گرمای بیش از حد کره زمین

گرمای بیش از حد، برخی مناطق خاورمیانه و شرق آفریقا را تا سال 2050 غیرقابل سکونت خواهد کرد

یکی از مؤسسه‌های تحقیقاتی گزارش جدیدی را منتشر کرده است که بر اساس آن باید تا سال 2050 میلادی منتظر گرمای بیش از حد برخی از مناطق خاورمیانه و شرق آفریقا باشیم. این افزایش به‌قدری شدید خواهد بود که منجر به غیرقابل سکونت شدن و همچنین مهاجرت ساکنین مناطق ذکر شده می‌شود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که درجه حرارت قسمت‌هایی از آفریقا و شرق آفریقا با سرعت زیادی رو به افزایش است و ادامه این روند می‌تواند سکونت انسان را در این مناطق غیرممکن سازد. لازم به ذکر است که در این مناطق 500 میلیون نفر سکونت دارند که از این جهت ممکن است مهاجرت عظیمی رخ دهد.

گرمای بیش از حد کره زمین مناطقی از خاورمیانه و شرق آفریقا را کاملاً بیابانی خواهد کرد

این پیش‌بینی‌های جدید آب و هوای به دست آمده توسط محققان مؤسسه ماکس پلانک نشان دهنده اتفاقات بسیار خطرناکی در سطح کره زمین است. به گزارش این مؤسسه حتی اگر میانگین درجه دمای کره زمین با افزایش دو درجه سانتی‌گرادی مواجه شود هم این مناطق در فصل تابستان بیش از دو برابر دمای اواسط قرن جاری خواهد بود. با موج گرمای بیش از حد و طولانی مدت در ده‌های آینده همراه با گرد و غبار موجود در باد صحراهای این مناطق در نهایت منجر به غیرقابل تحمل کردن تنفس برای انسان شده و بسیاری از این مردم را مجبور به مهاجرت می‌کند.

گرمای بیش از حد کره زمین

بنا بر گزارش‌های اخیر تا سال 2050 میلادی گرمای بیش از حد این مناطق درجه حرارت این مناطق را تا بالای 30 درجه سانتی‌گراد در طول شب باقی خواهد گذاشت. این میزان حرارت در طول روز و در فصول گرم نیز حدود 46 درجه سانتی‌گراد پیش بینی شده است. در اواخر قرن این میزان به بیشترین حد خود رسیده و در ظهر‌ تا 50 درجه سانتی‌گراد بالا خواهد رفت.

اگر بخواهیم این میزان را با دره مرگ (Death Valley) کالیفرنیا مقایسه کنیم باید گفت که دمای این محیط در بیشترین دمای خود در طول تابستان به 46 درجه خواهد رسید.

موج گرما ده برابر حالا با افزایش مواجه خواهد شد که البته در طول مدت زیادی این افزایش رخ خواهد داد. تا قبل از سال 2005 میلادی، حدود 16 روز فوق‌العاده گرم در هر سال وجود داشت. با توجه به این آمار می‌توان گفت که باید در سال‌های آینده شاهد 80 روز بسیار گرم طی سال باشیم. این مدت زمان تا پایان قرن به 118 روز در سال افزایش خواهد یافت.
اما این پایان خبرهای بد نیست. پژوهشگران مؤسسه ماکس پلانک اعلام کرده‌اند که علاوه بر این افزایش گرمای بیش از حد ، شاهد افزایش گرد و غبار بیابان‌های عربستان سعودی، عراق و سوریه نیز خواهیم بود. چنین چیزی به وجود دائمی طوفان شن و در نتیجه خشک‌سالی‌های طولانی مدت خواهد بود.

گرمای بیش از حد کره زمین

متأسفانه هر دو این سناریو‌ها منجر به بیابانی شدن این مناطق خواهند شد. آب‌های زیرزمینی تبخیر شده و گازهای گلخانه‌ای نیز به‌طور قابل توجهی آزاد خواهند شد.

← با توجه به هم مرز بودن ایران با کشورهای صحرایی عربستان سعودی، عراق و سوریه به نظر شما شرایط آب و هوایی کشورمان تا سال 2050 از این تأثیرات در امان خواهند ماند یا خیر؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. متاسفانه (شایم خوشبختانه)
    این حرف بیشتر از یه پیشبینی یا حدس و گمانه.
    کاملا ملموسه.
    تو این سالهایی که من زندگی کرده، دقیقا چنین چیزی رو حس کردم.