اولین نیروگاه بادی روی آب کشور آمریکا تا آخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد

اولین نیروگاه بادی روی آب آمریکا تا آخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد

سال گذشته تاسیس اولین نیروگاه بادی روی آب آمریکا آغاز شد. تفاوت این نیروگاه با نیروگاه‌های توربین‌های بادی در خشکی این است که این نیروگاه در نزدیکی سواحل و بر روی آب ساخته می‌شود. این کار به دلیل قدرت و شدت بیشتر باد در دریا، باعث افزایش راندمان و تولید انرژی بیشتر می‌شود.

این نیروگاه بادی که اولین در آمریکا و یکی از ۲۰ نیروگاه بادی روی آب بزرگ در جهان است، در نزدیکی سواحل جزیره‌ی بلاک (Block Island) در حال ساخت است. این جزیره در نزدیکی ایالت رود آیلند (Rhode Island) قرار گرفته است و یکی از شهرهای این ایالت محسوب می‌شود. نیروگاه (محل قرارگیری توربین‌ها) در فاصله‌ی ۳ مایلی (۴.۸ کیلومتری) از ساحل جزیره‌ی بلاک واقع شده است اما قطعات و تجهیزات آن، هرکدام در گوشه‌ای از جهان در حال ساخت و مونتاژ شدن هستند.

کمپانی جنرال الکتریک (General Electric) وظیفه‌ی طراحی بخش اصلی، یعنی توربین‌ها را برعهده دارد. این کمپانی به نمایندگی از شرکت توسعه‌ی نیروگاه بادی روی آب دیپ واتر ویند (Deepwater Wind)، این مسئولیت را انجام خواهد داد. اما طراحی و ساخت برجک‌هایی که توربین‌ها بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند، در جای دیگری درحال انجام است و آن‌ها در مرکز ایالت رود آیلند، یعنی شهر پراویدنس (Providence) درحال مونتاژ شدن هستند.

ژنراتورهای مغناطیسی این توربین‌ها هم که از نوع مستقیم (دایرکت درایو) هستند، در گوشه‌ای دیگر از جهان، یعنی در شهر Saint-Nazaire در غرب فرانسه در حال تولید و سوار شدن هستند! تعدادی دیگر از قطعات از جمله تیغه‌ها نیز در چند کشور اروپایی دیگر درحال ساخته شدن هستند و به زودی از طریق کشتی به محل اجرای پروژه منتقل خواهند شد.

اولین نیروگاه بادی روی آب کشور آمریکا تا آخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد

نیروگاه بادی جزیره‌ی بلاک قرار است با ظرفیت تولید ۳۰ مگاواتی ساخته شود و این ظرفیت بالا توسط پنج توربین غول پیکر ۶ مگاواتی مدل Haliade که ساخت جنرال الکتریک هستند، تولید خواهد شد. این توربین‌ها که به گفته‌ی کمپانی سازنده جزو بزرگترین توربین‌های بادی جهان هستند، قطری معادل ۱۵۰ متر (۴۹۰ فوت) خواهند داشت، رقمی معادل دو برابر اندازه‌ی بال‌های هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ ! ارتفاع آن‌ها نیز ۱۷۰ متر (۵۶۰ فوت) خواهد بود.

این نیروگاه بعد از تکمیل شدن و وارد شدن به شبکه‌ی برق منطقه، قادر خواهد بود به طور سالانه ۱۲۵ هزار مگاوات ساعت (MWh) انرژی الکتریکی تولید کند. این مقدار برای تامین برق مورد نیاز ۵ هزار خانه کافی است و میتواند حدود ۹۰ درصد انرژی مورد نیاز جزیره‌ی بلاک را تامین کند. قرار است این نیروگاه بادی تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی حدود ۹ ماه دیگر تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.

توربین‌های بکار رفته در این پروژه حدود ۲۵ سال عمر مفید خواهند داشت و در طول این مدت، در مقایسه با نیروگاه‌های تولید برق با استفاده از انرژی‌های تجدید ناپذیر، حدود ۲۱ هزار تن کربن دی اکسید کمتری تولید خواهد شد. ۲۱ هزار تن کاهش تولید این گاز مخرب می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی حفظ محیط زیست منطقه داشته باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*