ویندوز 10

قابلیت تصویر در تصویر به ویندوز ۱۰ می‌آید

با توجه به این‌ که در حال نزدیک شدن به سالگرد یک سالگی ویندوز ۱۰ ( Windows 10 ) هستیم، مایکروسافت در حال آماده کردن یک آپدیت اساسی برای این نسخه از سیستم عامل ویندوز است. گفته می‌شود قابلیت تصویر در تصویر، یکی از قابلیت‌هایی خواهد بود که در این بروزرسانی به ویندوز ۱۰ اضافه می‌شود.

در تابستان پیش رو، مایکروسافت قصد دارد یک به‌روزرسانی اساسی را برای نسل جدید سیستم عامل ویندوز برای کاربران عرضه کند. این بروزرسانی، اولین آپدیت اساسی ویندوز ۱۰ خواهد بود و مایکروسافت تصمیم گرفته آن را در تولد یک سالگی این نسخه عرضه کند. گفته می‌شود که این آپدیت در ماه جولای (اواسط ماه تیر) سال جاری و برای تمام کاربران ویندوز ۱۰ عرضه خواهد شد.

البته مایکروسافت چندی قبل و در کنفرانس بیلد (Build) سال جاری، از قابلیت‌های جدید این نسخه از ویندوز ۱۰ رونمایی کرده بود. سپس این نسخه به صورت داخلی و برای حلقه‌ی کارمندان این کمپانی با نام رمزی ۱۴۳۱۶ منتشر شد تا این قابلیت‌ها در مرحله‌ی آزمایش قرار بگیرد. تغییرات اساسی در نحوه‌ی کارکرد دستیار صوتی ویندوز یعنی کورتانا، تغییرات عمده در قسمت اکشن سنتر، تغییر طراحی منوی استارت، یک تم تیره برای تمام محیط سیستم عامل و چندین بهبود در پشت صحنه‌ی عملکرد نرم افزارها، از مهمترین تغییراتی است که در آپدیت بعدی ویندوز ۱۰ شاهد آن‌ها خواهیم بود.

اما طبق گزارش جدیدی که از سوی خبرگزاری mspoweruser منتشر شده است، مایکروسافت در حال طراحی قابلیت تصویر در تصویر (Picture in Picture) برای ویندوز ۱۰ است و این قابلیت نیز در بروزرسانی مورد نظر، اضافه خواهد شد. قابلیت تصویر در تصویر که اولین بار آن را در تلویزیون‌های نسل جدید شاهد بودیم. اجازه می‌دهد در حالی که کاربر با نرم افزار خاصی کار می‌کند، بتواند یک پنجره‌ی کوچک را هم به صورت جانبی در کنار آن داشته باشد و محتوای چندرسانه‌ای یا حتی نرم افزار دیگری را در آن پنجره باز کند.

قابلیت تصویر در تصویر برای تمام کاربران ویندوز ۱۰ عرضه خواهد شد

البته مشخص نیست قابلیت تصویر در تصویر در کامپیوترهای شخصی چه کاربردی را خواهد داشت، زیرا همین حالا هم کاربران می‌توانند پنجره‌های مختلف را به شکل‌های متفاوت در کنار هم داشته باشند. اما مطمئنا این قابلیت نرم افزاری در تبلت‌ها و دیوایس‌هایی که صفحه‌ی کوچک‌تری دارند، بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

گفتنی است که پیش از کمپانی مایکروسافت، اپل در آی او اس ۹، حالت تصویر در تصویر را معرفی کرده بود. کاربران آی او اس قادر هستند با استفاده از این قابلیت هنگامی که درحال کار کردن با نرم افزار خاصی هستند، یک پنجره‌ی جانبی دیگر را به صورت شناور باز کنند و آن را در هرجای صفحه که مایلند، قرار دهند. این پنجره می‌تواند شامل یک ویدیو یا یک محتوای اینترنتی باشد. البته قابلیت تصویر در تصویر آی او اس ۹ تنها برای کاربران آیپد قابل استفاده است و هنوز هم نرم افزارهای زیادی برای پشتیبانی از آن وجود ندارند.

قابلیت تصویر در تصویر به ویندوز ۱۰ می‌آید

طبق این گزارش احتمالا قرار است این قابلیت ابتدا در ویندوز ۱۰ بر روی کامپیوترهای شخصی و تبلت‌ها قابل استفاده شود و ردموندی‌ها قصد دارند تا مدتی بعد، آن را برای ویندوز ۱۰ موبایل نیز عرضه کنند. آن زمان است که این قابلیت، کارکرد اصلی خود را نشان خواهد داد و به یکی از نقاط قوت ویندوز ۱۰ موبایل تبدیل خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*