پیشنهادی که قرار است طراحی پارک مرکزی نیویورک را دگرگون کند

پارک مرکزی نیویورک (Central Park) یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی جهان است و طراحی آن به گونه ای است که وقتی فردی وارد آن میشود، برای چند لحظه فراموش میکند که در یکی از مدرنترین و شلوغ ترین مناطق جمعیتی دنیا قرار دارد. اما به تازگی یک پروپوزال برای دگرگونی ظاهر این پارک داده شده است.

دو طراح به نام های ییتان سان (Yitan Sun) و جیانشی وو (Jianshi Wu) طرحی را ارائه داده اند که اگر اجرایی شود، نه تنها قرار است بافت طبیعی پارک را متحول کند، بلکه قرار است معماری آن را هم کاملا تغییر دهد. در پروپوزالی که توسط این دو دیزاینر ارائه شده است، یک دیوار شیشه‌ای عظیم به دور پارک کشیده خواهد شد.

این دیوار که از جنس شیشه با قابلیت انعکاس بسیار بالا و نزدیک به آینه خواهد بود، با انعکاس فضای داخلی پارک به صورت متقابل کاری میکند که بازدیدکننده ها حس بینهایت بودن فضای پارک بهشان دست بدهد؛ درواقع شبیه حالتی که دو آینه را روبروی همدیگر قرار میدهید و اجسام بینهایت تکرار میشوند در این جا نیز همین حالت به وجود می‌آید با این تفاوت که بدلیل دور بودن دو آینه از یکدیگر، اجسام تکرار نمیشوند و به جای آن به نظر میرسد که در مسافت دورتری قرار دارند.

پیشنهادی که قرار است طراحی پارک مرکزی نیویورک را دگرگون کند

این دیوار شیشه ای غول پیکر حدود ۳۰۵ متر (۱۰۰۰ فوت) ارتفاع خواهد داشت و حدود ۳۵ متر (۱۰۰ فوت) آن هم داخل زمین فرو میرود تا استحکام بیشتری داشته باشد. این سازه‌ی عظیم به طول کلی دارای مساحتی بالغ بر ۱۸ میلیون و ۱۳۰ هزار متر مربع (۷ مایل مربع) خواهد بود که این مساحت، آن را به سازه‌ای ۸۰ برابر بزرگتر از ساختمان امپایر استیت (Empire State) تبدیل میکند!

البته این طرح که برای اولین بار در مسابقات سالانه‌ی طراحی آسمان خراش های eVolo در مقام اول قرار گرفت، به همین جا خلاصه نمیشود و کار اصلی به تغییر بافت طبیعی سنترال پارک مربوط میشود. طی این مرحله، بستر پارک حفاری میشود و چندین متر گودبرداری صورت میگیرد. سپس بستر اصلی پارک به چند متر پایین تر انتقال پیدا میکند و همزمان با جایگذاری دیواره‌ی شیشه‌ای، نحوه‌ی قرارگیری پستی و بلندی های پارک تغییر میکند و به چیزی شبیه به تصاویری که مشاهده میکنید، تبدیل میشود.

پیشنهادی که قرار است طراحی پارک مرکزی نیویورک را دگرگون کند

در نهایت نیز یک پارک شبه ژوراسیک در یکی از سمبولیک ترین پارک های دنیا ایجاد میشود که طراحان نام آن را «افق نیویورک» (New York Horizon) گذاشته اند؛ افقی که قرار است بعد جدیدی به بازدیدکنندگان پارک مرکزی نیویورک هدیه کند و آنها را به تماشای نمایی بی پایان دعوت میکند.

مراحل اجرای این پروژه‌ی ماجراجویانه و البته کمی فانتزی را در تصویر زیر به طور کامل مشاهده میکنید:

پیشنهادی که قرار است طراحی پارک مرکزی نیویورک را دگرگون کند

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. کاش یه همچین پارک بزرگی هم داخل تهران بود