مکالمات پاک شده

مکالمات پاک شده واتس اپ امکان بازگردانی دارند

همانطور که اخیرا طی مطلبی گفتیم، سرویس واتس اپ هم اکنون بیشترین تعداد کاربران را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است؛ درست است که هم اکنون کاربران ایرانی بیشتر از تلگرام استفاده می‌کنند، اما به هر حال این سرویس را نمی‌توان به‌راحتی با واتس اپ مقایسه کرد. اما آیا تاکنون به مکالمات پاک شده خود از واتس اپ فکر کرده‌اید؟ کاربران معمولا مکالمات خود را حذف می‌کنند تا دست کسی به آنها نرسد. اما آیا واقعا نمی‌توان مکالمات پاک شده واتس اپ را بازگردانی کرد؟

امکان بازگردانی مکالمات پاک شده واتس اپ وجود دارد.

جوناتان زدزیارسکی، محقق حوزه امنیت، اخیرا طی پستی جدید در این باره بحث کرده است. حذف کردن پیام‌ها از واتس اپ در موبایل به احتمال زیاد آنها را برای همیشه از دسترس افراد غیرحرفه‌ای دور می‌کند. اما به نظر می‌رسد بخش‌های امنیتی و دولتی و هکران می‌توانند مکالمات پاک شده واتس اپ در تلفن همراه را بازیابی کنند. این محقق با بررسی یکی از آخرین بیلدهای اپلیکیشن واتس اپ به این نتیجه رسیده است. در واقع پس از اینکه کاربر مکالمه مورد نظر را پاک می‌کند، رد پایی از این پیام‌ها در دستگاه وی باقی می‌ماند و افراد حرفه‌ای به‌راحتی می‌توانند آنها را به دست آورند.

وی در ادامه اعلام می‌کند که تنها سرویس واتس اپ با این مشکل مواجه نیست بلکه در برخی اپلیکیشن‌های سیستم عامل iOS نیز این موضوع مشاهده شده است. در واقع دیتای پاک شده کاربر وارد یک لیست آزاد می‌شود. در ادامه توجه شما را به اظهارات این محقق جلب می‌نماییم:

اگر حجم زیادی از پیام‌های خود را به یک باره پاک کنید، دیتا و رد زیادی در یک لیست آزاد قرار می‌گیرد و جایگزین شدن دیتای جدید بر روی این لیست قدیمی مدت زمان قابل توجهی طول می‌کشد. هیچ ضمانتی در زمینه جایگزین شدن دیتای جدید برای مکالمات پاک شده کاربران وجود نخواهد داشت. به شخصه گاهی اوقات دیتا و رد باقی مانده از مکالمات پاک شده را تا ماه‌ها در دیتابیس مشاهده کرده‌ام.

بنابراین هر کس با ابزار مورد نیاز می‌تواند این مکالمات پاک شده شما را پس از چند ماه بازگردانی کرده و در اختیار داشته باشد. این محقق درنهایت ترفند‌هایی را جهت حذف کامل مکالمات توسط کاربران حرفه‌ای شرح داده است. درنهایت نیز راهکارهایی برای سرویس واتس اپ و سایر پیام رسان‌ها جهت حل این مشکل ارائه شده است. امیدواریم این مشکل به‌زودی مرتفع گردد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اینکه چیزی اموزش نداد