وزیر ارتباطات: در مورد بازی نهنگ آبی اطلاع رسانی کنید، بازی چالش نهنگ آبی به ایران نمی‌آید

وزیر ارتباطات: در مورد بازی نهنگ آبی اطلاع رسانی کنید، بازی چالش نهنگ آبی به ایران نمی‌آید

بازی چالش نهنگ آبی به ایران نمی‌آید و امکان دانلود بازی نهنگ آبی وجود نخواهد داشت؛ وزیر ارتباطات بر لزوم اطلاع رسانی پیرامون بازی نهنگ آبی (blue Whale game) تاکید کرد.

به تازگی بازی نهنگ آبی در کشورهایی مانند روسیه و فرانسه ظهور کرده و باعث بروز رفتارهای خطرناکی مانند خودکشی در میان تعدادی از نوجوانان شده است. اکنون این بازی چالش به تهدیدی برای نوجوانان در فضای مجازی تبدیل شده و کارشناسان هشدار می‌دهند که خانواده‌ها باید با عواقب این بازی خطرناک آشنا شوند.

اخیرا این شایعه به وجود آمده که چالش اینترنتی نهنگ آبی که نوجوانان را به خودکشی تشویق می‌کند وارد کشور ما نیز شده اما محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در پیج اینستاگرام خود مطلبی را منتشر و تاکید کرد که این بازی از بسیاری از فروشگاه‌های نرم افزار حذف شده و به طریق معمول در ایران قابل دسترسی نیست. وی همچنین بیان کرد که جهت عدم اشاعه خشونت از طریق این شبکه اجتماعی با مدیران VK مذاکره خواهد کرد.

وزیر ارتباطات بر این باور است که توسعه فرهنگ استفاده از تبلت و سیم کارت‌های خاص برای کودکان و همچنین نظارت والدین بر فعالیت فرزندان در فضای مجازی، امروز به امری ضروری تبدیل شده است. وی از بخش خصوصی برای فعالیت در این حوزه دعوت به عمل آورد و اضافه کرد که از مرکز ملی بازی‌های رایانه‌ای انتظار می‌رود از طریق مدارس و معلمان تربیتی برای آگاهی‌رسانی به والدین و معلمان وارد عمل شوند.

پست اینستاگرامی آذری جهرمی در مورد بازی نهنگ آبی

آذری جهرمی در جدیدترین پست اینستاگرامی خود نوشت:

انتقال مفاهیم در قالب زبان بازی، تاثیرگذاری بیشتری دارد. در میان باز‌ی‌های مفید گاهی اندیشه‌های شیطانی نیز تبدیل به یک بازی می‌شود و نهنگ آبی یکی از همین بازی‌هاست. در این میان و برای صیانت از جوانان، مهم‌ترین وظیفه را در کنار حاکمیت، خانواده‌ها بر عهده دارند. رسانه‌های رسمی و اجتماعی برای اطلاع‌رسانی خوب عمل کردند. بایستی مراقبت کنیم کار رسانه‌ای، دغدغه ایجاد کند و نه ترس. ترس ناشی از بی اطلاعی است و وظیفه رسانه دقیقا اطلاع‌رسانی است.

بازی نهنگ آبی شامل ۵۰ مرحله است و در این مراحل از مخاطبان خواسته می‌شود تا به مدت ۵۰ روز، کارهای خواسته شده از آن‌ها را انجام دهند. این فعالیت‌ها شامل کارهای خطرناکی مانند خودزنی، حک شکل و شماره با چاقو بر روی ساعد، تماشای فیلم‌های ترسناک، ایستادن در لبه مکان‌های مرتفع و در نهایت پریدن از ارتفاع و خودکشی کردن می‌شود.

نهنگ آبی

چالش نهنگ آبی در سال ۲۰۱۳ توسط F57 در روسیه آغاز شد. F57 یکی از گروه‌های مرگ در شبکه اجتماعی Vkontakte روسیه است. فیلیپ بودیکین، دانشجوی سابق روانشناسی، ادعا می‌کند که این بازی را ایجاد کرده است. وی هدف از اختراع این بازی را کشاندن افراد به سمت خودکشی و پاک کردن جامعه از افرادی که به نظرش بی ارزش هستند، دانست. واژه نهنگ آبی نیز از خودکشی دسته جمعی نهنگ‌ها الهام گرفته شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۶ دیدگاه

 1. نمبشه از بازی انصراف داد؟
  چند نفر تو ایران با بازی کردن این بازی خودکشی کردن؟

  • میشه عزیزم ولی مدیر تو را تهدید میکنه که چند نفر میفرسته تا تو رو به قتل برسانند. ونشانی محله دور اطراف محله تان میده با جی پی اس و تو باور میکنی ادامه میدی با روان آدم بازی میکنه آدم روانی میکنه تو خودت هم انصراف نمیدی بهتر است امتحانش را هم نکنی با همان بریدن دستان شروع میشه آدم راونی باشی این کار میکنه دستش تیغ بزنه آخرش هم خودکشی هم میکنه هرکسی بگه که ن من خودکشی نمیکنم وادامه میده آخرش هم خودکشی میکنه

 2. پس نیروی اراده چی میشه تو این وسط؟ معنویت چی میشه؟

 3. این بازیو با عکسای فتوشاپ نمیشه سرکار گزاشت باید حتما عکس درس باشه خواهش میکنم هرحوری شده نزارین کسی این بازیو دان کنه خیلی خیلی بده

 4. سازندش راست راست داره میگرده

 5. قطعا اسم چنین چیزی رو بازی نمیشه گذاشت!فقط یک برنامه هدفمند است که توسط فردی با زمینه هایی از بیماری روانی اختراع شده و افرادی هم که جرئت عمل کردن به چنین برنامه های را دارند قطعا بدون سابقه چنین بیماری هایی نیستن!!

 6. تو ایران اومده یکی از دوستای من دانلودش کرده جان هرکی دوست دارین یجوری اینو فیلتر کنین

 7. میشه بازی نهنگ آبی تو سایتتون بزارید تا دانلود کنیم

 8. خب خداروشکر از این بحث راحت شدیم چون علاوه بر سایت ها … در اینستا و فیس بوک و … زیاد بحثش بود و با این خبر دیگه سروصدا الکی میخوابه !!!!
  بازم خداروشکر و دست گدجت نیوز هم درد نکنه بخاطر این اطلاع رسونی بروز و سریع !!!

 9. بهتر که نمیاد تو ایران