مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم

مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم و راه کارهای پیشنهادی

مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) به سرعت توانست در مدت کوتاه به موفقیت چشم‌گیر دست پیدا کند و حالا از جمله قدرتمندترین ابزارهای وب‌گردی در پلتفرم رایانه و موبایل به شمار می‌رود. گوگل معمولا در طراحی و عرضه سرویس‌های رایگان، پیشرفته و کارآمد، عملکرد بسیار خوبی دارد و مرورگر اختصاصی آن نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال همه کاربران از مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم خسته شده‌اند.

بازخورد کاربران در این زمینه تا حدی بالا بود که خود گوگل دست به کار شد و راهکارهایی را جهت حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم مطرح کرد. ما نیز در این مقاله قصد داریم با بررسی ابعاد مختلف این مشکل، به حل آن (تا حد توان) بپردازیم.

تعیین میزان رم اشغالی توسط کروم

قبل از حل هر مشکل و باگ باید حتما از وجود آن اطمینان حاصل کنیم! بنابراین در اولین قدم بهتر است میزان حافظه رم اشغالی توسط این مرورگر محبوب را مورد بررسی قرار دهیم؛ شاید اصلا مرورگر کروم چنین مشکلی را برای شما ایجاد نکرده باشد و دلیل افت سرعت، برنامه دیگری باشد. برای این کار دو راه پیش رو داریم. اولین راه، بخش Windows Task Manager است؛ بدین منظور در نوار ویندوز کلیک راست کرده و به بخش مربوطه مراجعه کنید. در اینجا میزان حافظه رم اشغالی توسط تمامی بخش‌های ویندوز مشاهده می‌شود.

اما اگر می‌خواهید بررسی و تفحص خود را دقیق‌تر کرده و میزان رم اشغالی سایت‌ها، افزونه‌ها و یا پلاگین‌ها را مشخص کنید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش Task Manager مرورگر کروم بروید. بدین منظور منوی اصلی مرورگر را باز کرده و به ترتیب به بخش More Tools > Task Manager بروید. همچنین میانبر کیبورد Shift + Escape یک راه دیگر جهت باز کردن این بخش به شمار می‌رود.

مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم

این بخش در شناسایی سایت‌هایی که حافظه رم زیادی اشغال می‌کنند، به کاربران کمک می‌کند.

تب‌های مرورگر را موقتا ببندید

اولین گام در حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم ، بستن تب‌ها است. در این زمینه می‌توانید از افزونه‌های مختلف جهت مسدود‌سازی اشغال رم توسط تب‌های غیر فعال بهره گیرید. همچنین ابزار پیش‌فرض Tab discarding در کروم به همین منظور طراحی شده است.

به کمک افزونه TooManyTabs می‌توانید بسته شدن موقت تب‌های مختلف را تعیین کنید؛‌ اگر از آن دسته کاربران هستید که تب‌های زیادی به صورت همزمان باز می‌کنند، حتما این افزونه کاربردی را امتحان کنید. به کمک این افزونه می‌توانید تب‌ها را به صورت موقت ببندید و پس از باز کردن آنها، دوباره در همان جای قبل از صفحه قرار می‌گیرید. این افزونه نه تنها در حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم به شما کمک می‌کند، بلکه تمرکز کاربران را بر روی تب‌های کمتری قرار خواهد داد.

پس از نصب این افزونه از فروشگاه اختصاصی کروم، دکمه مربوط به آن را بزنید تا تب‌های فعال نمایش داده‌ شوند. جهت بستن هر تب به صورت موقت، بر روی آیکون زرد رنگ در کنار آن کلیک کنید (مطابق تصویر زیر). جهت بازگردانی تب‌ها نیز می‌توان آنها را در بخش موارد بسته شده مشاهده و به راحتی فعال کرد.

3

اگر چند پنجره کروم به صورت همزمان با چندین تب باز هستند، افزونه مذکور تنها به مدیریت مواردی که در پنجره مربوطه قرار دارند می‌پردازد. بنابراین برای هر پنجره به صورت جداگانه از افزونه استفاده کنید.

غیر فعال کردن تمامی تب‌ها

یکی دیگر از راه‌های حل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم استفاده از افزونه کاربردی The Great Suspender است. این افزونه تمامی تب‌های فعال پنجره کروم را به جز یک مورد غیرفعال می‌کند. بدین منظور باید به تب اصلی و مورد نظر خود بروید و با زدن دکمه مربوط به افزونه، دیگر تب‌ها به صورت موقت غیر فعال می‌شوند. البته این افزونه در حال حاضر با مشکلات اندکی همراه است و شاید جهت غیر فعال‌سازی همه تب‌ها مجبور شوید چند بار بر روی آیکون آن کلیک کنید.

بخش تنظیمات این افزونه، امکان شخصی‌سازی بیشتری را برای کاربران فراهم می‌آورد تا نحوه غیرفعال شدن تب‌ها را در آن مدیریت کنید. می‌توانید برخی سایت‌ها را در لیست سفید قرار دهید تا هرگز غیرفعال نشوند، بنابراین اگر می‌خواهید تب صندوق ورودی ایمیل همیشه در مرورگر فعال باشد، این برنامه به خوبی چنین امکانی را به شما خواهد داد.

4

اگر می‌خواهید تمامی تب‌های فعال مرورگر را فعال کنید، افزونه OneTab را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این افزونه یکی دیگر از ابزارهای کاربردی جهت رفع مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم به شمار می‌رود. این برنامه همه تب‌های باز را می‌بندد. تمامی این تب‌ها در یک لیست قرار می‌گیرند. سپس می‌توانید تمامی آنها را با یک کلیک دوباره باز کنید. همچنین امکان باز کردن چند مورد از آنها تنها با یک کلیک فراهم شده است. در نهایت اگر به تب‌ها نیازی ندارید، همه را برای همیشه ببندید.

5

اختیار عمل را به کروم بدهید

اگر می‌خواهید خود کروم به مدیریت تب‌ها بپردازد و از تنظیمات دستی راحت باشید، افزونه TabMemFree ابزار پیشنهادی ما در این زمینه است. در تنظیمات این افزونه چندین حالت مختلف قرار دارد. در اینجا می‌توانید مدت زمان مورد نظر جهت بسته شدن تب‌ها را مشخص کنید؛‌ به عنوان مثال تمامی تب‌ها پس از ۱۵ دقیقه غیرفعال بودن، بسته شوند. همچنین می‌توانید از برنامه بخواهید تب‌های پین شده در نوار بالا را نادیده بگیرد.

یکی دیگر از افزونه‌های کاربردی جهت بستن خودکار تب‌ها، Tab Wrangler است. اگر به دنبال تنظیمات گسترده‌تر هستید، این برنامه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مدت زمان مورد نظر جهت بسته شدن خودکار تب‌ها را در این افزونه می‌توان مشخص کرد. همچنین در استثنا قرار دادن تب‌های پین شده مشکلی نخواهید داشت.

سایت‌های مشکل‌ساز را فراموش کنید

در حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم برخی سایت‌ها را باید مد نظر قرار دهیم. به روشی که در بالا گفتیم می‌توانید سایت‌هایی که در این زمینه مشکل‌ساز هستند را شناسایی کرده و سپس با مدیریت استفاده از آنها (یا انتخاب سایت‌های جایگزین) مشکل خود را حل کنید.

افزونه Text Mode

افزونه Text Mode همانطور که از نامش مشخص است، تمامی سایت‌ها را تنها با محتوی متنی نمایش می‌دهد و خبری از موارد دیگر نظیر تصاویر و ویدیوها نیست. تبلیغات‌ مختلف و محتوی درونی صفحات اینترنتی به لطف این افزونه دیگر بارگذاری نمی‌شوند. این افزونه را دانلود کرده و بر روی مرورگر نصب کنید. حالا با هر بار زدن دکمه مربوطه، سایت‌ها تنها با محتوی متنی نمایش داده می‌شوند.

در کنار هر بخشی که تصاویر قرار دارند یک باکس خاکستری قرار می‌گیرد. همچنین در حالت متنی، صفحات وب به صورت سیاه و سفید نمایش داده می‌شوند و چشم کاربران به خاطر رنگ‌بندی‌ متنوع برخی سایت‌ها اذیت نمی‌شود.

7

حالت مطالعه

اگر می‌خواهید تصاویر بارگذاری شوند اما خبری از بنرهای تبلیغاتی و فلش نباشد، افزونه Read Mode را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این افزونه نیز در حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم کمک شایانی به شما خواهد کرد.

حالت مطالعه یا همان Read Mode به صورت پیش‌فرض در مرورگر مایکروسافت اج قرار دارد و از جمله ویژگی‌های خاص آن شناخته می‌شود. متاسفانه چنین قابلیتی به صورت پیش‌فرض و حرفه‌ای در مرورگر کروم وجود ندارد و در حال حاضر تنها می‌توان از همین افزونه استفاده کرد.

هرچیز اضافه‌ای را حذف کنید

برخی افزونه و قابلیت‌ها در مرورگر کروم تنها موجب تشدید مشکل اشغال رم آن می‌شوند و کاربران عملا استفاده زیادی از این موارد ندارند. نگاهی به لیست پلاگین و افزونه‌های خود داشته باشید و هر چیز اضافه را حذف کنید.

در این زمینه نیز می‌توان افزونه‌های مختلفی را جهت مدیریت میزان مصرف حافظه رم مرورگر کروم به شما معرفی کنیم. اما در نظر داشته باشید، استفاده از افزونه‌های متعدد و زیاد نیز می‌تواند از عوامل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم باشد. جهت مدیریت افزونه‌های مرورگر، عبارت Chrome://extensions را در نوار آدرس وارد کرده و اینتر را بزنید. در اینجا لیستی از تمامی افزونه‌ها به همراه امکان پاک کردن یا غیرفعال شدن را در اختیار خواهید داشت.

خوشبختانه قبل از پاک کردن هر افزونه، امکان غیر فعال کردن آن وجود دارد. بدین ترتیب اگر پس از غیر فعال کردن افزونه‌ای، مشکل حل نشود متوجه می‌شویم که ایراد از جای دیگری است.

همچنین جهت پاک کردن و مدیریت پلاگین‌ها، کافی‌ست عبارت Chrome://plugins را در نوار آدرس وارد کرده و اینتر را بزنید. همچنین سعی کنید از تم‌های مختلف در مرورگر خود استفاده نکنید.

شخصی‌سازی تنظیمات کروم

یکی دیگر از راه‌های حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم ، شخصی‌سازی تنظیمات آن است. در مرورگر کروم برخی تنظیمات مخفی وجود دارد که امکان شخصی‌سازی آنها فراهم است. عبارت Chrome://settings را در نوار آدرس وارد کرده و اینتر را بزنید؛ همچنین می‌توانید از منوی اصلی مرورگر به بخش Settings بروید. در انتهای صفحه گزینه Advanced Settings را انتخاب کرده و به ترتیب به بخش Privacy > Content Settings > Unsandboxed Plugin Settings بروید. در اینجا مطمئن شوید گزینه when a site wants to use a plugin to access your computer فعال باشد تا پلاگین‌ها بدون اجازه شما فعال نشوند. این گزینه به احتمال زیاد به صورت پیش‌فرض در مرورگر شما فعال است. سپس به بخش پلاگین‌ها رفته در بخش تنظیمات مطمئن شوید گزینه Always Allowed to Run غیر فعال باشد.

در منوی مخفی پرچم‌های مرورگر می‌توانید از قابلیت‌های آزمایشی مختلفی جهت افزایش سرعت مرورگر کروم بهره گیرید. بدین منظور عبارت Chrome://Flags را در نوار آدرس وارد کرده و اینتر را بزنید. البته تمامی گزینه‌های این بخش آزمایشی هستند و پیشنهاد می‌کنیم آنها را به یکباره با هم فعال نکنید. پس از فعال کردن هر مورد، مرورگر را ریستارت کرده تا از عملکرد صحیح آن اطمینان پیدا کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*