ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم شما را به جهانی دیگر می‌برند

ببینید: ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم شما را به جهانی دیگر می‌برند

امروزه مترو به‌عنوان یکی از کارآمدترین شیوه‌های حمل‌ونقل عمومی در شهرهای بزرگ جهان پذیرفته شده است؛ اما جدا از کارایی اصلی، ایستگاه‌های مترو می‌توانند به زیبایی شهرها کمک کنند و سطح زیرین شهر را هم مانند روی آن، دل‌نشین کنند؛ درست مانند اتفاقی در که شهر استکهلم افتاده است.

اگر در تهران، مشهد یا دیگر شهرهای ایران که دارای مترو هستند زندگی کرده باشید، احتمالاً حداقل برای یک‌ بار هم که شده گذرتان به مترو افتاده است. شهرداری و نهادهای متولی مترو به‌خصوص در تهران توانسته‌اند با نصب آثار هنری و تابلوهای انتزاعی، زیبایی و جذابیت خاصی به ایستگاه‌های مترو بدهند؛ اما پروژه‌ای که در ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم انجام شده است، سطح به‌مراتب بالاتری دارد.

شهر استکهلم (Stockholm)، بزرگ‌ترین شهر کشور سوئد است و عنوان پایتخت این کشور را هم به دوش می‌کشد. ‌شبکه‌ی خطوط مترو عظیم این شهر، یکی از پیچیده‌ترین خطوط حمل‌ونقل جهان را تشکیل می‌دهد و با طولی معادل ۱۱۰ کیلومتر (۶۵ مایل)، در کنار طولانی‌ترین خطوط مترو جهان نظیر مترو نیویورک قرار می‌گیرد.

مترو این شهر دارای ۱۰۰ ایستگاه مختلف است که طرح زیباسازی خلاقانه‌ی موردبحث ما، در بیش از ۹۰ ایستگاه آن انجام شده است. مسئولان زیباسازی ایستگاه‌های مترو استکهلم، به‌جای آن‌که به روش‌های سنتی و تکراری نصب تابلو و مجسمه روی بیاورند، سعی کرده‌اند به شیوه‌ای جذاب، فضای مترو را به یک جهان فانتزی تبدیل کنند.

برای زیباسازی مترو استکهلم بیش از ۱۵۰ هنرمند فعالیت کرده اند

برای انجام این پروژه، بیش از ۱۵۰ هنرمند مختلف گرد هم آمده‌اند و با حکاکی، ایجاد طرح‌های برجسته، نقاشی و رنگ‌آمیزی، موزاییک‌کاری و چسباندن قطعات مخصوص، به هرکدام از این ایستگاه‌ها هویت جدیدی داده‌اند. این طراحی‌ها به‌قدری زیبا و مسحورکننده هستند که بازدیدکنندگان خارجی که برای اولین بار آن‌ها را می‌بینند تا چند دقیقه محو تماشای آن‌ها می‌شوند و فراموششان می‌شود که برای سوار شدن به مترو به آنجا آمده‌اند!

ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم شما را به جهانی دیگر می‌برند

البته برای جذابیت بیشتر، هرکدام از این ایستگاه‌ها با توجه به فضا و اتمسفر سورئالشان، یک نام ویژه هم دارند: مانند ایستگاه‌های «شاخه‌های انگور»، «پرنده‌ی آزاد»، «بهشت در کنار تو»، «زیر رنگین‌کمان»، «یک روز سرد در جهنم»، «شب قضاوت»، «زرد» و «لوله‌ها»؛ هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟

به‌تازگی هنرمندی به نام کانر مک نیل (Conor MacNeill)، تصاویر زیبایی از این ایستگاه‌های مترو غیرعادی را تهیه‌کرده و در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام قرار داده است. ما نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم که به تماشای تعدادی از بهترین عکس‌های او بنشینید و از این ایده‌ی خلاقانه لذت ببرید:

گالری تصاویر ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم

ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم شما را به جهانی دیگر می‌برند

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*