تاکسی فضایی بوئینگ

بهره‌برداری از تاکسی فضایی بوئینگ تا سال ۲۰۱۸ به تعویق افتاد

با توجه به گزارش‌های منتشر شده توسط GeekWire به نظر می‌رسد که زمان بهره‌برداری از تاکسی فضایی بوئینگ (Boeing space taxi) تا سال ۲۰۱۸ به تعویق خواهد افتاد. شرکت بوئینگ برای نخستین بار سال ۲۰۱۲ میلادی از این تاکسی فضایی رونمایی کرده بود. به نظر می‌رسد که این مشکل تنها به خاطر مشکلات اقتصادی بوئینگ اتفاق افتاده است.

تعویق یک ساله در نخستین سفر تاکسی فضایی بوئینگ

از زمانی که آمریکا فضاپیمای شاتل را بازنشسته کرد، راکت‌های روسیه‌ای وظیفه‌ی انتقال فضانوردان و تجهیزات مختلف به ایستگاه فضایی بین‌المللی را بر عهده گرفتند. چندی پیش در خروجی وب‌سایت‌ها این خبر منتشر شد که «اسپیس ایکس» و «بوئینگ» قصد دارند تا دوباره این عرضه را به نام خود بزنند. اینک GeekWire گزارش می‌دهد که تاکسی فضایی بوئینگ CTR 100 Starliner نمی‌تواند تا سال ۲۰۱۷ آماده بهره‌برداری شود و برای سفر با آن باید تا سال ۲۰۱۸ میلادی صبر کرد.

این بدان معناست که نه تنها جدول زمانی ناسا تغییر خواهد کرد؛ بلکه اسپیس ایکس نیز به‌عنوان تنها امید این آژانس تا آن زمان به فعالیت خواهد پرداخت. بنابراین اگر ایلان ماسک بتواند درست همگام با برنامه‌ریزی‌های انجام شده عمل کرده و پروژه ساخت راکت دراگون (Dragon) را پیش ببرد، کمپانی تحت مدیریت وی را می‌تواند پیروز نبرد جدید فضایی نامید.

تاکسی فضایی بوئینگ

در حال حاضر از بوئینگ خبرهای خوبی به گوش نمی‌رسد و ظاهراً این کمپانی با مشکلاتی در حال دست و پنجه نرم کردن است. ماه گذشته خبرهایی در رسانه‌ها منتشر شد که خبر از فسخ قرارداد بوئینگ و لاک‌هید مارتین (Lockheed Martin) به جهت امضای یک قرار داد بین نیروی هوایی ایالات متحده با اسپیس ایکس می‌داد. به گفته رسانه‌ها این فسخ به دلیل پیشنهاد بالاتر مالی توسط اسپیس ایکس بوده است. از سویی دیگر شایعاتی نیز پیرامون تعدیل نیروی ۴,۰۰۰ کارمند شرکت بوئینگ در سال ۲۰۱۶ میلادی به گوش می‌رسد که می‌تواند حکم تأییدی بر مشکلات آن‌ها باشد.

باید دید با توجه به این نشانه‌ها آیا فرآیند ساخت تاکسی فضایی بوئینگ (Boeing space taxi) روال طبیعی خودش را طی خواهد کرد و یا باز هم شاهد تعویق در زمان بهره‌برداری از آن باشیم.

لازم به ذکر است که نخستین بار سال ۲۰۱۲ میلادی شاهد رونمایی از تاکسی فضایی بوئینگ بودیم. آن زمان اعلام شده بود که این تاکسی فضایی تا سال ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ میلادی آماده‌ی نخستین سفر خود جهت انتقال فضانوردان به ایستگاه بین‌المللی فضایی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*