دوج وایپر

دوج وایپر به پایان کار خود رسید؛ یادبودی از افعی دوست‌داشتنی

شرکت دوج یکی از تاثیرگذارترین خودروهای سوپر اسپرت را تولید کرد و آن را وایپر خواند؛ طی سال جاری شایعاتی منتسب توقف تولید آن منتشر شد و اکنون این شرکت اعلام کرد، افعی آمریکایی به‌زودی از خط تولید خارج خواهد شد و برای بدرقه دوج وایپر ، شرکت نمونه‌ی سفارشی‌ را در نظر گرفته. با گجت نیوز همراه شوید.

تابستانی غم‌انگیز برای یک اثر هنری به نام دوج وایپر

حدود 8 ماه پیش بود که نخستین شایعات پیرامون توقف تولید دوج وایپر منتشر شد که بر مبنای آن‌ها، وایپر 2017 آخرین نسخه‌ی تولید شده خواهد بود؛ در حال حاضر نیز این موضوع به‌صورت رسمی توسط دوج مورد تایید قرارگرفته است. به دنبال این اتفاق، دوج در “آخرین سال وایپر”، پنج نمونه‌ی ویژه از آن عرضه می‌کند تا غم عاشقان وایپر (ازجمله خود ما) را تسکین دهد.

درحالی‌که هر وایپر می‌تواند به صورت‌های مختلف شخصی سازی شود اما با این حال تمامی مدل‌های ویژه دارای پلاک، کاور خودروی همسان با رنگ بدنه و درج نام مالک در بخش بالای درب هستند. کلیه‌ی نمونه‌های خاص دوج وایپر بین 25 تا 100 دستگاه تولید خواهند شد؛ فروش واپیر در چند سال اخیر رکود شدیدی داشت، به‌طوری‌که از اوایل سال جاری تا ماه می تنها 241 دستگاه به فروش رفت، درحالی‌که این رقم در مدت مشابه سال گذشته بالغ‌بر 676 دستگاه بود.

نسخه‌ی ویژه سبز رنگ وایپر با نوار‌های سیاه، نمونه‌ی پوست ماری GTC است که برگرفته از ACR سال 2010 طراحی شده و مجهز به بسته‌ آئرودینامیکی جدید (اسپویلر عقب فیبرکربنی و اسپلیتر جلو) و هم‌چنین فضای داخلی سیاه‌رنگ است. این نمونه تنها در 25 واحد تولید خواهد شد.

سایر نمونه‌های سفارشی وایپر، برگرفته از مدل ACR این خودرو خواهند بود که به پکیج‌های آئرودینامیکی فوق پیشرفته (بال عقبی عظیم، دیفیوزر عقب، اسپلیترهای سپر جلو فیبرکربنی همراه با منافذی روی گلگیر و کاپوت) در کنار ترمزهای سرامیکی تجهیز شده‌اند. تصویری از نسخه‌ی قابل فروش ACR موجود نیست و تنها می‌توانید با مراجعه به نمایندگی‌های رسمی دوج، آن را مشاهده کنید. مدل سفید رنگ مسابقه‌ای وایپر با راه‌راه‌های آبی و مدل دارای خطوط قرمز در سمت راننده، در تعداد بسیار محدود 33 دستگاه عرضه خواهند شد.

دوج وایپرواپیر سفید رنگ به نمایش درآمده در تصویر بالا، بدون شک موردعلاقه‌ی بسیار از ماشین بازهاست. این خودرو یار آوری از 100 وایپر GTS-R سفید با خطوط آبی است که دوج آن را بعد از کسب مقام قهرمانی در مسابقات FIA GT2 طی سال 1997 تولید کرد. خودروی یادشده سایه‌های چشم‌نوازی روی بدنه‌ی مروارید رنگ خود دارد که با بسته‌ی خارجی فیبر کربنی و چرخ‌های سیاه مات ادغام‌شده است. در داخل خودرو نیز به‌جز کمربند ایمنی، تغییر به‌خصوص دیگری را شاهد نیستیم.

مدل ACR مشکی رنگ در دو نسخه‌ی مختلف ارائه می‌شود که خریدار می‌تواند بین نسخه‌ی VoooDoo II (یک “o” بیشتر نسبت به مدل 2010) با یک نوار خاکستری نازک سمت راننده و نسخه‌ی 1:28 ادیشن، گزینه‌ی مورد نظرش را انتخاب کند. دلیل نام‌گذاری 1:28 نیز به ثبت رکورد توسط این خودرو در پیست لاگونا سکا (Laguna Seca) با رانندگی رندی پابست (Randy Pobst) در ماه اکتبر است. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، نسخه‌ی 1.33 واپیر سال 2010 کندتر از آن است. درمجموع، 31 دستگاه از VoooDoo II و همین‌طور 28 دستگاه از نمونه‌ی 1:28 تولید خواهد شد.

واقعا این آخرین نسخه از مارها پس از عرضه 30,000 دستگاه در طول 25 سال است؟ آیا دوج وایپر با کسب فهرستی بلند بالا از افتخارات، این‌چنین از میدان کنار خواهد رقت؟ مدیر فیات کرایسلر، سرجیو مارکیونه (Sergio Marchionne)، خاطر نشان کرد که وایپر می‌تواند روزی بر روی پلتفرمی بهینه‌تر نظیر نمونه‌های آلفارومئو، به خط تولید بازگردد. با این وجود ما امید خود را از دست نمی‌دهیم و احتمالا کارگران کارخانه‌ی واقع در خیابان “کانر” دیترویت هم در انتظار بازگشت افعی آمریکایی، دوج وایپر افسانه‌ای هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*