اکانت مارک زاکربرگ در توییتر و پینترست هک شد!

اکانت مارک زاکربرگ در توییتر و پینترست هک شد!

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) را همه‌ی ما می‌شناسیم؛ خالق نابغه‌ی شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک که با توجه به سن بسیار کمش توانسته است پلتفرمی بسازد که بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت کره‌ی زمین را به خود جذب کند و البته سرمایه‌ی میلیارد دلاری را برای خودش و سهامداران فیسبوک گردآوری کند.

شاید برای خیلی از شما گجت نیوزی‌های عزیز هم مثل من، مارک زاکربرگ یک نابغه‌ی عجیب به نظر برسد که تمام کارهای روزانه‌اش را توسط ابزارهای پیشرفته انجام می‌دهد، ذهن عجیب و غریبی دارد، در تمام روز به برنامه نویسی و توسعه‌ی فیسبوک فکر می‌کند و البته همه چیز در حافظه‌اش باقی می‌ماند! البته شاید هم تمام این موارد درست باشند، اما با توجه به خبر جدیدی که ساعاتی پیش منتشر شده است، آقای زاکربرگ حداقل در زمینه‌ی قدرت حافظه در وضعیت نامناسبی قرار دارد!

روز گذشته تیم امنیتی OurMine که متشکل از هکرهای برتر جهان است، اعلام کرد که توانسته است حساب کاربری مارک زاکربرگ را در شبکه‌های اجتماعی توییتر و پینترست هک کند و کنترل این دو حساب را به دست بگیرد. بله این حساب‌های کاربری متعلق به خود شخص خالق فیسبوک است و این موضوع نشان می‌دهد که او چندان هم نابغه نیست؛ حداقل در زمینه‌ی حفاظت از اطلاعات شخصی!

اکانت مارک زاکربرگ در توییتر و پینترست هک شد!

ماجرا از این قرار است که گویا مارک زاکربرگ در تمام شبکه‌های اجتماعی و حساب‌های کاربری خود، از یک رمز عبور یکسان استفاده می‌کرده است و این رمز در جریان هک شدن شبکه‌ی اجتماعی لینکدین (LinkedIn) و فاش شدن رمزهای عبور هزاران کاربر این سایت، لو رفته است. حالا این هکرهای فرصت‌طلب آمده‌اند و این رمز عبور را از میان این بانک اطلاعاتی چند صد هزار سلولی پیدا کرده و آن را در دیگر حساب‌های کاربری مارک امتحان کرده‌اند؛ در همین مرحله بوده است که آنها متوجه می‌شوند که حساب کاربری توییتر و پینترسنت خالق فیسبوک دارای همین رمز است و اینگونه می‌شود که یکی از رهبران نسل جدید دنیای فناوری، این چنین رسوا می‌شود!

چرا رسوا؟ به نظرتان این‌که مدیر یک شبکه‌ی اجتماعی با بیش از یک میلیارد کاربر از یک پسورد مشابه برای تمام اکانت‌های خود استفاده می‌کند، به خودی خود زشت نیست؟! اگر این طور فکر می‌کنید، پس خط بعدی توضیحات را هم بخوانید: اعضای گروه هکری OurMine ادعا کرده‌اند که رمز عبور مارک زاکربرگ برای حساب‌های کاربری خود در این شبکه‌ها، “dadada” بوده است! بله او حتی از ترکیب چند حرف و عدد هم استفاده نکرده و احتمالا دو دکمه‌ای که بر روی کیبورد نزدیک به انگشتان او بوده‌اند را چند بار فشار داده است و این رمز اعجاب‌انگیز را تولید کرده است: dadada!

البته این رمز عبور هنوز به‌صورت رسمی تایید نشده است اما با توجه به اینکه صحبتی از جناب خود آقای زاکربرگ در این باره منتشر نشده است، نه می‌توانیم این موضوع را تکذیب کنیم و نه می‌توانیم آن را تایید کنیم.

مارک زاکربرگ تنها هدف این نفوذ نبوده است!

اکانت مارک زاکربرگ در توییتر و پینترست هک شد!

به نظر می‌رسد که جناب رئیس فیسبوک تنها فرد مشهوری نبوده است که در این روش مورد هجوم هکرها قرار گرفته است. سلبریتی‌های مشهور آمریکایی نظیر Kylie Jenner،Keith Richards و Tenacious D و البته کیتی پری در کمی قبل‌تر از این ماجرا، مورد حمله قرار گرفته‌اند و حساب‌های کاربری آنها بر روی توییتر و چند شبکه‌ی اجتماعی دیگر هک شده است.

هرچند که OurMine ادعا می‌کند حساب کاربری مارک زاکربرگ بر روی خود فیسبوک را هم هک کرده است، اما مدرکی پیرامون این نفوذ منتشر نکرده‌اند و مقامات فیسبوک هم این موضوع را به‌شدت تکذیب کرده‌اند. مدیران این شبکه‌ی اجتماعی اطلاع داده‌اند که کنترل حساب‌های کاربری مارک زاکربرگ بر روی شبکه‌های مذکور، بار دیگر برگردانده شده است و حساب کاربری گروه OurMine بر روی توییتر هم به حالت تعلیق در آمده است؛ البته زاکربرگ از سال ۲۰۱۲ تا به حال فعالیت چندانی بر روی توییتر و پینترست نداشته است و هک شدن آن حساب‌ها اهمیت چندانی برای او ندارد.

هرچند که دلیل اصلی نفوذ این هکرها به حساب‌های کاربری مارک، فاش شدن گسترده‌ی رمزهای عبور و اطلاعات کاربری توسط لینکدین محسوب می‌شود، اما این موضوع بار دیگر به ما یادآوری می‌کند که خطر هک شدن و به سرقت رفتن اطلاعات شخصی برای همه‌ی کاربران جهان حتی مدیر نابغه‌ی فیسبوک وجود دارد و بهتر است که همه‌ی ما توجه بیشتری به این موضوع داشته باشیم؛ گفتنی است که اگر شما نیز در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین حساب کاربری دارید، بهتر است که هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض رمز عبور آن اقدام کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*