کانسپت Project M

کانسپت Project M : خودرویی کوچک برای شهرهای بزرگ

کانسپت Project M توسط کمپانی شل طراحی شد. با وجود کمپانی‌های بزرگ خودروسازی، Shell شاید اسم شناخته شده‌ای برای تولید خودرو نباشد؛ اما اکنون این شرکت از Project M رونمایی کرد، خودرویی که به ادعای این کمپانی در طول عمر خود کمتر از یک سوم خودرو‌های شهری انرژی مصرف کرده، نصف آن‌ها هزینه ساخت برده و بیشتر از یک خودروی خانوادگی کوچک کارایی دارد.

طرح Project M سال گذشته توسط شل (Shell) اعلام شد و از آن به‌عنوان «تجدید نظر کلی» به ماشین شهری T.25 گوردون موری یاد شد – T.25 یک خودروی شهری بود که توسط گوردون موری، خالق مک‌لارن F1، در سال 2010 طراحی شد – در واقع این خودرو در همکاری با طراح صنعتی، موری، طراحی شده است.

کانسپت Project M

شل می‌گوید به‌منظور دستیابی به بازدهی بهتر، خودروی کانسپت Project M با همکاری یک گروه مهندسی ساخته شده به این معنی که بدنه، موتور و سیستم‌های روان کننده برای بهینه‌سازی بیشتر همه با هم و در راستای یکدیگر طراحی شده‌اند. روغن موتور استفاده شده در کانسپت Project M توسط خود کمپانی شل و با هدف به حداقل رساندن اصطکاک برای کمک به بهره‌وری خودرو، طراحی شده است.

روان کننده‌های سفارشی به کار رفته در کانسپت Project M باعث بهره‌وری 5 درصدی در سوخت نسبت به گریس های استاندارد می‌شود و تمامی این جزئیات دقیق، باعث شده این خودرو با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت، در هر 100 کیلومتر تنها 2.64 لیتر سوخت مصرف کند.

کانسپت Project M توسط کمپانی شل طراحی شد

قدرت محرکه‌ی این خودروی مفهومی از یک موتور بنزینی 660 سی‌سی تامین شده و قطعات انتخاب شده برای این موتور نیز، به‌صورت سفارشی و به‌منظور کاهش اصطکاک بیشتر، طراحی شده است. این موتور توانایی تولید 43 اسب‌ بخار قدرت و گشتاور 64 نیوتن متر دارد. با فشردن پدال گاز، این خودرو قادر خواهد بود تا به حداکثر سرعت 156 کیلومتر بر ساعت دست یابد و صفر تا صد کیلومتر بر ساعت را در مدت زمان 15.8 ثانیه به دست آورد.

کانسپت Project M

کانسپت Project M با استفاده از رویکرد طراحی iStream گوردون موری که ترکیبی از تفکر از گهواره تا گور (ز گهواره تا گور دانش بجوی خودمان)، تکنولوژی سبک وزن سازی فرمول یک، نیروی محرکه‌ی کم کربن، پایبندی به استاندارد‌های سختگیرانه و فرایندهای انعطاف پذیر در تولید، طراحی شده است.

به‌منظور سرعت بخشیدن به مراحل ساخت، بسیاری از اجزای این خودرو با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته شده است. شل می‌گوید قادر است Project M را با یک چهارم قیمت تمام شده‌ی یک خودرو‌ی فولادی معمولی مونتاژ شده، بسازد و ادعا می‌کند که این ماشین در پایان عمرش نیز به‌طور کامل قابل بازیافت خواهد بود.

طراحی نهایی یک خودروی باریک و بلند را نشان می‌دهد، خودرویی با اندازه‌های 2.5 متر درازا، 1.35 متر پهنا و 1.6 متر بلندی که تنها 550 کیلوگرم وزن دارد.

خودروی کانسپت Project M سه نفره بوده با یک صندلی برای رانندگی در وسط و دو سرنشین که در پشت آن می‌نشینند. شل می‌گوید طرح‌های آینده برای این خودرو در موعد مقرر اعلام خواهد شد.

کانسپت Project M

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*