دیدار تیم کوک با نسخت وزیر هند برای بحث بر سر آینده‌ی اپل در این کشور

دیدار تیم کوک با نخست وزیر هند برای بحث بر سر آینده‌ی اپل در این کشور

شخص اول کمپانی اپل، تیم کوک (Tim Cook) روز گذشته دیداری با نارندرا مودی (Narendra Modi) نسخت وزیر کشور هند داشته است و در این دیدار، آن‌ها بر سر اوضاع فعلی اپل در این کشور، آینده‌ی محصولات اپل، سهم آن‌ها از بازار کشور هند و خدماتی که دو طرف می‌توانند برای هم داشته باشند، گفتگو کردند.

آقای مودی و تیم کوک در این دیدار نسبتا خصوصی، از مواضع یکدیگر اطلاع پیدا کرده و بر روی راه‌هایی که می‌تواند منجر به منفعت رسانی به دو طرف شود، صحبت کرده‌اند. طبق بررسی‌های آماری، کشور هند در سال آینده به دومین بازار بزرگ تلفن همراه هوشمند در جهان تبدیل خواهد شد و بعد از پشت سر گذاشتن کشور ایالات متحده‌ی آمریکا، به همراه کشور چین، بزرگ‌تر‌ین بازار مصرف این گجت الکترونیکی را تشکیل خواهند داد.

از این رو کمپانی‌های پیشرو نظیر اپل، سامسونگ و ال‌جی به همراه برند‌های چینی تلاش می‌کنند که سهم خود از بازار این کشور را افزایش دهند و بتوانند بهره‌ی بیشتری از این بازار تقریبا دست نخورده‌ به دست بیاورند. این موضوع برای اپل اهمیت بیشتری دارد و به همین دلیل تیم کوک در سفر اخیری که برای افتتاح یک مرکز تحقیقات و توسعه‌ی اپل در این کشور داشته، با نخست وزیر و مقامات رسمی هند به گفتگو نشسته است.

تیم کوک از اهمیت بازار بکر هند آگاهی دارد

دیدار تیم کوک با نسخت وزیر هند برای بحث بر سر آینده‌ی اپل در این کشور

با اینکه کاربران هندی تمایل زیادی به خرید تلفن همراه هوشمند دارند، اما اغلب آن‌ها تنها از محصولات ارزان‌قیمت استقبال می‌کنند. از آنجا که سرانه‌ی درآمد روزانه‌ی بخش عظیمی از مردم هند به روزی کمتر از ۳.۱ دلار می‌رسد، اکثریت بخش متوسط جامعه، قدرت خرید دیوایس‌های گران‌قیمت را ندارند و حدود ۷۰ درصد از دیوایس‌های خریداری شده در این کشور در سال گذشته، کمتر از ۱۵۰ دلار قیمت داشته‌اند.

با اینکه اپل تنها ۲ درصد از بازار اسمارت فون‌های کشور هند را در اختیار دارد، اما در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۶، فروش آیفون‌های اهالی کوپرتینو در این کشور حدود ۵۶ درصد رشد داشته است و همین موضوع باعث امیدواری تیم کوک و دیگر مدیران اپل شده است؛ اما برای اینکه اپل بتواند فروش بالاتری را تجربه کند و حضور موفقی در بازار این کشور داشته باشد، دو راه در پیش روی خود دارد تا بتواند محصولات خود را با قیمت کمتری برای کاربران هندی عرضه کند.

اولین راه همان روشی است که تیم کوک مدتی قبل به‌صورت رسمی درخواست آن را در اختیار مقامات دولتی کشور هند گذاشت. او در این درخواست از دولت هند خواسته بود که به اپل اجازه‌ دهد محصولات ریفرش‌شده‌ی (refurbished) خود را در این کشور به فروش برساند. با اینکه تا به حال پاسخ رسمی و روشنی به این درخواست داده نشده، اما یک اظهار نظر از سوی وزارت ارتباطات هند نشان می‌دهد که آن‌ها تمایلی به این موضوع ندارند و این درخواست رد شده است.

دیدار تیم کوک با نسخت وزیر هند برای بحث بر سر آینده‌ی اپل در این کشور

مقامات هندی ترجیح می‌دهند که کاربرانشان به‌جای خرید گجت‌های الکترونیکی دست دوم، از محصولات داخلی خود این کشور استفاده کنند و به نظر می‌رسد که تیم کوک و یارانش در این زمینه شانسی را ندارند؛ بنابراین تنها یک راه دیگر باقی می‌ماند و آن‌هم کشاندن خطوط تولید اپل به داخل این کشور و داخلی‌سازی آی‌دیوایس‌هایشان است.

دولت هند در بیانیه‌ی خود اعلام کرده است که در دیدار اخیر مدیر اپل با آقای نارندرا مودی، تیم کوک از احداث کارخانه‌ی تولید محصولات اپل در این کشور و در آینده‌ای نزدیک خبر داده است؛ چند روز پیش نیز خبری را برایتان منتشر کردیم که در آن از احداث خطوط تولید فاکسکان – یکی از نزدیک‌تر‌ین شرکای تجاری اپل در ساخت آیفون – در کشور هند خبر داده بود.

بنابراین به نظر می‌رسد که عزم اپل برای ورود جدی به بازار هند، جزم است و به‌خصوص در سال آینده‌ی میلادی، اتفاقات بزرگی با حضور اپل و دیگر رقبای جهانی‌اش در بازار تلفن‌های همراه هوشمند این کشور آسیایی رخ خواهد داد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*