مجسمه دست بیابان

مجسمه دست بیابان ؛ تندیسی شگفت انگیز در بیابان آتاکاما که سر از خاک برآورده است!

مجسمه دست بیابان با ارتفاعی بالغ بر ۱۱ متر در بیابان آتاکاما واقع در کشور شیلی، یکی از تندیس‌های دیدنی است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

در نگاه اول، اینطور به نظر می‌آید که یک غول باستانی در این ناحیه از بیابان آتاکاما دفن شده است و با بلند کردن دستان خود به سمت آسمان، از خالق خود تقاضای کمک می‌کند.

تصویری که از این تندیس بسیار جذاب و شگفت‌انگیز ملاحظه می‌کنید، یکی از جاذبه‌ های گردشگری شیلی با نام «مجسمه دست بیابان» است که در ارتفاع ۱۱۰۰ متری سطح دریا قرار دارد.

این مجسمه ۱۱ متری، در فاصله ۵۷ کیلومتری جنوب شهر «آنتوفاگاستا» (Antofagasta) کشور شیلی سر از خاک برآورده و چشم‌اندازی بی‌نظیر را در این منطقه پدیده آورده است.

وجود مجسمه دست بیابان در این منطقه از بیابان آتاکاما، موجب به راه افتادن داستان‌های جالب توجهی شده که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. چشم‌انداز زیبای مجسمه دست بیابان ، به گونه‌ای است که گویی یک غول باستانی در زیر پوسته این بیابان دفن شده و نیمی از دستانش سر از خاک بیرون آورده‌اند.

این مجسمه بیانگر چیست؟ آیا یک غول باستانی در زیر این ناحیه دفن شده است؟ مطلقا خیر! مجسمه دست بیابان یک تندیس ساخته شده توسط بتن است که ارتفاع آن به ۱۱ متر می‌رسد. دست بیابان در ۲۸ مارس ۱۹۹۲، توسط یک مجسمه‌ساز اهل شیلی با نام «ماریو ایرارازابالا» (Mario Irarrázabal) و همکاری یک سازمان محلی احداث شد.

تعمیر و نگهداری این مجسمه، توسط همین سازمان انجام می‌گیرد که عملیات پاک‌سازی و نگهداری آن را بر عهده دارد. گردشگران بسیاری، به طور سالانه از این تندیس شگفت‌انگیز دیدن می‌کنند و هریک از آنان، دیدگاه مشخصی را نسبت به این اثر هنری دارند.

برخی بر این باورند که مجسمه دست بیابان ، در حال خداحافظی کردن با گردشگران است. برخی دیگر می‌گویند که هدف از ساخت این سازه، بزرگداشت مقام قربانی‌های بی‌عدالتی و شکنجه در دیکتاتوری نظامی شیلی بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰ است. عده دیگری می‌گویند که مجسمه دست بیابان ، نمادی برای نشان دادن آسیب‌پذیری معدنچیان شهر «آنتوفاگاستا» است که در صنایع معدن مس در شیلی فعالیت می‌کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. واقعا محشره خیلی جالبه ارزش چند بار دیدن رو داره

  2. کاش یکم مفهوممی ترو زیبا تر میساختنش
    وسط شهر باید باشه اخه کی پامیشه بره وسط بیابون واسه این