که محصولات دو شرکت سایپا و ایران خودرو دچار افزایش قیمت نشده‌اند. ابلاغ قیمت‌ها در سال گذشته از سوی شورای رقابت انجام می‌شد و این شورا قیمت گذاری را به وزرات صمت تحمیل کرد. اما در سال جدید سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت‌ محصولات این دو شرکت را محاسبه کرده است؛ حال باید منتظر ابلاغ قیمت‌ها از سوی معاون حمل و نقل وزارت صنعت و معدن و تجارت باشیم.

وی افزود: ایران خودرو و سایپا هر روز شاهد ضرر مالی خود هستند و هر آنچه که در خصوص ابلاغ قیمت‌ها سهل انگاری شود، 40 میلیون سهامدار این دو خودروساز بزرگ منجر به زیان خواهد شد. چراکه این دو شرکت با کمبود نقدینگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و قادر به پرداخت پول قطعه سازان نخواهند بود.

احمد نعمت بخش، به وجود تورم حاکم بر کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه صنعت خودورسازی در ایران دچار عدم حمایت شده است. این درحالی است که قیمت مواد اولیه برای تولید افزایش می‌یابد اما قیمت محصولات نباید در طول 15 ماه افزایش یابند.

اعلام قیمت‌ها از سوی وزارت صمت

ایران خودرو و سایپا

دبیر انجمن خودروسازان، ضمن اشاره به ابلاغ قیمت‌ها از سوی وزرات سمت، اظهار کرد: خودروسازان موظف هستند که قیمت‌های جدید را به مشتریان و مصرف کنندگان اعلام کند، پس وزارت صمت می‌بایست با صراحت این قیمت‌ها را ابلاغ و محاسبه کند.

احمد نعمت بخش، درخصوص خبر منتشره افزایش تولید خودرو واکنش نشان داد و گفت: مطابق با نیاز برآورده بازار ایران، مردم نیازمند یک میلیون و دویست هزار دستگاه در سال هستند. آنچه که موجب بیشتر شدن تقاضا شده است، اختلاف قیمت بازار و کارخانه می‌باشد که در اثر ایجاد رانت و سرمایه‌های سرگردان 7500 همتی است که نشان می‌دهد 80 درصد تقاضاها در ایران کاذب می‌باشد.

او تصریح کرد: چنانچه اجازه داده شود که تولیدکنندگان، خودرو را با قیمت حاشیه بازار بفروشند، شاهد خواهیم بود که در طول 3 ماه خودرو تک نرخی شود و تقاضاهای کاذب نیز از بین می‌رود.

پیشینه خبر:
بیانیه مدیران خودرو درباره افزایش قیمت محصولات در تیر ماه ۱۴۰۳ لیست و قیمت خودروهای وارداتی در سامانه اعلام شد + شرایط ثبت نام متقاضیان جدید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*