تاریخچه تلفن

نگاهی به تاریخچه و سیر تکاملی تلفن ها، ۸۰ سال پیش از تولید اولین آیفون

بعد از اختراع تلفن در سال ۱۸۷۰ شکل ظاهری این وسیله تا حد زیادی تغییر کرد. حال به بهانه دهمین سالگرد عرضه آیفون، می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه تلفن ها و سیر تکاملی آنها، ۸۰ سال پیش از تولید این گوشی داشته باشیم.

بیش از ۱۰۰ سال پیش بود که الکساندر گراهام بل (Alexander Graham Bell)، اولین دستگاه با نام «تلفن» را با ظاهری بزرگ اختراع کرد تا امکان صحبت کردن از فاصله‌های زیاد وجود داشته باشد.

تاریخچه تلفن

اخیرا موزه کوپر هویت، بیش از ۲۰۰ هزار آیتم مختلف را به صورت دیجیتالی در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است که برخی تلفن های قدیمی که در حال حاضر منسوخ شده‌اند نیز در میان آنها دیده می‌شوند.

تصور می‌کنید ظاهر تلفن هایی که ۸۰ سال پیش از اولین آیفون ساخته شده بودند، چه تفاوتی با دستگاه‌های امروزی دارند؟ آیا با تاریخچه تلفن آشنا هستید؟ تصاویری که از دیتابیس کوزه کوپر هویت انتخاب شده‌اند، به خوبی این روند تکاملی را نشان می‌دهند.

۹ دستگاهی که در تاریخچه تلفن ها اهمیت بالایی دارند

تاریخچه تلفن

در سال‌ ۱۹۳۰، یکی از طراحان صنعتی مشهور آمریکایی یعنی هنری دریفوس (Henry Dreyfuss) تلفنی با نام مدل ۳۰۲ (Model 302) را خلق کرد؛ دستگاهی که بسیاری از افراد آن را اولین تلفن مدرن می‌دانند. طراحی مدل ۳۰۲ با نسخه‌های قبلی تلفن متفاوت بود. رینگر به جای داشتن یک بخش جداگانه، داخل تلفن قرار گرفته بود و شما برای صحبت کردن یا گوش دادن باید از بخش بالایی گوشی استفاده می‌کردید.

تاریخچه تلفن

به دنبال عرضه مدل ۳۰۲، AT&T متوجه شد می‌تواند تلفن را به صورت عمومی بفروشد. پس از آن، در سال ۱۹۶۵ بود که تلفن “Trimline” با بدنه‌ای باریک‌تر و صفحه‌ای برای شماره‌گیری توسط هنری دریفوس طراحی شد. دستگاه پیش رو، اولین در نوع خود بوده و کلیدهای * و # را نیز به تلفن ها اضافه کرده است.

تاریخچه تلفن

در همان سال، “Grillo Cricket” نیز با اندازه‌ای کوچکتر از قبل و قابلیت تاشدن توسط دو طراح مشهور، مارکو تسانوسو (Marco Zanuso) ایتالیایی و ریچارد سپر (Richard Sapper) آلمانی تولید شد تا شاهد یکی از متفاوت‌ترین محصولات آن زمان باشیم. Grillo Cricket طراحی گوشی های مدرن تاشو را تحت تاثیر قرار داد.

تاریخچه تلفن

تا سال ۱۹۷۷، طراحی تلفن ها در قاره آمریکا در انحصار شرکت AT&T بود. اما دادگاه عالی با برداشتن این محدودیت، امکان طراحی و تولید آنها را برای عموم فراهم کرد. نتیجه این تصمیم همراه با واگذاری “Bell Company” به AT&T، ظهور تلفن های متفاوت با طراحی خلاقانه بود که از جمله آنها می‌توان به “Beocom Copenhagen” که در سال ۱۹۸۳ توسط لیندینگر لووی (Lindinger-Loewy) طراحی شد، اشاره کرد.

تاریخچه تلفن

با شروع دهه ۸۰، برخی سازندگان، طراحی جدیدی از تلفن ها را آزمایش کردند. “Enrome” با شکلی همچون یک جعبه، آینده‌ای با تلفن های محبوب را پیش بینی می‌کرد. شکل هندسی جذاب و استفاده از رنگ‌های اصلی، از ویژگی‌های قابل توجه این تلفن محسوب می‌شوند. اتوره سوتساس (Ettore Sottsass) و مارکو زانینی (Marco Zanini) این تلفن را طراحی کرده‌اند.

تاریخچه تلفن

بدون شک دهه ۱۹۸۰ نقش بسیار مهمی در تاریخچه تلفن ها و تکامل آنها داشته است چرا که هدف اصلی بسیاری از سازندگان، تولید تلفن های بی سیم بود. Dancall 5000 یکی از همین محصولات است که در سال ۱۹۸۶ توسط جان استودارد (John Stoddard) انگلستانی طراحی شد.

تاریخچه تلفن

اوایل دهه ۹۰، باز هم اندازه تلفن ها کاهش پیدا کرد و این امکان فراهم شد تا کاربران بتوانند تلفن خود را با قرار دادن روی پایه مخصوص به صورت بی سیم شارژ کنند. تصویر پیش رو، تلفن “Talisman” که در سال ۱۹۹۴ توسط میتسوبیشی الکترونکیس و فیچ ریتینگز تولید شد را نشان می‌دهد.

تاریخچه تلفن

دو سال بعد، موتورولا تلفن تاشوی خاکستری “StarTAC” را با دکمه‌های بیضی و یک صفحه نمایش کوچک روانه بازار کرد. این تلفن توسط آلبرت نگل (Albert Nagele) طراحی شده است.

تاریخچه تلفن

سرانجام در سال ۲۰۰۷ اپل با تبدیل تلفن ها به یک گوشی هوشمند کوچک، اولین نسل از آیفون را پیش روی کاربران قرار دادند. اگرچه پیش از این گوشی شاهد عرضه موبایل هایی با نمایشگر لمسی بودیم، اما طراحی انقلابی و رابط کاربری زیبای این دستگاه روند تولید تلفن ها را به کلی تغییر داد.

آیفون ۲۰۰۷ توسط جاناتان آیو (Jonathan Ive) و تیم “Industrial Design” اپل طراحی شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. با تشکر از مطالب عالی