زاها حدید

زاها حدید ، اسطوره معماری قرن درگذشت

زاها حدید ، معمار برجسته و صاحب نام عراقی‌- بریتانیایی، در ۶۵ سالگی درگذشت.وی یکی از بزرگترین معماران معاصر بود که آثار بی نظیری را از خود به جای گذاشته است.

مرکز ورزش های آبی المپیک لندن از جمله آثاری است که معماری آن را زاها حدید بر عهده داشت. او در طول سال های فعالیت هنری اش، آثار گوناگونی خلق کرد که در کشورهای مختلف، از جمله ایتالیا، آلمان و هنگ کنگ ساخته شد.

زاها حدید برنده مدال ها و جوایز متعددی شده بود، از جمله “مدال سلطنتی معماری” در بریتانیا و جایزه بهترین طرح معماری سال ۲۰۱۵ که برای طراحی یک مجموعه فرهنگی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان دریافت کرد.

طی ۱۶۷ سال، زاها حدید نخستین زنی بود که مفتخر به دریافت مدال سلطنتی بریتانیا شد.او در سال ۲۰۱۲ لقب تشریفاتی “Dame” را از ملکه بریتانیا دریافت کرده بود.

زاها حدیدخانم حدید در سال ۱۹۵۰ در عراق متولد شد. پس از تحصیل در رشته ریاضیات در دانشگاه آمریکایی بیروت، در سال ۱۹۷۲ برای تحصیل در “ای ای”، مدرسه معماری لندن، راهی بریتانیا شد. پس از فارغ­ التحصیلی، زاها در شرکت معماری استاد سابق خود شروع به کار کرد تا اینکه در سال ۱۹۷۹، دفتر مستقل معماری خود را در لندن راه اندازی کرد.او همچنین در همان سال‌­ها، تدریس رشته معماری را در مدرسه معماری لندن آغاز کرد.

او امروز پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵ ،در بیمارستانی در میامی، و در پی حمله قلبی درگذشت.

نگاهی به ۵ مورد از برترین شاهکار های معماری زاها حدید

نگاهی مختصر به آثار و زندگینامه زاها حدید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۰ دیدگاه

 1. انقدر که این بشر به طرحی معماری وقت گذاشت پیر شد و شکسته شد -پر کشید رفت …خدایش رحمت کند.

 2. خدا رحمتش کنه. با اینکه از معماری سر رشته ندارم اما طراحیاشو دوست داشتم دنبال می کردم. فقط نمیدونم چرا حس می کردم باید ۲۵ سالش می بود؟ شاید بخاطر طراحیاش بود که خیلی مدرن و پویاست.

 3. با سلام
  درگذشت این معمار مشهور را تسلیت عرض می نماییم.

 4. وای من اصلا باورم نمیشه…
  ایشون برای ما دخترای معماری واقعا یه الگو و اسطوره بود

 5. من هنوزم تو شوک هستم چقد بد چقد بد اول سال نو چه شخصیتی و از دست داد جامعه معماری دنیا تسلیت میگم به همه

 6. اولین خبر بدی که در مورد معماری در سال جدید شنیدم مرگ یک معمار خاص بود، و باید بگم زاها حدید، هنرمندی معمار با رویکردی متفاوت به معماری که از پیشرویان سبک واسازی بوده که آثار برجسته و بی همتای در کره خاکی آفرید و با هر طرح جدیدش جسارت و فکر خاص خود را به مردم جهان و معماران سراسر دنیا ارائه می کرد، زاها حدید دارای جایزه پریتزکر بود که مانند جایزهٔ نوبل در معماری محسوب میشه و باید بگم کشور ایران از این فکر و طرح خاص این معمار بزرگ دنیا بی نسیب نماند و با ارائه طرح فاز دو برج میلاد اثری ماندگار از خود برای ما هم به جای گذاشت، روحش شاد.

 7. چرا ؟؟؟؟ نه چرااااا؟؟؟؟

 8. متاسفم روحش شاد واقعا اسطوره بودند
  امیدوارم باز هم مثل ایشان پیدا بشن جامعه معماری عضوی ماهر و کلیدی را از دست دادند

 9. خیلی ناراحت شدم.خدا رحمتش کنه خوبه تو ایرانم یه لزرگداشت براش بگیرن

 10. این بدترین خبر سال بود برام،? واقعاً معمار و طراح بزرگی بود،کاش میشد بیشتر عمر کنه ،سنی نداشت،،سرنوشته دیگه چه میشه کرد،خدا بیامرزه