گوشی های سری J سامسونگ

مقایسه گوشی های سری J سامسونگ ؛ گلکسی J3، J5 و J7 مدل ۲۰۱۷ در برابر نسخه‌های ۲۰۱۶

گوشی های سری J سامسونگ دستگاه‌های میان رده‌ای هستند که به تازگی وارد خانواده بزرگ گوشی‌های هوشمند این کمپانی شده است.

می‌توان گفت گوشی‌های سری J سامسونگ بهترین محصولاتی نیستند که خریداران انتظار آن را داشته باشند، اما قیمت مناسب آنها باعث خواهد شد تا کاربران بتوانند با خرید این سری از گوشی‌های سامسونگ چند صد دلاری (چند صد هزار تومانی) را برای خود پس‌انداز کنند.

به همین دلیل گوشی های سری J سامسونگ از محبوبیت جهانی خوبی برخوردار شده و غول تکنولوژی کره تصمیم گرفته است تا این مدل‌ها را برای یک سال دیگر ارتقا دهد، اما دقیقا چه تفاوتی میان نسل گذشته گوشی های سری J سامسونگ با نسل فعلی وجود دارد؟ در این مطلب سعی داریم تا به این پرسش، پاسخ دهیم.

سامسونگ گلکسی J7 مدل ۲۰۱۷ در برابر سامسونگ گلکسی J7 مدل ۲۰۱۶

مشخصاتسامسونگ گلکسی J7 مدل ۲۰۱۷سامسونگ گلکسی J7 مدل ۲۰۱۶
صفحه نمایش ۵.۵ اینچ سوپر آمولد، ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل، ۴۰۱ppi۵.۵ اینچ سوپر آمولد، ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل، ۲۶۷ppi
پردازندهسامسونگ اگزینوس ۷۸۷۰سامسونگ اگزینوس ۷۸۷۰
رم / حافظه داخلی۳ گیگابایت / ۱۶ گیگابایت۲ گیگابایت / ۱۶ گیگابایت
دوربین عقب / دوربین جلو۱۳ مگاپیکسل / ۱۳ مگاپیکسل۱۳ مگاپیکسل / ۵ مگاپیکسل
نرم افزاراندروید ۷.۰ نوقااندروید ۶.۰ مارشمالو

 

در گوشی های سری J سامسونگ ، این کمپانی در بخش طراحی تغییرات اساسی را انجام داده است. گلکسی جی ۷ مدل ۲۰۱۷ گوشی زیباتری از مدل جی ۷ سال گذشته به نظر می‌رسد. حاشیه‌های اطراف نمایشگر در مدل ۲۰۱۷ اندکی کمتر شده است.

اما هنگامی که صحبت از مشخصات سخت افزاری به میان می‌آید، باید گفت که دو گوشی تقریبا ساختار یکسانی دارند. مهمترین ارتقا انجام شده در مدل سامسونگ گلکسی J7 امسال، ارتقا صفحه نمایش این گوشی است که از رزولوشن ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل (کیفیت اچ دی) در مدل ۲۰۱۶ به رزولوشن ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل (کیفیت فول اچ دی) افزایش یافته است.

یکی دیگر از تغییرات عمده در این مدل مربوط به دوربین سلفی آن است. در جی ۷ مدل ۲۰۱۶ دوربین سلفی ۵ مگاپیکسلی قرار گرفته و این در حالی است که مدل ۲۰۱۷ به یک دوربین سلفی ۱۳ مگاپیکسلی مجهز شده است.

به جز این موارد سامسونگ در گلکسی J7 مدل ۲۰۱۷ کمی باتری را بزرگتر کرده و ۱ گیگابایت حافظه رم را ارتقا داده است. این در حالی است که مدل تراشه اگزینوس را برای هر دو نسخه ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ثابت نگه داشته است.

از لحاظ نرم افزاری نیز، سامسونگ گلکسی J7 مدل ۲۰۱۷ با سیستم عامل اندروید ۷.۰ نوقا از جعبه خارج می‌شود، اما مدل ۲۰۱۶ آن به اندروید ۶.۰ مارشمالو مجهز است. هر چند که به تازگی با انتشار برخی شایعات، ادعا شده است که سامسونگ تصمیم دارد تا گلکسی جی ۷ مدل ۲۰۱۶ را نیز به اندروید ۷.۰ نوقا به‌روزرسانی کند.

سامسونگ گلکسی J5 مدل ۲۰۱۷ در برابر سامسونگ گلکسی J5 مدل ۲۰۱۶

سامسونگ گلکسی J5 مدل 2017 در برابر سامسونگ گلکسی J5 مدل 2016

مشخصاتسامسونگ گلکسی J5 مدل ۲۰۱۷سامسونگ گلکسی J5 مدل ۲۰۱۶
صفحه نمایش ۵.۲ اینچ سوپر آمولد، ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل، ۲۸۲ppi۵.۲ اینچ سوپر آمولد، ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل، ۲۸۲ppi
پردازندهسامسونگ اگزینوس ۷۸۷۰کوالکام اسنپدراگون ۴۱۰
رم / حافظه داخلی۲ گیگابایت / ۱۶ گیگابایت۲ گیگابایت / ۱۶ گیگابایت
دوربین عقب / دوربین جلو۱۳ مگاپیکسل / ۱۳ مگاپیکسل۱۳ مگاپیکسل / ۵ مگاپیکسل
نرم افزاراندروید ۷.۰ نوقااندروید ۶.۰ مارشمالو

در بخش طراحی، سامسونگ گلکسی جی ۵ مدل ۲۰۱۷ از پیشرفت‌های نسبتا مشابهی با دیگر مدل‌های امسالی گوشی های سری J سامسونگ برخوردار شده است. کوچکتر شدن حاشیه‌های دور نمایشگر و استفاده از خطوط و اشکال ساده، زیبایی آن را بیشتر از قبل کرده است.

در درون این دستگاه نیز تغییرات اساسی دیده می‌شود. گلکسی J5 مدل ۲۰۱۶ به اسنپدراگون ۴۱۰ کوالکام مجهز است، اما سامسونگ در مدل امسال پردازنده اگزینوس ۷۸۷۰ خود را قرار داده است. پردازنده مدل امسال هشت هسته‌ای بوده، در حالی که پردازنده جی ۵ مدل ۲۰۱۶ چهار هسته‌ای است. دوربین سلفی نیز از ۵ مگاپیکسل به ۱۳ مگاپیکسل ارتقا یافته است.

این دستگاه نیز درست به مانند مدل جی ۷، در مدل ۲۰۱۷ با اندروید ۷.۰ نوقا از جعبه خارج می‌شود و مدل ۲۰۱۶ آن به اندروید ۶.۰ مارشمالو مجهز است؛ مقدار حافظه رم و داخلی آن نیز تغییری نکرده است.

سامسونگ گلکسی J3 مدل ۲۰۱۷ در برابر سامسونگ گلکسی J3 مدل ۲۰۱۶

سامسونگ گلکسی J3 مدل 2017 در برابر سامسونگ گلکسی J3 مدل 2016

مشخصاتسامسونگ گلکسی J3 مدل ۲۰۱۷سامسونگ گلکسی J3 مدل ۲۰۱۶
صفحه نمایش ۵.۰ اینچ آمولد، ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل، ۲۹۴ppi۵.۰ اینچ سوپر آمولد، ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل، ۲۹۴ppi
پردازندهسامسونگ اگزینوس ۷۵۷۰کوالکام اسنپدراگون ۴۱۰
رم / حافظه داخلی۱.۵ گیگابایت / ۱۶ گیگابایت۱.۵ گیگابایت / ۱۶ گیگابایت
دوربین عقب / دوربین جلو۵ مگاپیکسل / ۲ مگاپیکسل۸ مگاپیکسل / ۵ مگاپیکسل
نرم افزاراندروید ۷.۰ نوقااندروید ۶.۰ مارشمالو، اندروید ۵.۱ لالی پاپ

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، باید بگوییم که در گوشی های سری J سامسونگ ، مدل J3 سال ۲۰۱۶ را نمی‌توان گوشی خوبی به حساب آورد. خوشبختانه طراحی آن تقریبا به طور کامل تغییر کرده و پنل جلویی آن بیشتر شبیه به مدل‌های جی ۵ و جی ۷ شده است.

سخت افزار این مدل نیز تقریبا همانی است که در مدل سال ۲۰۱۶ وجود داشت. گلکسی J5 مدل ۲۰۱۷ با همان ۱.۵ گیگابایت رم و نمایشگر ۵ اینچی ۷۲۰ در ۱۲۸۰ پیکسل عرضه می‌شود؛ فقط پردازنده چهار هسته‌ای اسنپدراگون ۴۱۰ جای خود را با پردازنده اگزینوس ۷۵۷۰ عوض کرده است.

با این حال در بخش دوربین همه چیز به سمت بدتر شدن تغییر کرده است. دوربین اصلی از ۸ مگاپیکسل در مدل ۲۰۱۶ به ۵ مگاپیکسل در مدل ۲۰۱۷ تغییر کرده و دوربین سلفی نیز از ۵ مگاپیکسل به ۲ مگاپیکسل کاهش یافته است.

خوشبختانه در بخش نرم افزاری، اتفاقاتی که برای دوربین افتاده، تکرار نشده است. گلکسی J3 مدل ۲۰۱۷ به اندروید ۷.۰ نوقا مجهز است، اما مدل سال گذشته با اندروید ۵.۱ لالی پاپ که البته به اندروید ۶.۰ مارشمالو ارتقا یافته، دیده می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*