23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

23 نکته و ترفند سیستم عامل آی او اس 10 که شما آن‌ها را نمی‌دانید

به ادعای اپل سیستم عامل آی او اس 10 بزرگ‌ترین نسخه عرضه شده در طول تاریخ آی او اس است. این شرکت اخیرا نسخه نهایی iOS 10 را در دسترس عموم قرار داده و بدون شک بسیاری از کاربران دوست دارند با نکات و ترفند‌های آن آشنا شوند. در این مقاله به 23 نکته در مورد سیستم عامل آی او اس 10 خواهیم پرداخت که تا پیش از این شما از آن بی‌خبر بودید.

چند روز پس از عرضه آیفون 7 و آیفون 7 پلاس، اپل سرانجام سیستم عامل آی او اس 10 را شب گذشته برای دستگاه‌های سازگار منتشر کرد. هرچند که شما احتمالاً تا بدین لحظه آن را نصب کرده و گشتی در آن زده‌اید؛ اما اگر می‌خواهید تمامی ترفند‌ها و نکات مربوط به آن را بدانید همراه ما باشید.

 1 – حذف بسیاری از اپلیکیشن‌های پیشفرض

ممنونیم اپل! آی او اس 10 سر انجام به شما امکان آن را خواهد داد تا اپلیکیشن‌های پیشفرض که شاید هیچگاه از آن‌ها حتی استفاده هم نکردید (نظیر Stocks) را حذف کنید. فرآیند حذف آن‌ها نیز تفاوتی با حذف اپلیکیشن‌های نصبی نخواهد بود. کافی است بر روی آن‌ها ضربه زده و نگه دارید تا آیکون ضربدر خاکستری کوچکی کنار آن‌ها پدیدار شود.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

هرچند نسخه قبلی این سیستم عامل نیز چنین قابلیتی را به شما می‌بخشید اما حالا اپلیکیشن‌های بیشتری شامل Maps، Podcasts و اپلیکیشن مخاطبین را نیز می‌توانید حذف کنید. البته نگران نباشید، اگر به آن‌ها نیاز پیدا کردید می‌توانید از طریق آیتونز اقدام به نصب آن‌ها کنید. با این حال هنوز هم برنامه های اپل نظیر پیام رسان، سلامت، سافاری و ساعت غیر قابل حذف خواهند بود.

2 – گوشیتان را به دست بگیرید تا نوتیفیکیشن‌ها را ببینید

اگر شما قصد دارید بدون ضربه زدن به دکمه‌ای (و یا در آوردن از حالت قفل صفحه) اقدام به نمایش نوتیفیکیشن‌ها کنید، سیستم عامل آی او اس 10 به لطف ارائه گزینه جدیدی با نا Raise to wake شما ر قادر می‌سازد تا با در دست گرفتن گوشی و نگاه به آن صفحه روشن شده تا ساعت و نوتیفیکیشن‌های خود را چک کنید. لازم به ذکر است که این قابلیت تنها بر روی گوشی‌های آیفون 6 اس، آیفون 6 اس پلاس، آیفون اس ای و دو آیفون جدید اپل قابل اجرا بوده و شما می‌توانید با رفتن به تنظیمات و سپس Display & Brightness آن را غیر فعال کنید.

3 – لذت بیشتر با ایموجی های سیستم عامل آی او اس 10

بیش از 100 ایموجی جدید به سیستم عامل آی او اس 10 اضافه شده است. به نقل از اپل شما می‌توانید خیلی بهتر از گذشته احساسات و حالات روحی خود را برای دوستان خود شرح دهید. در حال حاضر تعداد زیادی آیکون در دو نسخه مردانه و زنانه وجود دارد اما همراه با این به‌روزرسانی تعداد آن‌ها بیش از گذشته شده است. البته این تمام ماجرا نیست چرا که بسیاری از آیکون‌های قدیمی نیز بازطراحی شده‌اند.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

4 – اجرای دوربین سریع‌تر از هر زمان دیگری

صفحه قفل به یک قابلیت جذاب مجهز شده است. زمانی که شما گوشیتان را بر میدارید و به صفحه قفل منتقل می‌شوید، می‌توانید با یک سوایپ ساده به سمت چپ خیلی سریع اپلیکیشن دوربین را بدون نیاز به رمزگشایی گوشیتان اجرا کنید. در آی او اس 9 شما می‌بایست در این صفحه بر روی یک آیکون دوربین بکشید که بدون شک این قضیه حالا آسانتر شده است. برای غیر فعال کردن این ویژگی هیچ گزینه‌ای وجود ندارد اما خیالتان راحت باشد چرا که دسترسی به گالری تصاویر در این مورد مسدود خواهد بود.

5 – از سیری همراه با اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنید

اپل سیری را در دسترس توسعه دهندگان سیستم عامل آی او اس 10 قرار داده است؛ بنابراین شما می‌تواند از دستیار دیجیتالی برای اجرای امور دیگری به جز اپلیکیشن‌های پیشفرض آیفون و آیپد خود نیز استفاده کنید. این موجب می‌شود تا توسعه دهندگان نگاه ویژه‌تری را به سیری داشته باشند. از این اپلیکیشن‌ها که هم اکنون به جمع استفاده کنندگان قابلیت‌های سیری اضافه شده‌اند باید به لینکداین، شل و لیفت اشاره کرد.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

6 – در هنگام خوانده شدن پیام‌هایتان مطلع شوید

در اینجا بسیاری از افراد هستند که با فرستادن پیام‌های مهم دوست دارند بدانند که آیا مخاطب مورد نظر آن را خوانده است یا خیر! در اینجا سیستم عامل آی او اس 10 به کاربران خود چنین امکانی را خواهد داد تا بتوانند از آی مسیج‌های خوانده شده توسط مخاطبین خود مطلع شوند. البته در حال حاضر این قابلیت تنها برای آی مسیج موجود بوده و پیام‌های کوتاه استاندارد از چنین ویژگی پشتیبانی نخواهند کرد.

7 – مطمئن شوید که خوابتان کافی بوده است

یکی از ویژگی‌های جدیدی که اپلیکیشن ساعت آی او اس جدید ارائه می‌کند، قابلیتی به نام Bedtime بوده که می‌تواند زمان صحیح خواب شبتان را به شما گوش زد کند. شما می‌توانید به آن بسپارید که چه زمانی شما را بیدار کند و در چه روزهایی علاقه‌مند هستید تا چند ساعت به خواب بروید. آیفون شما زمانی که مناسب آغاز خوابیدن شما باشد را به شما گوشزد خواهد کرد.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

8 – سودا با نوتیفیکیشن‌ها در صفحه قفل

اپل راه‌های دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها را در سیستم عامل آی او اس 10 نونوار کرده است. به خصوص اینکه شما نیازی به باز کردن یک اپلیکیشن پیام رسان جهت ارسال پیام به دوستانتان نخواهید داشت. به عنوان مثال شما می‌توانید در کنار اینکه در صفحه قفل قرار دارید، تمامی پیام‌های ارسالی توسط دوستانتان را ببینید و با کشیدن انگشتتان بر روی آن‌ها تنظیمات مختلفی را مشاهده کنید.

9 – بازی با نوتیفیکیشن‌ها از سایر اپلیکیشن‌ها

همان‌طور که گفتیم ویژگی‌های نوتیفیکیشن‌ها در این نسخه از آی او اس کاملاً بهبود یافته و پیشرفته شده است. شما می‌توانید در هنگام کار با سایر اپلیکیشن‌ها نیز نوتیفیکیشن‌ها را دریافت کرده و پس از مشاهده به صورت پاپ آپ، به آن‌ها بدون نیاز به خارج شدن از اپلیکیشن پاسخ دهید. عملکرد این ویژگی درست همانند نوتیفیکیشن‌ها در صفحه قفل است.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

10 – جای پارک خودرو خود را پیدا کنید

نقشه اپل (Apple Maps) اینک می‌تواند به خاطر بسپارد که شما کجا خودروی خود را پارک کرده‌اید؛ بنابراین می‌توانید با خیال آسوده برگردید و بدون آن که با خود و خانواده خود برای فراموشی جای پارک کلنجار بروید، دزدگیر را زده و سوار بر ماشین از زندگی همراه با تکنولوژی لذت ببرید. وقتی که پس از رانندگی خودرو را پارک کنید، اپل به صورت خودکار یک نوتیفیکیشن برایتان ارسال می‌کند و از شما می‌پرسد که می‌خواهید اینجا بر روی نقشه به عنوان جای پارک خودرو علامت گذاری شود یا خیر! این ویژگی همچنین همراه با تصویر خواهد بود.

11 – لغو اشتراک سریع از لیست ایمیل‌ها

یکی از دیگر بخش‌های بهبود یافته در سیستم عامل آی او اس 10 اپلیکیشن Mail است که اینک به شما امکان لغو اشتراک سریع از لیست ایمیل‌ها ا خواهد داد. اگر قصد ندارید تا از آدرسی دیگر ایمیلی دریافت نکنید، می‌توانید با لغو اشتراکتان از ارسال ایمیل‌های مربوطه، دستی به سر و گوش اینباکس خود بکشید.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

12 – خیلی سریع‌تر با نقشه به پاتوق‌های خود بروید

در این نسخه از سیستم عامل آی او اس اپلیکیشن نقشه اپل پیشرفت‌های زیادی را به خود دیده است. با رفتن به بخش جستجوی مکان‌ها شما می‌توانید خیلی سریع لیستی از پاتوق‌هایتان که به صورت معمول به آن مکان‌ها در حال رفت و آمد هستید را پیدا کنید. این یکی از قابلیت‌هایی است که به واسطه هوشمند سازی سیستم سیری به وجود آمده است.

13 – توقفگاه‌ها در طول یک مسیر

اگر از اپلیکیشن نقشه اپل در آی او اس 10 استفاده کرده باشید، قطعاً مشاهده کردید که این اپلیکیشن اطلاعات ترافیکی را حین سفر به صورت زنده در اختیار شما قرار می‌دهد.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

شما می‌توانید بر روی نقشه زوم کنید و با استفاده از کادر پایین صفحه نزدیک‌ترین توقفگاه نظیر پمپ بنزین، رستوران، هتل و غیره را بیابید. هنگامی که شما از مسیر اصلی منحرف می‌شوید و به یکی از این مکان‌های ذکر شده رفتید، اپل مپس به خوبی راه اصلی را به یاد خواهد سپرد تا بدون مشکل به ادامه راه بپردازید.

14 – پاک شدن موزیک‌هایی که هرگز گوش نمی‌دهید

جنگ بین فضای کافی بر روی گوشی هوشمند هیچگاه پایانی ندارد؛ اما ویژگی جدید تعبیه شده در سیستم عامل آی او اس 10 می‌تواند کمی به کمک شما آید. با رفتن به بخش تنظیمات سپس به بخش موزیک گزینه جدیدی را به نام Optimize Storage مشاهده خواهید کرد. اگر کتابخانه‌ی موسیقی آی کلود شما فعال باشد و این گزینه تازه اضافه شده را به حالت فعال درآورید، نسخه کپی موزیک‌هایی که هیچگاه به آن‌ها گوش نمی‌کنید، از روی حافظه داخلی شما حذف خواهند شد تا فضای داخلی گوشیتان بیش از پیش باشد.

15 – گردش هوشمندانه‌تر در تصاویر

اپل می‌گوید که پکیجی از ویژگی‌های پردازش تصاویر را به این نسخه از آی او اس آورده است تا بتوانید خیلی آسوده‌تر به تصاویر مربوط به اشخاص، مکان و یا زمانی خاص دست یابید. به عنوان مثال عباراتی نظیر غروب خورشید (sunset) و یا ساحل (Beach) را جستجو کنید تا با این قابلیت اپلیکیشن تصاویر اپل از نزدیک آشنا شوید.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

16 – میزان نوردهی چراغ قوه را تغییر دهید

یکی از جذابیت‌های آیفون ها قدرت بالای چراغ قوه آن‌ها است. اما اگر شما نور بسیار زیادی را نیاز ندارید می‌توانید میزان تابش آن را با سیستم عامل آی او اس 10 تغییر دهید. با رفتن به کنترل سنتر، شما می‌توانید با فشار طولانی مدت بر روی آیکون چراغ قوه سه گزینه جهت تنظیم نور دهی به ترتیب کم، متوسط و زیاد را انتخاب کنید. متأسفانه هنوز برای گوشی‌های فاقد لمس سه بعدی این ویژگی فعال نیست.

17 – ارزش پیام‌های خود را بالا ببرید

آی مسیج بخشی از پیام رسانی سیستم عامل آی او اس 10 است که با ویژگی‌های جدیدی نظیر Doodles، فایل‌های گیف و استیکرها اینک شبیه به واتس اپ و اپلیکیشن‌هایی از این دست به نظر می‌رسد. بر روی آیکون قلب ضربه بزنید تا بتوانید نقاشی و یا ویدیو ارسال کنید. به روش دیگر شما می‌توانید پیام مورد نظرتان را بنویسید و با نگه داشتن کلید آبی ارسال، گزینه های موجود را نگاه کنید.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

شما می‌توانید ضخامت نوشته را تغییر دهید و یا پیام خود را به صورت جوهر نامرئی ارسال کنید که کاربر برای تماشای آن نیازمند خراشیدن صفحه نمایش با انگشتش باشد.

18 – جابه جایی نوشته با ایموجی ها

کلمات این روزها دیگر از مد افتاده‌اند و اپل نیز برای درک بهتر پیام‌های شما کاراکترهای ایموجی را در آی مسیج‌ های شما به کار برده است. اگر یک کلمه در پیامی بنویسید و سپس بر روی آیکون ایموجی ضربه بزنید، شما مشاهده خواهید کرد که ایموجی مناسب با کلمه به کار رفته شما برای جایگزینی با کلمه نوشته شده پیشنهاد می‌شود. اگر هم علاقه‌ای به تعویض کلمه مورد نظر با ایموجی ندارید می‌توانید بی هیچ دردسری به کار خود ادامه دهید.

19 – با اپل موزیک متن ترانه ها را بخوانید

اپل موزیک چهره‌ی جدیدی را در سیستم عامل آی او اس 10 به خود گرفته است؛ یکی از این ویژگی‌ها اضافه شدن گزینه‌ی متن ترانه ها است که به منو در حال پخش اضافه می‌شود. برای مشاهده آن کافی است بر روی آیکون 3 نقطه ضربه بزنید.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

توجه داشته باشید که تمامی موزیک‌ها دارای متن قابل چسباندن به موسیقی در حال پخش نیستند؛ بنابراین اگر شما هیچ گزینه‌ای در تنظیمات موزیک در حال پخش مشاهده نکردید تعجب نکنید. بدون شک این قابلیت برای کسانی که علاقه‌مند به همراهی با خوانندگان در هنگام گوش دادن موسیقی هستند بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

20 – سلطه بر خانه هوشمند با پادشاه آیفون!

به احتمال زیاد شما تا به حال از HomeKit برای لوازم خانگی هوشمند خود استفاده نکرده باشید؛ اما اپل می‌خواهد بازی را تغییر دهد. آی او اس 10 اپلیکیشن جدیدی به نام Home را ارائه می‌دهد که برای مدیریت دیوایس‌های مختلف HomeKit و اعمال تنظیمات بر روی آن‌ها طراحی شده است. این برنامه گروهی از تنظیمات را در نمایه‌ای خاص برای شما به نمایش می‌گذارد؛ بنابراین هر شی حاوی تکنولوژی بالا رده در منزل شما می‌تواند تحت فرمان آیفون شما دربیاید.

21 – کپی و پیست بین چند دیوایس مختلف!

همراه با رونمایی اپل از آی او اس 10 و سیستم عامل مک او اس در کنفرانس توسعه دهندگانش، این شرکت همچنین از ویژگی جدیدی به نام کلیپ برد یونیورسال رونمایی کرد که دقیقاً مطابق اسمی که دارد کارایی او نیز مشخص است. شما می‌توانید یک چیز خاص را بر روی مک خود کپی کرده و در آیفونتان آن را پیست کنید. این ویژگی به خوبی به صورت نامرئی و عاری از هرگونه منو و یا تنظیمات برای شما کار خواهد کرد. تنها کافیست عملیات کپی و پیست را به صورت خیلی ساده انجام دهید.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

22 – پیام‌های صوتی خود را به صورت متنی شده تحویل بگیرید

یکی دیگر از بخش‌های پیشرفت کرده پیام‌های صوتی هستند که اینک می‌توانید آن‌ها را به صورت خودکار به صورت یک فایل متنی تحویل بگیرید. این قابلیت به صورت پیشفرض فعال است (اگر چه بسته به منطقه زندگی شما می‌تواند این ویژگی متفاوت باشد). این سرویس همچنان در حالت آزمایشی بوده و شما می‌توانید در هنگام برخوردن هرگونه مشکلی با آن، بازخورد خود را از طریق اپلیکیشن feedback به اپل ارجاع دهید.

23 – تایپ چند زبانه به سادگی آب خوردن

اگر شما هم از چند زبان مختلف بر روی دستگاه خود استفاده می‌کنید، باید بگوییم که سیستم عامل آی او اس 10 (iOS 10) بیش از پیش هوای شما را خواهد داشت؛ چرا که استفاده از آن‌ها سهل و آسان شده است. برای این کار در ابتدا باید به Settings > General رفته و با باز کردن دیکشنری زبان مورد نظر خود را اضافه کنید. حالا اگر در هنگام نوشتن باشید، به صورت خودکار نوشته‌های شما قابل ترجمه خواهد بود.

23 ترفند سیستم عامل آی او اس 10

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. ممنون از ترفند هایی که آموزش دادید

  2. سلام – این مطلب خیلی برای من کار آمد بود و اینکه سایتتون هم عالیه خدا قوت ...