دستیار Siri

تملک پتنت دستیار Siri با پرداخت ۲۴.۹ میلیون دلار توسط اپل

دستیار شخصی سخنگوی اپل موسوم به سیری «Siri» همراه با آیفون ۴S به جهانیان معرفی گشت؛ اما اپل به دلیل مشابهی که خود هر بار سامسونگ را روانه دادگاه می‌کرد، اینک از سوی شرکت Rensselaer Polytechnic Institute، سازنده‌ی دستیار Siri مورد شکایت قرار گرفته است.

در مراسم اکتبر ۲۰۱۱، اپل با معرفی دستیار Siri نگاه‌های بسیاری را به خود جلب کرد. توانایی‌ها و پاسخ‌های کارآمد سیری پیش‌تر در هیچ تلفن هوشمندی به‌عنوان اپ درون سیستمی استفاده نشده بود و حتی شاید بتوان گفت برنامه‌های شخص ثالثی وجود نداشتند که پتانسیل رقابت با سیری را داشته باشند.

اما زیر پا گذاشته شدن پتنت‌های سیری در هیاهوی کارایی‌های آن کمرنگ گشت و اینک موسسه Rensselaer Polytechnic Institute با تنظیم شکایتی اپل را برای دادخواهی به نزد قاضی فراخوانده است. پتنت Siri در سال ۲۰۰۷، یعنی زمان عرضه اولین آیفون به موسسه Rensselaer اهدا شده بود.

این موسسه که تاکنون حق ثبت Siri را در اختیار داشته، آن‌ها را به نام کمپانی Dynamic Advances، ساکن ایالت دالاس به ثبت رسانده است. Dynamic Advances تحت مدیریت کمپانی مادر Marathon Patent Group بوده و در پی توافق اخیر شرکت اپل با Rensselaer، علاوه بر پرداخت حدود ۲۵ میلیون دلار به این موسسه، کوپرتینویی‌ها موظف به پرداخت ۵ میلیون دلار به کمپانی Marathon Patent Group بلافاصله پس از حل و فصل شدن پرونده شکایت علیه اپل از دادگاه می‌شوند. سازندگان آیفون ۱۹.۹ از ۲۴.۹ میلیون دلار را پس از مشاهده کردن شرایط مساعد قبلی و بسته شدن پرونده خواهند پرداخت. ناگفته نماند ۵۰ درصد از مبلغ کل پرداختی متعلق به Rensselaer، وکیلان و مالکان قبلی پتنت خواهد بود.

البته هنوز موسسه Rensselaer مبلغ دریافتی خود را تایید نکرده و احتمالا در جلسه دادگاه ماه آینده شمال نیویورک به‌صورت قانونی به آن رسیدگی خواهد شد.

اپل با پرداخت چنین مبلغ بزرگی، نه تنها خود را از محاکمه خواهد رهاند، بلکه حق ثبت سرویس Siri را به دست خواهد آورد و از مورد شکایت قرار گرفتن در حوزه تکنولوژی به مدت سه سال محفوظ خواهد گشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*