برج خور دبی

برج خور دبی در زمان اتمام ساخت، بلندترین آسمان خراش دنیا خواهد بود

برج خور دبی (Dubai Creek Tower) جدیدترین سازه فوق بلند دبی خواهد بود که بعد از پایان ساخت آن در سال ۲۰۲۰، به عنوان بلندترین آسمان خراش دنیا شناخته خواهد شد.

این برج عظیم که پیش‌تر با نام برج نظاره دبی (Dubai Observation Tower) شناخته می‌شد، در مرکز بخشی بزرگ‌تر به نام خلیج خور دبی (Dubai Creek Harbor) قرار گرفته که شامل اقامت‌گاه‌ها، فروشگاه‌ها و فضای اداری می‌شود. به علاوه، شرکت اعمار که در گذشته مسئولیت ساخت برج خلیفه را بر عهده داشت، در تعاملی مشترک با دبی هولدینگ در حال توسعه این آسمان خراش بزرگ است.

برج خور دبی

یکی از قابل توجه‌ترین موارد در رابطه با برج خور یا برج نهره دبی، استفاده از کابل‌های بزرگ برای نگه داشتن آن است. هرچند، با شهرتی که سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) در این نوع طراحی دارد، چنین چیزی دور از ذهن نیست. موضوع دیگر، الهام‌گیری سازندگان از معماری سنتی اسلامی و شباهت این سازه به یک دارت بزرگ رو به آسمان است که زیبایی‌های آن را دوچندان می‌کند. بخش داخلی نیز شامل چندین عرشه مختلف می‌شود که در نتیجه آن، چشم‌اندازی فوق‌العاده پیش روی بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

اگرچه هنوز زمان زیادی تا تکمیل شدن برج خور دبی باقی مانده، اما تا همین مرحله میلیون‌ها ساعت زمان صرف شده و مهندسان، ۱۷۰ هزار متر مکعب خاک را برای فونداسیون یا شالوده ساختمان خارج کرده‌اند. همچنین آنها علاوه بر ریختن ۲۱۱ هزار و ۲۰۰ تن بتن، بیش از ۱۴۵ شمع بتنی را نیز به منظور اطمینان از پایداری سازه، در عمق ۷۲ متری (۲۳۶ فوتی) آن قرار داده‌اند تا کار این بخش از پروژه به پایان رسد.

برج خور دبی

سانتیاگو کالاتراوا در رابطه با ساخت برج خور دبی می‌گوید:

طراحی و ویژگی‌های معماری این برج نیازمند رویکردهای ویژه مهندسی بود که هم‌اکنون در حال پیاده‌سازی هستند. مطالعات گسترده‌ای برای آماده‌سازی این طرح عظیم انجام شده است و آموزه‌هایی که ما از تجربه‌های خود به دست آورده‌ایم نیز به دانش بشر می‌افزایند.

با عدم وجود هیچ سازه مشابه و فوق بلندی در دنیا، شرکت اعمار رویکردهای کاملا متفاوتی را در رابطه مهندسی باد و آزمایش‌های لرزه‌ای در پیش گرفته که البته به پایان رسیده‌اند. تمام جنبه‌های این برج، از انتخاب نوع مواد تا تکنولوژی مورد استفاده در ساخت، بر مبنای بالاترین استانداردهای ایمنی در سطح جهان طراحی شده‌اند.

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ و زمانی که کار ساخت برج خور دبی به پایان رسد، اطلاعات بیشتری از این شاهکار مهندسی همچون ارتفاع آن در اختیارمان قرار گیرد. تمام چیزی که ما در این لحظه می‌دانیم، این است که آسمان خراش پیش رو بلندترین ساختمان دنیا خواهد بود. در این صورت، برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۹.۸ متر (۲ هزار ۷۲۳ فوت) و برج جده با ارتفاع هزار و ۷ متر (۳ هزار ۳۰۳ فوت) که ساخت آن سال ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید، دیگر به عنوان بلندترین آسمان خراش دنیا شناخته نخواهند شد.

تصاویر برج خور دبی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.