خودروهای تولید آمریکا

با وجود توقف شماره‌گذاری، خودروهای تولید آمریکا در تهران تبلیغ می‌شوند

اخیرا پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که خودروهای تولید آمریکا در ایران شماره‌گذاری نخواهند شد و شهروندان از خرید این خودروها خودداری کنند تا دچار ضرر نشوند. با این وجود همچنان در سطح شهر تهران شاهد بیلبوردهای تبلیغاتی این خودروهای وارداتی هستیم.

با وجود تاکید مقامات مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، برخی از خودروهای تولیدی این کشور وارد ایران شده است. این اتفاق موجی از انتقادات را در میان کارشناسان به همراه داشت. به گفته‌ی کارشناسان، واردات خودروهای تولید آمریکا بر خلاف سیاست‌های کلان کشور است. منتقدان این موضوع معتقدند که واردات خودرو از آمریکا به معنی خروج ارز از کشور و ایجاد اشتغال برای کارگران آمریکایی است و با توجه به سیاست این کشور در قبال ایران در سال‌های اخیر، این کار بر خلاف مصالح ملی است.

بر همین اساس، پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری خودروهای وارداتی از آمریکا را متوقف کرده است. رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در این خصوص اظهار کرد:

تقریبا 400 دستگاه خودروی تولید آمریکا از برندهای بی ام و، تویوتا، هوندا و ولوو به کشور وارد شده است. این خودروها با کد آمریکا تولید شده و اکنون پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری آنها را متوقف کرده است.

فرهاد احتشام زاده در ادامه بیان کرد که از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود خودروهایی که مربوط به یک برند آمریکایی نیستند اما در آمریکا تولید می‌شوند، استعلام گرفته شده بود؛ اما مشکل توقف شماره‌گذاری این خودروها به تازگی پیش آمده است.

این روزها همه منتظر پاسخ وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد دلایل ورود خودروی آمریکایی به ایران بودند؛ اما دیده شده که برخی از شرکت‌های واردکننده‌ی این خودروها به جای تعیین تکلیف در مراجع رسمی، تبلیغات خود برای فروش خودروهای تولید آمریکا را بیشتر کرده‌اند. یکی از این شرکت‌ها، شرکت گلرنگ موتور است که خودروهای برند هوندا را به فروش می‌رساند. این روزها تبلیغات وسیعی در بیلبوردهای سطح شهر تهران برای خودروی هوندا CR-V مشاهده می‌شود؛ در حالی که این خودرو نیز یکی از خودروهای وارداتی از آمریکاست و با توجه به اقدام پلیس راهنمایی و رانندگی، شماره‌گذاری نخواهد شد. بر روی برچسب اطلاعات این خودرو عبارت Made in USA (ساخت آمریکا) درج شده و شرکت تولیدکننده‌ی آن هم Honda of America MFG.INC (شرکت هوندای آمریکا) ذکر شده است.

خودروهای تولید آمریکا باید عودت داده شوند

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نیز از شهروندان خواست که تا زمان تعیین تکلیف این قضیه از خرید خودروهای تولید آمریکا خودداری کنند. محمد جعفری وارد کردن خودروهای تولید آمریکا را بر خلاف سیاست‌های کلان کشور دانست و از اقدام پلیس راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از شماره‌گذاری این خودروها حمایت کرد. وی تاکید کرد که با توجه به قوانین کشور، خودروهای وارداتی مذکور باید به کشور مبدا عودت داده شوند. با توجه به عدم شماره‌گذاری این خودروها، فروش آنها از نظر اخلاقی نیز درست نیست و شهروندان باید در این مورد آگاه باشند.

درصورتی‌که شرکت‌های واردکننده‌ی خودرو، به تبلیغ و فروش خودروهای ساخت آمریکا ادامه دهند، مشخص نیست که تکلیف خریداران با شماره‌گذاری آنها چه خواهد شد و چه کسی مسئولیت ضرر و زیان آنها را بر عهده خواهد گرفت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. هوندا تو ژاپن چین هند انگلیس و مکزیک هم تولید میشه

  2. واقعا مسخره هست خودروهاى آشغال چینى شماره گذارى مى شوند و جان ملت مهم نیست ولى خودروهاى آمریکایى باید عودت داده شوند اگر عرضه دارید در جهت جان ملت و امنیت ملت اقدام نمائید