افزایش کیفیت خواب

افزایش کیفیت خواب با عدم انجام این ۱۰ کار (قسمت دوم)

شاید یکی از مهم‌ترین معضلات افراد نداشتن یک خواب مناسب و کیفیت خواب بالا است؛ اما هر چیزی بی‌علت نیست و افزایش کیفیت خواب شما کار چندان دشواری نیست. در این مقاله قصد داریم تا به قسمت دوم بررسی عواملی بپردازیم که منجر به این قضیه خواهند شد.

تمامی ما جوانان معمولاً قبل از خواب که بهترین زمان برای آزاد سازی ذهنمان و استراحت است به انجام بسیاری از کارهای مضر می‌پردازیم. غافل از آن‌که تمامی این کار‌ها منجر به کاهش کیفیت خوابمان خواهد شد. به هر حال ما در طول یک روز زمان کافی را برای انجام تمامی کارهایمان داریم؛ بنابراین بهتر است حداقل تا یک ساعت قبل خواب خود از انجام این ۱۰ کار سر باز بزنیم تا بتوانید از خواب آرام و لذت بخشی بهره‌مند شوید.

قسمت دوم نکات مهم برای افزایش کیفیت خواب

  1. نوشیدن الکل

افزایش کیفیت خواب

مصرف الکل موجب مشکلات بسیار جدی برای بدن فرد خواهد شد. پس از نوشیدن الکل، آن از طریق معده و روده کوچک جذب خون می‌شود و ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بعد به حداکثر میزان غلظتش در خون می‌رسد. کبد، الکل را با سرعتی در حدود یک واحد در ساعت تجزیه می‌کند. بدن قادر به تغییر این مقدار نیست؛ بنابراین، هرچه بیشتر الکل بنوشید، بدن وقت بیشتری لازم دارد تا آن را تجزیه کند. در کوتاه مدت، نوشیدن زیاد الکل موجب مستی و خماری می‌شود و در درازمدت به اکثر دستگاه‌های بدن صدمه می‌زند. مصرف دائم الکل ممکن است موجب وابستگی به الکل و مشکلات اجتماعی از جمله خشونت خانوادگی و بلهوسی شود.

بسیاری از افراد بر این باورند که نوشیدن الکل و یا نوشیدنی‌های کافئین دار قبل از خواب موجب به ارمغان آوردن یک خواب راحت و در نهایت افزایش کیفیت خواب خواهد شد، ولی در واقع این‌گونه نیست و زمانی که بدن شما نیاز به استراحت دارد تنها چرخه‌ی خواب شما را مختل خواهد کرد.

  1. خوردن غذاهای ناسالم

افزایش کیفیت خواب

خوردن غذاها و خوراکی‌های مختلف قبل از خواب یکی از عادت‌های بدی است که باید آن را ترک کنیم. خوردن یک وعده غذایی در مدت زمان کمی قبل از خواب منجر به چاقی شما خواهد شد. علاوه بر آن به دلیل نیازمندی غذاهای چرب به پردازش و تجزیه، بدن شما در هنگام خواب به حالت استراحت نرفته و سخت مشغول کار می‌کند. در نتیجه ضربان قلب شما افزایش می‌یابد و بدن نیاز به تنفس بیشتری خواهد داشت. به‌طور مشابهی میل کردن غذاهای بیش از حد حاوی ادویه و بسیار تند، سس‌های مختلف و غذاهایی مانند همبرگر و سوسیس نیز می‌تواند بر روی بدن شما قبل از خواب تأثیر گذار باشد. بنابراین مهم است که جهت افزایش کیفیت خواب خود بر روی خورد و خوراکتان دقت بیشتری را انجام دهید.

  1. استعمال دخانیات

افزایش کیفیت خواب

شاید این را ندانید که استعمال دخانیات و به‌خصوص سیگار قبل از خواب اثرات منفی را بر روی بدن خواهد گذشت. هنگامی‌که سیگار می‌کشید عروق خود را تحت تأثیر قرار می‌دهید که در نتیجه برای به آرامش رسیدن ذهن و بدن شما مطلوب نخواهد بود. علاوه بر آن کشیدن سیگار به‌طورکلی ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و فشار خون را نیز تا حد زیادی بالا می‌برد. اگر شما هم از مصرف‌کنندگان دخانیات هستید توصیه می‌کنیم که برای افزایش کیفیت خواب و به‌طورکلی سلامت بدن خود به ترک آن بپردازید.

  1. ورزش

افزایش کیفیت خواب

چیز معمولی نیست ولی برخی افراد ورزش خود را به شب و قبل از خواب منتقل می‌کنند. این کار ذهن و بدن شما را هوشیار و بیدار نگه می‌دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که اگر قصد ورزش کردن قبل از خواب را دارید حداقل ۲ ساعت قبل از خوابتان به این کار بپردازید. اگر قصد دارید تا ورزش بیشترین تأثیر را بر روی بدن شما داشته باشد بهتر است تا انجام آن را به صبح موکول کنید.

  1. دوش آب گرم

افزایش کیفیت خواب

احتمالاً تا به امروز بر این باور بودید که گرفتن یک دوش آب گرم در شب موجب آرامش کلی و افزایش کیفیت خواب شما خواهد شد. این کار در واقع بدن شما را به تکاپو خواهد انداخت که از خوابیدن شما جلوگیری می‌کند. بدن برای آن‌که به خواب برود نیازمند آب سرد است. بنابراین اگر قصد گرفتن دوش در شب را داشتید حتماً از آب سرد و یا ولرم رو به سرد استفاده کنید. علاوه بر آن حداقل یک ساعت قبل از خوابتان دوش بگیرید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*