گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

مقایسه هدست سامسونگ گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

همانطور که در مطلب مقایسه هدست سامسونگ گیر وی آر 2017 و گوگل دی دریم ویو به آن اشاره کردیم، اگرچه نسل جدید این هدست تفاوت آن‌چنان زیادی با نسخه‌های پیشین نکرده است، اما همچنان تغییران جزیی در آن دیده می‌شود. به عنوان یکی از تغییرات مهم Samsung Gear VR 2017 باید به کنترلر جدید آن اشاره کرد که البته قیمت دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. همانطور که می‌دانید از نظر قدرت پردازشی نمی‌توان هدست‌های واقعیت مجازی موبایل را با همنوعان خود که مبتنی بر سیستم‌های کامپیوتری هستند، مقایسه کرد. با این حال، در این مطلب قصد داریم قابلیت‌های دو هدست سامسونگ گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت (Oculus Rift) را با یکدیگر مقایسه کنیم.

اندازه

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

تفاوت قابل توجهی میان اندازه گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت مشاهده نمی‌شود، با این حال هدست ساخت اکولوس از نظر عرضی (فاصله بین طرفین) 12 درصد، از نظر طولی (فاصله پشت تا جلو) 7 درصد از و از نظر ارتفاع 10 درصد از هدست موبایل سامسونگ کوچکتر است.

وزن

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

متفاوت بودن وزن دو هدست گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت چیز غیر قابل پیش‌بینی نیست و همانطور که انتظار داریم، هدست مبتنی بر سیستم کامپیوتری وزن بیشتری دارد. در نظر داشته باشید این مقایسه وزن گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت، در زمان عدم قرارگیری ایستگاه پایه در درون هدست واقعیت مجازی موبایل سامسونگ انجام گرفته است. به محضی اینکه یکی از پرچمداران سامسونگ را داخل هدست قرار دهید، وزن کل مجموعه از مرز 470 گرم نیز عبور خواهد کرد.

ساخت

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

در هدست اکولوس ریفت شاهد به کار رفتن پلاستیک و پارچه هستیم، به طوری که بند پشتی دستگاه از بافت بسیار نرم و انعطاف‌پذیری ساخته شده است. در عوض، هدست موبایل سامسونگ تماما از پلاستیک است.

ایستگاه پایه

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

اگر از دنیای هدست‌های واقعیت مجازی اطلاعات زیادی ندارید، باید بدانید اکنون دو مدل از این نوع دستگاه‌ها در بازار وجود دارند؛ برای استفاده از هدست‌های مبتنی بر سیستم‌های کامپیوتری همچون اکولوس ریفت باید آن را به یک PC قدرتمند متصل کنید، در حالی که هدست‌های واقعیت مجازی موبایل، با اتصال گوشی های هوشمند کار می‌کنند. البته، برای استفاده از هدست گیر وی آر مجبور به اتصال آن به یکی از پرچمداران سامسونگ هستید. در حال حاضر، این هدست تنها از گوشی های سامسونگ گلکسی اس 8، گلکسی اس 8 پلاس، گلکسی اس 7، گلکسی اس 7 اج، گلکسی اس 6، گلکسی اس 6 اج و اج پلاس و همچنین گلکسی نوت 5 پشتیبانی می‌کند.

وایرلس

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

یکی از تفاوت‌های اصلی گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت که به نفع هدست موبایل سامسونگ تمام می‌شود، وایرلس بودن آن است. برای استفاده از هدست اکولوس ریفت مجبور به اتصال آن به سیستم کامپیوتری به وسیله سیم هستید. همین موضوع، در برخی مواقع و مخصوصا حین مشاهده محتواهای نیازمند به تحرک بالا، برای کاربر دردسرساز می‌شود.

ردیابی موقعیتی

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

همانطور که در مقایسه پیشین به آن اشاره کردیم، نبود قابلیت ردیابی موقعیتی در تمامی هدست‌های واقعیت مجازی موبایل حتی گیر وی آر نسخه 2017 دور از انتظار نیست، چرا که این امکان، نیازمند تکنولوژی‌های بالاتری است. وقتی امکان ردیابی موقعیتی تعریف نشده، حین تکان خوردن کاربر و جابه‌جایی وی در زمان روی سر داشتن هدست، کل دنیای واقعیت مجازی نیز به همراه وی جابه‌جا می‌شود، به جای اینکه موقعیت کاربر در داخل دنیای واقعیت مجازی تغییر کند.

در عوض، در زمان پوشیدن هدست‌های مبتنی بر سیستم‌های کامپیوتری قدرتمندی همچون اکولوس ریفت، از آنجایی که در محل استفاده از هدست از یک تا سه سنسور کار گذاشته می‌شود، جابه‌جایی کاربر به خوبی قابل درک است. به عبارت دیگر، وقتی کاربر در دنیای واقعی هر نوع حرکتی اعم از دویدن، راه رفتن، ایستادن و یا خم شدن انجام می‌دهد، همین عمل در دنیای واقعیت مجازی نیز منعکس می‌شود. در این حالت حس واقعی بودن دنیا مجازی در ذهن انسان، بسیار بیشتر است.

البته، این به معنی عدم پوشش‌دهی هیچ گونه از تحرکات کاربر در زمان استفاده از هدست گیر وی آر نیست. این هدست موبایل، تحرکات سر و گردن را به خوبی حس کرده و آن را در محتوای نمایش داده شده اعمال می‌کند. به عنوان نمونه، وقتی کاربر سر خود را برمی‌گرداند، محیط پشتش را (در دنیا واقعیت مجازی) می‌بیند. اما دیگر تحرکات انجام گرفته به وسیله اعضای بدن از گردن به پایین، در واقعیت مجازی منعکس نمی‌‎شوند.

کنترل حرکت

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

یکی از مهمترین تغییرات صورت گرفته در هدست سامسونگ گیر وی آر 2017 قرارگیری یک کنترلر از راه دور در جعبه دستگاه است که می‌توان آن را به نوعی کنترل‌کننده حرکت دانست. با این حال، به هیچ وجه نباید این کنترلر را با کنترل‌های لمسی مورد نیاز برای اکولوس ریفت اشتباه گرفت. این جفت کنترل لمسی هدست ریفت، جزو وسایل مورد نیازی هستند که به کاربر اجازه می‌دهند در دنیا واقعیت مجازی دست ببرد. در واقع کنترلر قرار داده شده در هدست گیر وی آر، کارایی ابتدایی همانند کنترلر از راه دور کنسول بازی Wii دارد.

کنترل از راه دور

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

برخلاف مورد بالا، دستگاه کنترل از راه دور گیر وی آر شباهت زیادی با دستگاه ناوبری از راه دور هدست اکولوس ریفت دارد. از این کنترلرهای از راه دور می‌توان برای گشت و گذار در منوی کاربری هدست و انجام دیگر اعمال این چنینی استفاده کرد.

تاچ پد

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

در هدست موبایل گیر وی آر 2017 می‌توان علاوه بر کنترلر از راه دور، از تاچ پد واقع در سمت راست هدست برای پیمایش گزینه‌های منوی و انجام اعمال مورد نیاز همانند کلیک کردن بر روی گزینه‌ای خاص استفاده کرد. پیشنهاد ما استفاده همیشگی از کنترلر از راه دور است، چرا که بالا آوردن مداوم دست برای کار کردن با هدست کمی خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

دسته بازی

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

مزیت اصلی دو هدست گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت در مقایسه با تمامی رقبای خود پشتیبانی از دسته بازی است. با خرید هدست اکولوس ریفت، یک کنترلر ایکس باکس وان دریافت خواهید کرد. گفتنی است نه تنها در بیشتر بازی‌‎های هدست گیر وی آر از دسته بازی پشتیبانی می‌شود، بلکه اجرای برخی از بازی‌ها نیازمند آن است و بدون دسته بازی اجرای آن‌ها ممکن نیست.

هدفون‌های داخلی

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

هدست اکولوس ریفت به هدفون‌های داخلی مجهز شده و این هدفون‌ها به بند بسیار محکم دستگاه متصل شده‌اند. کاربرانی که به کیفیت صوت بالا اهمیت زیادی می‌دهند، می‌توانند این هدفون‌های پیشفرض به کار رفته را با ایربادهایی بهتر با توانایی جلوگیری از نویز بیشتر جایگزین کنند. این محصولات با عنوان ایرفون‌های اکولوس ریفت شناخته شده و حدود 50 دلار قیمت دارند.

اما در هدست واقعیت مجازی سامسونگ خبری از هدفون‌های داخلی نیست و کاربر باید برای شنیدن صوت به بهترین وجه ممکن، یک هدفون با سیم و یا بدون سیم را به گوشی گلکسی متصل به هدست وصل کند.

کیفیت صفحه نمایش

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

یکی دیگر از تفاوت‌های گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت مربوط به بخش کیفیت تصویر آن‌ها است، به طوری که هدست موبایل سامسونگ رزولوشن بالاتری از هدست بسیار قدرتمند مبتنی بر PC اکولوس ریفت دارد. این دستاورد از آنجایی حاصل می‌شود که صفحه نمایش گوشی موبایل قرار گرفته در درون هدست (یکی از پرچمداران سامسونگ) دارای کیفیت تصویر بسیار بالا کیو اچ‌دی و یا کیو اچ‌دی پلاس است. حتی انتظار داریم در صورت استفاده هدست گیر وی آر نسخه 2017 از کل صفحه نمایش گوشی های گلکسی اس 8 و یا گلکسی اس 8 پلاس،این  رزولوشن به 1480 در 1440 پیکسل افزایش پیدا کند.

فراموش نکنید گفته‌های بالا به هیچ عنوان به معنی ارائه بصری بهتر هدست موبایل گیر وی آر 2017 نیست. با استفاده از ارزان‌ترین کارت گرافیک ممکن در سیستم کامپیوتری ایستگاه پایه هدست اکولوس ریفت، باز هم محیط گرافیکی بسیار قوی‌تری حاصل می‌شود، به طوری که شاید نتوان از لحاظ کیفیت گرافیک دنیا واقعیت مجازی، دو هدست گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت را مقایسه کرد. اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایل گیر وی آر گرافیک به مراتب کمتری دارند.

نوع نمایش

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

شاید در این باره گزینه‌های زیادی در دسترس سازندگان هدست وجود نداشته باشد، چرا که صفحات OLED (و یا سوپر AMOLED در گیر وی آر) تبدیل به یک استاندارد در این حوزه شده‌اند.

میدان دید

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

همانطور که انتظار دارید، میدان دید هدست‌های گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت با یکدیگر متفاوت بوده و دستگاه مبتنی بر PC، میدان دید عریض‌تری دارد. به این ترتیب، کاربر با روی سر گذاشتن هدست و اجرا یک محتوا واقعیت مجازی، با نگاه مستقیم بخش بیشتری از این دنیا را در مقابل چشمان خود دارد.

نرخ تجدید

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

دلیل اختلاف دو هدست گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت در این بخش کاملا مشخص است، چرا که صفحات نمایش گوشی های هوشمند، نرخ تجدید به مراتب کمتری از پنل به کار رفته در هدست اکولوس ریفت دارند. همانطور که مشاهده می‌کنید، حداکثر نرخ تجدید اکولوس ریفت به میزان 50 درصد از هدست موبایل سامسونگ بیشتر است.

فاصله بین مردمک‌ها

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

در هدست مبتنی بر PC اکولوس می‌توان فاصله بین دو چشم را بر روی لنزهای دستگاه تنظیم کرد تا به این ترتیب بر اساس ترکیب صورت و دقت چشم هر کاربر، بهترین کیفیت به دست بیاید. چنین قابلیتی در هدست موبایل سامسونگ وجود ندارد.

استفاده از عینک

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

در زمان استفاده از هر دو هدست گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت ، کاربران می‌توانند عینک خود را بر روی صورتشان داشته باشند و اجباری به برداشتن آن‌ها نیست.

تنظیم نقطه تمرکز

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

یکی از قابلیت‌های مهم تمامی نسخه‌های گیر وی آر امکان استفاده از آن بدون عینک است. به این ترتیب، کاربران دارای چشمان ضعیف می‌توانند عینک را از روی صورتشان برداشته و با تغییر نقطه فوکوس در هدست با استفاده از اهرم قرار گرفته در بالا دستگاه، محتوا را خیلی شفاف مشاهده کنند.

مقیاس اتاق

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، یکی از مزایای استفاده از هدست‌های مبتنی بر PC بسیار قدرتمند همانند اکولوس ریفت و اچ تی سی وایو (HTC Vive)، انعکاس هر نوع جابه‌جایی و تحرک آن‌ها در دنیا واقعیت مجازی است که سبب می‌شود ذهن کاربر، قرار داشتن در آن دنیا را به خوبی باور کند. به صورت پیشفرض دو سنسور در جعبه دستگاه وجود داشته و با استفاده از آن‌ها، نیمی از محیط پوشش داده می‌شود. اگر کاربران مایل به پوشش 360 درجه‌ای باشند، باید سنسور سوم را به صورت جداگانه و با پرداخت 59 دلار خریداری کنند.

سیستم عامل‌

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

مهمترین تفاوت میان هدست‌های گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت همین مورد است. برای استفاده از هدست مبتنی بر PC اکولوس باید از یک سیستم کامپیوتری بسیار قدرتمند به همراه سیستم عامل ویندوز استفاده کنید، اما همانطور که می‌دانید، تمامی پرچمداران سامسونگ (ایستگاه‌های پایه هدست گیر وی آر) دارای سیستم عامل اندروید هستند. البته، وجه تشابه گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت، خود اکولوس است.

اگرچه ریفت محصولی است که به طور کامل به دست شرکت اکولوس به عنوان زیر شاخه فیس بوک ساخته شده، اما در عوض، گیر وی آر را باید حاصل همکاری میان شرکت اکولوس و خود سامسونگ دانست. تمامی برنامه‌ها و بازی‌های این هدست از طریق یک اپلیکیشن Oculus Home قابل دسترسی هستند، اپلیکیشنی که با نرم افزار ویندوز هدست اکولوس ریفت، رابط کاربری یکسانی دارد.

به عنوان یکی دیگر از شباهت‌های دو هدست گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت باید به وجود مجموعه‌ای غنی از محتواهای مختلف برای هر دو آن‌ها اشاره کنیم. البته، پیشنهاد و اولویت اصلی برای گیمرها، اکولوس ریفت است. نه تنها محتوای این هدست مبتنی بر PC گرافیک بسیار بیشتری از محتوای یک هدست موبایل دارد، بلکه به دلیل گران‌قیمت بودن بازی‌های رایانه‌ای، توسعه‌دهندگان بیشتری به آن روی آورده‌اند.

تاریخ عرضه

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

هدست گیر وی آر 2017 از بیست و یکم آوریل (اول اردیبهشت ماه) همراه با دو گوشی گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس عرضه خواهد شد. فراموش نکنید نسخه 2017 این هدست، به جز کنترلر جدید آن تغییر به‌خصوصی با نسخه 2016 نداشته است. جالب اینجاست که با مقایسه خود نسخه 2016 نیز تفاوت آن‌چنان زیادی با گیر وی آر 2015 مشاهده نمی‌کنیم. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اگر یکی از دو مدل پیشین هدست گیر وی آر را دارید، دلیل خاصی برای ارتقا وجود ندارد. نکته خوشحال‌کننده اینجاست که کنترلر جدید، با نسخه‌های پیشین نیز کار کرده و کاربران می‌توانند از این پس آن را به قیمت 40 دلار به صورت جداگانه خریداری کنند.

قیمت هدست سامسونگ گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

در ابتدا سال جاری، اکولوس قیمت هدست ریفت و کنترل تاچ آن را کاهش داد. قیمت هدست به تنهایی 499 دلار است و کاربران در صورت تمایل به خرید کنترل تاچ، باید 99 دلار دیگر نیز پرداخت کنند. اگرچه این هدست با کاهش قیمت روبه‌رو شد، اما سامسونگ قیمت نسخه جدید گیر وی آر را افزایش داد که دلیل آن افزوده شدن یک کنترلر جدید است. نسخه‌های پیشین این محصول دارای قیمت حدود 100 دلار هستند، در حالی قیمت نسخه جدید 130 دلار عنوان شده است.

قیمت ایستگاه پایه

گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت

همانطور که به آن اشاره کردیم، مهمترین تفاوت‌ دو هدست سامسونگ گیر وی آر 2017 و اکولوس ریفت ایستگاه‌های پایه مورد نیاز آن‌ها است. کاربرانی که اکنون مالک یکی از پرچمداران سال‌های اخیر سامسونگ هستند، می‌توانند تنها با پرداخت 130 دلار به دنیا واقعیت مجازی سفر کنند، در حالی که کمتر کسی سیستم کامپیوتری مورد نیاز اکولوس ریفت را در منزل دارد. یک سیستم مختص گیمینگ مناسب برای هدست ریفت، حداقل 500 الی 600 دلار قیمت دارد.

اما در مورد ایستگاه پایه مورد نیاز برای هدست گیر وی آر گزینه‌های زیادی در دسترس هستند. به عنوان ارزان‌ترین حق انتخاب باید به پرچمدار سری S دو سال قبل سامسونگ یعنی گلکسی اس 6 اشاره کنیم که اکنون می‌توان آن را در حراجی‌ها به قیمت حدود 250 دلار خریداری کرد. اکنون گران‌ترین ایستگاه‌های پایه، گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس هستند که به ترتیب 750 و 850 دلار قیمت دارند. قیمت بقیه پرچمداران سامسونگ دارای قابلیت پشتیبانی از هدست گیر وی آر، بین 250 و 750 دلار است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. سامسونګ یه بدی داره اونم بیشتر بازی های خوبش بولیه و فیلتر هست