اینترنت غیر حجمی

مصوبه جدید اینترنت غیر حجمی ارتباطی به مشترکان موبایل ندارد

رئیس رگولاتوری اعلام کرد مصوبه جدید اینترنت غیر حجمی فقط برای مشترکان اینترنت ثابت است و مدل فروش اینترنت موبایل مانند گذشته بر اساس حجم خواهد بود.

امروز محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از تصویب مدل جدید اینترنت غیر حجمی در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات خبر داد و گفت جزئیات این مصوبه جدید ظرف دو روز آینده به اطلاع مردم خواهد رسید. اکنون حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، توضیحاتی را در مورد مصوبه جدید تعرفه فروش اینترنت ثابت ارائه کرد.

فلاح جوشقانی با اشاره به جلسه امروز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در خصوص تعرفه‌گذاری جدید اینترنت ثابت و توقف فروش اینترنت حجمی، گفت این مصوبه با هدف ترغیب مردم به استفاده از سایت‌ها و محتوای داخلی  فضای مجازی تصویب شده است. به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات، در بخش مصرف اینترنت نیازمند تحریک تقاضای مردم برای استفاده از سایت‌ها و محتوای داخلی بودیم و از آنجایی که با ِمدل فروش اینترنت حجمی، دستیابی به این هدف امکان‌پذیر نبود، مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت را طبق قول وزیر ارتباطات در ۱۰۰ روز اول آغاز به کار دولت، نهایی کردیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه بیان کرد:

با این مصوبه، دغدغه مردم در مصرف دیتا را کاهش دادیم و فروش اینترنت را بر مبنای فروش حجم متوقف کردیم. بر اساس این مصوبه، مشترکان اینترنت ثابت می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای ثابت در یک ماه، مطابق با سرعت درخواستی، سرویس اینترنت دریافت کرده و به این طریق، مصرف اینترنت خود را مدیریت کنند.

اینترنت غیر حجمی

فلاح جوشقانی همچنین افزود، در این مصوبه که جزئیات آن به زودی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد از تجربه سایر کشورها و نیازسنجی بازار داخلی استفاده شده است. مدل فروش اینترنت ثابت در همه جای دنیا به صورت اینترنت غیر حجمی است و ارائه‌دهندگان این خدمات باید بدون محدودیت در حجم، بسته های اینترنت را بر مبنای سرعت تعریف کنند.

امکان فروش اینترنت غیر حجمی برای موبایل وجود ندارد

وی تاکید کرد که مصوبه جدید فروش اینترنت غیر حجمی تنها برای اینترنت ثابت، شامل تمام شبکه های اینترنتی ثابت از جمله ADSL و فیبر می‌شود و مدل فروش اینترنت موبایل همچنان مانند گذشته بر اساس حجم خواهد بود؛ چرا که در کل دنیا به دلیل محدودیت فنی در باند فرکانسی، امکان فروش غیر حجمی اینترنت موبایل وجود ندارد. البته مصوباتی پیش از این برای خدمات اپراتورهای تلفن همراه تعیین شده بود که امکان رقابت با اپراتورهای ثابت را فراهم می‌کنند.

رئیس رگولاتوری ادامه داد:

در حوزه اینترنت موبایل از نظر شاخص افوردبیلتی (شاخصی برای سنجیدن این که مردم چقدر حاضرند بابت یک سرویس هزینه پرداخت کنند) ما جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم، اما در حوزه اینترنت ثابت به دلیل مدل ساختاری موجود، وضعیت خوبی نداریم و به همین دلیل ناچار به تغییر مدل به روش اینترنت غیر حجمی شدیم.

جوشقانی در پایان اظهار امیدواری کرد که این تعرفه گذاری مورد رضایت مشترکان قرار بگیرد و آن‌ها را به سمت استفاده از محتوای داخلی ترغیب کند. همچنین در صورت ایجاد بازار رقابتی در حوزه اینترنت، اپراتورهای موبایل نیز می‌توانند در چارچوب قوانین و مقررات، تعرفه اینترنت خود را تنظیم کنند و هیچ محدودیتی در کاهش قیمت‌ها وجود نخواهد داشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. من همراه اولم هفته ای یه با ححجمش ته میکشه اخه یعنی چی کلابرداری بابا به زلزله زده ها هم کمک نمیکنن