کشف رودخانه باستانی در سیاره مریخ + ویدیو

سالهاست که محققان در پی یافتن آب و یا نشانه هایی از وجود آب در سیاره مریخ هستند و ظاهرا کاوشگر کنجکاوی پاسخ خوبی برای وجود آب در مریخ را برای دانشمندان به ارمغان آورده است.تصاویر ارسالی کاووشگر کنجکاوی از دهانه گیل در مریخ نشانه های از یک رودخانه باستانی در مریخ را در خود دارد و نشان دهنده جریان شدید آب در گذشته بر روی سطح سیاره سرخ است.

در این تصاویر سنگهایی دیده می شود که بر اثر جریان آب شکل خاصی به خود گرفته اند.برخی دیگر از این سنگ ها هم گرد و بزرگ هستند که نشان میدهد این سنگ ها مسافت های نسبتا طولانی را در سطح مریخ به وسلیه جریان شدید آب طی کرده اند و به این شکل در آمنده اند.

دانشمندان بر این عقیده هستند که این جریانات باستانی آب در سطح مریخ بسیار شدید بوده و شباهت زیادی به سیلاب های مناطق بیابانی در زمین دارد.به گفته دانشمندان و بر اساس شواهد جدید سرعت عبور این جریانات آب حدود ۳ متر در ثانیه بوده و عمق متغیری به میزان از مچ پا تا بالای ران انسان را نیز داشته است.

ویلیام دیتریش یکی از دانشمندان پروژه تحقیقاتی کنجکاوی گفت :

این اولین باری است که شواهد و مدارک دال بر وجود جریانات شدید آب در گذشته بر روی مریخ به دست آمده و بسیاری از گمانه زنی ها در این مورد را به حقیقت تبدیل کرده است و وجود این رودخانه باستانی گواه این مطلب است.

در ویدیوی زیر ربکا ویلیامز، دانشمند ارشد ناسا توضیح می دهد که چگونه رسوبات و شیارهای موجود بر سطح مریخ نشان دهنده جریانات شدید آب بر روی این سیاره است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*