استفاده از الگوی قفل در گوشی های اندرویدی نا امن است

استفاده از الگوی قفل در گوشی های اندرویدی نا امن است! همین حالا آن را به پین کد تغییر دهید

اگر شما از یک الگوی قفل بر روی گوشی اندرویدیتان استفاده می‌کنید، همین حالا باید ‌آن را با یک پین کد عوض کنید. زیرا یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که استفاده از الگوی قفل در گوشی های اندرویدی یک روش کاملا غیر ایمن است.

بر اساس تازه‌ترین تحقیقات به عمل آمده از سوی دانشمندان، الگوی قفل گوشی های اندرویدی عملا بی فایده است و به راحتی می‌توان از آن عبور کرد. اگر کسی نبیند شما انگشتانتان را با چه الگویی بر روی صفحه میکشید می‌توان گفت این روش تاثیر گذار است، اما آیا مگر می‌شود هر زمانی که خواستید از گوشیتان استفاده کنید آن را در ابتدا از اطرافیانتان پنهان کنید؟

در حال حاضر راه‌های متعددی برای جلوگیری از دسترسی افراد به گوشی شما وجود دارد. اپل این نوآوری را با روش‌های بیومتریک انجام داد؛ آن‌ها در ابتدا تاچ آیدی را معرفی کردند و سپس همراه با آیفون ایکس از قابلیت تشخیص چهره جذابی به نام فیس آیدی پرده برداشتند. اما اغلب کاربران اندرویدی معمولا از دو روش استفاده از الگوی قفل و یا پین کد استفاده می‌کنند که تنها یکی از این دو را می‌توان به صورت واحد استفاده کرد.

استفاده از الگوی قفل در گوشی های اندرویدی نا امن است

استفاده از الگوی قفل بی فایده است!

با توجه به مطالعه جدید صورت گرفته از سوی محققان امنیتی دانشگاه مرکزی بالتیمور مریلند و آکادمی US Naval،‌ به سادگی هرچه تمام می‌توان الگوی قفل در گوشی های اندرویدی را شکست. تنها کافیست شخصی آن الگو را مشاهده کند و سپس بدون هرگونه تلاش اضافی بتواند قفل گوشی شما را بشکند. این مطالعه که تحت عنوان “Towards Baselines for Shoulder Surfing on Mobile Authentication” منتشر شده است، میزان تاثیرگذاری استفاده از الگوی قفل و پین کدها در گوشی های اندرویدی را با یکدیگر مقایسه می‌کند. برای آزمودن هر دو این روش‌ها، از ۱.۱۷۳ فرد توسط Mechanical Turk آمازون استفاده شده است که در ویدیوهایی نشان می‌دهد مردم گوشی‌هایشان را قفل گشایی می‌کنند. سپس از این افراد خواسته شد تا الگوی قفل و یا پین اعمال شده بر روی گوشی را حدس بزنند. پس از تنها یک بار مشاهده، ۶۴ درصد افراد موفق شدند الگوی شش نقطه‌ای را حدس بزنند و پس از دو بار مشاهده این آمار به ۸۰ درصد رسید. این درحالیست که تنها ۱۱ درصد کل افراد موفق شدند پس از یک بار مشاهده پین کد ۶ رقمی اعلام شده را حدس بزنند و برای بار دوم این تعداد به ۲۷ درصد رسید.

با توجه به آمار به دست آمده، مشخص است که قفل گشایی الگو یا همان پترن‌ها با دیدن و به خاطر سپردن به مراتب آسان‌تر است. این روش باعث می شود تا یک دزد فرصت طلب زمانی که مشغول قفل گشایی گوشیتان هستید الگو را حذف کرده و پس از دزدیدن آن بتواند راحت‌تر از زمانی که یک پین کد را حفظ می‌کند، اقدام به قفل گشایی گوشی شما و سرقت اطلاعاتتان کند.

بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که از پترن‌ها برای قفل صفحه گوشی اندرویدی خود استفاده می‌کنند، همین حالا آن‌ها را به پین کدهایی شش رقمی تغییر دهید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. کلا اثر انگشت از همه به نظرم بهتره

 2. سلام.بعداز۶ماه داییمو دیدم ,داشت گوشیمونگاه میکرد,خندید و گوشیمو بازشده تحویل داد!اولش هنگ کردم ولی بعدمتوجه شدم الگوهامون بطور اتفاقی یکی بوده!۵نقطه

 3. متاسفانه در این تحقیق، الگو غیر قابل مشاهده بررسی نشده
  با رفتن به تنظیمات، مشاهده رمز را غیر فعال کن
  اون موقع امکان دیدن یا حدس زدن الگو تقریبا غیر ممکنه
  چون مشخص نیس کدام نقاط وصل میشن
  ولی کد پین کاملا واضح کدام اعداد زده میشه فقط به حافظه سارق بستگی داره