اثبات کروی بودن زمین

اثبات کروی بودن زمین بدون نیاز به ساخت یک موشک آماتوری خطرناک!

یک مرد ۶۱ ساله تصمیم می‌گیرد که با موشک آماتوری خود، جانش را در معرض خطر جدی قرار دهد. اما آیا راهکار دیگری برای اثبات کروی بودن زمین یا تخت بودن آن نیست؟

آیا این احتمال وجود دارد که باورهای ۲۰۰۰ ساله ما به کلی اشتباه باشند؟ آیا واقعا ما بر روی یک دیسک تخت و ثابت در دنیا زندگی می‌کنیم؟

در قرن بیست و یکم، دیگر بر کسی پوشیده نیست که زمین هندسه‌ای کروی دارد. ولی با این حال، همچنان نظریه‌پردازان توطئه در سراسر جهان مشغول تبلیغات برای نظریه زمین تخت هستند. شاید برای شما هم جالب باشد که در عصر مدرن، گروهی در دنیا باشند که با طرح ادعای جنجالی زمین تخت به مرکز توجهات تبدیل شوند! چندی پیش رپری آمریکایی با نام بی. او. بی (B. o. B) ادعا کرد که یک ماهواره برای اثبات تخت بودن زمین به فضا ارسال می‌کند. این ادعای عجیب، واکنش بسیاری از فضانوردان قدیمی ناسا را در پی داشت که بحث و گمانه‌زنی پیرامون این نظریه را بیش از پیش قوت بخشید.

با کمرنگ شدن فعالیت‌های این رپر آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی، ادعای یک مرد ۶۱ ساله که به تازگی خود را از اعضای زمین تخت گرایان معرفی کرده، رنگ و بوی جدی‌تری را به این ماجرا داد. مایک هیوز (Mike Hughes)، قصد دارد در روزهای آینده با موشک آماتوری خود به آسمان پرواز کند و در راستای اثبات تخت بودن زمین ، جان خود را به خطر بیندازد.

بحث و گمانه‌زنی پیرامون تخت و یا کروی بودن زمین، در چند سال اخیر به اوج رسیده و زمین تخت گرایان برای اثبات ادعای خود، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. به لطف پیشرفت‌های قابل توجه علم و فناوری، ما انسان‌ها موفق شده‌ایم که تصاویر متعددی را از سیاره خود ببینیم. همین تصاویر، مدرکی دال بر کروی بودن زمین هستند؛ اما زمین تخت گرایان اعتقاد دارند که سازمان‌های فضایی به دست سیاسیون و همچنین فراماسون‌ها اداره شده و این تصاویر در تمامی موارد جعلی و ساختگی هستند. به عقیده آن‌ها، تا به امروز هیچ عکسی به طور واقعی از سیاره زمین منتشر نشده است!

به طور کلی می‌توان گفت که آگاهی افراد از شیوه اصلاح و ویرایش تصاویر دیجیتالی و رشد چشم‌گیر نظریه‌های توطئه اینترنتی، از جمله عواملی هستند که منجر به شکل‌گیری دوباره نظریه زمین تخت شده‌اند.

علاوه بر این‌ها، همواره نظریه‌پردازان توطئه بر روی بدیهی‌ترین باورهای بشر دست گذاشته و آن را به شیوه دیگری تعریف کرده‌اند. همین امر، منجر به جذابیت بیشتر این مسائل گشته و آن‌ها را به طرز چشم‌گیری در مرکز توجهات قرار می‌دهد. ولی با تمام این اوصاف، انتظار می‌رود که مایک هیوز بتواند در نهایت سلامت آزمایش خود را به اتمام برساند تا یک بار برای همیشه مشخص شود: زمین تخت است یا کروی؟!

شاید با اجرای واقعی این آزمایش، بر همگان اثبات شود که ما بر روی یک سیاره کروی زندگی می‌کنیم. اما آیا سفر با یک موشک آماتوری تنها راه موجود برای اثبات کروی بودن زمین و یا تخت بودن آن است؟ مسلما خیر! باید راهکارهای دیگری نیز وجود داشته باشند که کودکان و علاقه‌مندان به علوم بتوانند آن را مورد آزمایش قرار دهند.

اثبات کروی بودن زمین چگونه ممکن است؟

اثبات کروی بودن زمین

یکی از اولین روش‌های موجود برای پی بردن به انحنای زمین، از یونان باستان به ما ارث رسیده است. در این آزمایش، با مقایسه کردن تفاوت سایه چوب‌ها در نقاط مختلف جهان، می‌توان به کروی بودن زمین پی برد. در یک زمین تخت، هیچ تفاوتی بین ارتفاع سایه‌ها وجود ندارد و موقعیت خورشید نسبت به زمین در تمامی نقاط یکسان است. تنها در زمین کروی است که موقعیت خورشید در مورد دو شهر با همدیگر تفاوت دارد. یونانیان باستانی، اولین افرادی بودند که با تشخیص اختلاف موجود در بین ارتفاع سایه‌ها، به انحنای زمین پی بردند.

سپس آن‌ها از این اختلاف، برای محاسبه محیط سیاره زمین استفاده کردند. اراتوستن (Eratosthenes) به عنوان ریاضیدان، شاعر، ورزشکار، جغرافی‌دان و ستاره‌شناس یونانی دوران اسکندر، در سال ۲۷۶ پیش از میلاد مسیح زاده شد. او با محاسبه اختلاف موجود در زاویه خورشید بین شهر آسوان تا اسکندریه، توانست محیط زمین را با یک خطای ۱۰ درصدی محاسبه کند که در نوع خود یک دقت قابل توجه به شمار می‌رود.

روش دیگری که برای اثبات کروی بودن زمین وجود دارد، اختلاف موجود در بین آسمان‌ شب در نیم‌کره شمالی و جنوبی است. نمای قابل مشاهده آسمان در این دو ناحیه از زمین، کاملا با همدیگر متفاوت هستند؛ چرا که افراد کاملا در ناحیه دیگری از کره زمین قرار دارند. اگر زمین تخت بود، منظره آسمان نیز باید در تمامی مناطق یکسان باشد. البته همین مسئله را می‌توان با تفاوت ساعات شب و روز در نقاط مختلف دنیا نیز محاسبه کرد. علاوه بر این‌‌ها، حتی با تماشای سیارات منظومه شمسی نیز می‌توان به کروی بودن زمین پی برد. سیارات دیگر نیز همانند زمین در محور خود گردش می‌کنند و همین امر، به خوبی ساختار کروی شکل آن‌ها را نشان می‌دهد. مگر اینکه زمین تخت‌گرایان بر این باور باشند که زمین تخت و تمامی سیارات دیگر کروی هستند؟!

علم جعلی، ابزاری پرکاربرد برای زمین تخت گرایان!

اثبات کروی بودن زمین

اما زمانی که آزمایشات علمی به صورت غلط اجرا شوند، ممکن است نتایجی مخالف با واقعیت را در پی داشته باشند. در این زمان، افراد نتایج آزمایش خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و به خودی خود، شروع یک نظریه توطئه کاملا جدید را پایه‌گذاری می‌کنند. چیزی که در مورد زمین تخت گرایان بیشتر از همه به چشم می‌خورد، مسئله اجرای نادرست آزمایشات علمی است که قاعدتا نتیجه‌ای مخالف را در پی دارد!

یک مورد شناخته شده در این رابطه، آزمایش رودخانه بدفورد (Bedford) است که برای اولین بار در سال ۱۸۳۸ میلادی برای اثبات تخت بودن زمین به کار گرفته شد. در این آزمایش، دو نشانگر مختلف در ابتدا و انتهای رودخانه بدفورد نصب شد؛ به گونه‌ای که این دو نشانگر با همدیگر نزدیک به ۱۰ کیلومتر فاصله داشتند. اگر زمین کروی بود، با استفاده از تلسکوپ هم نمی‌شد نشانگر موجود در فاصله دور را مشاهده کرد، چرا که در این حالت انحنای زمین موجب می‌شد که نشانگر مذکور با ارتفاع کمتری دیده شود و یا اینکه به کلی امکان دیدن آن فراهم نباشد.

ولی نتیجه این آزمایش در نوع خود بسیار عجیب بود! هردوی این نشانگرها به طور همزمان قابل مشاهده بودند و هیچ تفاوتی در ارتفاع آنان به چشم نمی‌خورد. نتیجه این آزمایش نشان می‌داد که زمین همچون یک دیسک تخت است و زمین تخت گرایان امروزی نیز همچنان بر این آزمایش سنتی استناد می‌کنند.

مشکل این آزمایش، عدم توجه به پدیده خطای دید است که به علت شکست نور رخ می‌دهد. در واقع، نشانگرهای مذکور در آزمایش رودخانه بدفورد، در یک ارتفاع نبوده‌اند؛ بلکه خطای دید سبب شده که اینطور به نظر برسند! راه حل این مشکل، نصب چندین نشانگر در امتداد رودخانه و سپس مشاهده اختلاف ارتفاع در بین آنان است.

بدون شک یکی از بهترین آزمایش‌های موجود برای اثبات کروی بودن زمین این است که یک دوربین فیلمبرداری را به بالن ارتفاع بلند متصل کرده و سپس نتیجه آن را ببینید. چنین آزمایشی را در ویدیوی زیر به خوبی مشاهده می‌کنید، این ویدیو یک نمای کاملا واقعی از کره زمین را نشان می‌دهد.

این فیلم نشان می‌دهد که در ارتفاع بسیار زیاد از سطح زمین، به خوبی می‌توان انحنای آن را مشاهده کرد. بنابراین به منظور اثبات کروی بودن زمین و یا تخت بودن آن، نیازی نیست که حتما جان خود را با یک موشک آماتوری به خطر بیندازید!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۰ دیدگاه

 1. با این استدلالهای سست شما در کروی بودن زمین شک کردم. مخصوصا اون فیلم آخری که نشان از نبوغ شما داشت! وقتی دوربین کمی وارونه میشد زمین تخت و بعدش مقعر میشد!!

 2. اینکه رو زمینم همرو کروی نشون میداد😅😅

 3. هر آدم با سوادی که درباره زمین و منظومه شمسی، تحقیق کنه، متوجه میشه که زمین ثابت و تخته. اگر زمین حرکت میکرد، زیر پای هلی‌کوپتری که بلند شده ولی بی‌حرکته، زمین باید جابجا میشد. یا اگر میپریم باید همون جای قبلی فرود نیاییم.
  اگر باسواد هستید و تحقیق هم کردید و متوجه شدید که زمین کروی و در حال حرکته، پس یا تحقیقتون درست نبوده و یا متعصب هستید.
  The earth is flat.

 4. واقعا که خودتونو مسخره کردید بااین ویدئو

 5. در این ویدیو هم زمین تخت بود هم کروی

 6. من اعتقاد دارم زمین گرد هست ولی چرا با وجود ابنهمه کاوشگر و سفینه که به فضا ارسال شده هیچکدوم مثلا به مدت یک ماه از زمین و ماه فیلم نگرفتن و فیلمشو ارسال نکردن که تو اون فیلم حرکت وضعی و انتقالی زمین با کیفیت اچ دی و فول فریم معلوم باشه؟ آقا من می خوام از یه فاصله مناسب از توفضا یه فیلم که از زمین و ماه ضبط شده باشه ببینم نه از فاصله کم ایستگاه بین المللی با دوربینهای معوج و گوپرو که خط صاف رو هم منحنی نشون میده!

 7. علم جعلی، ابزاری پرکاربرد برای زمین تخت گرایان! اقای ارش صابری مگه رسالت یک رسانه بی طرف بودنش نیست؟ پس چرا پش سره هم اخباره کزب در مورد ایفون و ضد تخت گرایان میزارین؟

  چرا اینقدر حرستون گرفته پول جمع شده واسه اثباته چیزی که نمیخواین باشه؟؟؟

 8. این انحناها در فیلم مربوط به دوربین و فیلمبرداری هستش . اما زمین دقیقا شبیه یه توپ گرد کروی ست . مانند همه سیارات و ستارگان

 9. درسته که سنسور بکار رفته در دوربین این بالنِ ارتفاع بلند، برای اثبات چنین نظریه ای مناسب نیست، چون ایجاد اعوجاج بشکه ای می کنه، که به خودی خود باعث تحریف در گِردی یا صافی اجسام میشه
  با این حال گرد بودن زمین امری واضحه.
  .
  سوالی در اینجا مطرح هست که واقعا چرا سَر چنین امری بدیهی اینهمه جنجال به پا میشه و ادعایی چنین احمقانه رو اینقدر بزرگ می کنن؟!
  .
  بنظر من این کار رسانه ها و باصطلاح طرفداران این نظریه، دلایلی روانی داره و قشر خاصی از جوامع رو هدف قرار میده.
  .
  مثلا آیا به غیر از گرد بودن زمین، که امری بدیهی هستش، شبهات دیگری در مورد اطلاع رسانی های غلط درباره حقایق هستی و سایر موضوعات، توسط نهاد ها و سازمان های علمی و دولت ها وجود نداره؟
  .
  بنظرم پیش کشیدن چنین ادعاهای پیش پا افتاده ای، نوعی تلاش برای بیمورد نشان دادن شک و شبهه اقشار جامعه به اطلاعات بعضا نادرستی هست که بعنوان علم، و حقیقت، به مردم عَرضه میشن.
  با تشکر از مطالب عالیتون

 10. عجب آذمایه کله خری پیدا میشن یعنی به خاطر پول و شهرت حاظرند به هر کاری دست بزنند