شبکه 3 سیما HD شد

شبکه 3 سیما HD شد : بازی های المپیک ریو را با کیفیت اچ دی ببینید

شبکه 3 سیما HD شد، این خبری است که دقایقی پیش رسما در وب سایت رسمی شبکه سوم سیما قرار گرفت.با اینکه قرار بود شبکه سوم تلویزیون ملی ایران همزمان با شروع بازی های المپیک 2016 ریو پخش با کیفیت اچ دی را آغاز کند ، اما متاسفانه این موضوع با کمی تاخیر و در نهایت امروز اجرایی شد.

چند سالی از ورود کیفیت HD به شبکه های مطرح در دنیا می گذرد، اما باز هم مانند همیشه این تکنولوژی با چند سال تاخیر در اختیار ما ایرانی ها قرار گرفته است. مدتی پیش صدا و سیما اقدام به راه اندازی یک شبکه آزمایشی به صورت HD کرد که منتخبی از برنامه های تلویزیون و گاهی شبکه 3 سیما از طریق این شبکه با این کیفیت پخش می شد، اما مدتی نگذشت که این شبکه هم تعطیل شد. البته چند ماه پیش خوشبختانه شبکه مستند صدا و سیمای جمهوری اسلامی به جرگه شبکه های با کیفیت HD پیوست.

شبکه 3 سیما HD شد

ماه ها قرار بود که هموطنان کشورمان بتوانند هر چه زودتر شبکه 3 سیما را نیز با این فرمت تماشا کنند و طبق برنامه ریزی های سازمان صدا و سیما قرار بود این اتفاق از شروع پخش مسابقات المپیک ریو 2016 آغاز شود. متاسفانه باز هم شاهد بدقولی هایی از سوی مسئولین بودیم و حالا پس از گدشت دو روز از شروع رسمی بازی های المپیک 2016 ریو ، شبکه 3 سیما HD شده است.

طبق اطلاع رسانی سایت شبکه 3 ، پخش HD این شبکه فعلا در مراکز استان ها آغاز شده است و هموطنان عزیزمان می توانند با تنظیم مجدد گیرنده های دیجیتال خود این شبکه را به صورت HD تماشا کنند. فعلا از پخش این شبکه با کیفیت اچ دی بر روی ماهواره خبری در دست نداریم اما امیدواریم که هر چه زودتر این امکان برای ایرانیان خارج از کشور نیز فراهم شود.

فرمت اچ دی (HD) چیست؟

HD مخفف High definition  به یک سیستم تصویری گفته می شود که از وضوح بسیار بالایی برخوردار است.کیفیت تصویر این سیستم در مقایسه به سیستم استاندارد که SD یا همان Standard Definition است دارای کیفیت به مراتب بالاتری است . تمامی HDTV ها (تلویزیون های HD ) بر پایه این سیستم تصویری ساخته شده اند. البته داشتن تلویزیون های HD دلیلی بر تماشای تمامی تصاویر با فرمت HD نیست ، بلکه باید آن تصویر با فرمت HD تهیه شده باشد تا بتوان در آن تلویزیون ها به تماشای آنها پرداخت. به عبارتی برای تماشای فیلم HD سه شرط لازم است. ابتدا آنکه آن فیلم با فرمت HD تهیه شده باشد. دوم اینکه دستگاه پخش کننده فیلم ، آنرا با فرمت HD پخش کند و در آخر اینکه تلویزیون ما آنرا با همان فرمت نشان دهد.

با استناد به توضیح فوق اینطور می توان گفت که تا زمانیکه برنامه های تلویزیونی با فرمت HD پخش نشود ، نمی توان شبکه های تلویزیونی را با این فرمت دید. این نکته در جواب به کسانی است که فکر می کنند اشکال از تلویزیون یا کابلهای آنهاست. البته در مطلبی دیگر در مورد کابلها صحبت کرده ایم ولی استثنائاً در این مورد ، کابل یا تلویزیون مقصر نیست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*