زندگی در زمین تخت

توضیح نیل دگراس تایسون درباره ادعای تخت بودن زمین: زندگی در زمین تخت چگونه است؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که زندگی در زمین تخت چگونه خواهد بود؟ به راستی آیا این ادعای مضحک، اصلا امکان‌پذیر است؟ نیل دگراس تایسون توضیح می‌دهد!

همانطور که شاهد بودید، چندی پیش ایلان ماسک (Elon Musk) به عنوان بنیان‌گذار شرکت‌های اسپیس ایکس (SpaceX) و تسلا (Tesla) نسبت به ادعای زمین تخت گرایان واکنش نشان داد و گفت چرا در دنیا، هیچ بحثی در رابطه با تخت بودن سیاره مریخ مطرح نیست؟ کمی بعد از آن، نیل دگراس تایسون (Neil deGrasse Tyson)، استاد فیزیکدان آمریکایی، واکنش طنزی را به ادعای زمین تخت گرایان نشان داد. او با انتشار تصویر زیر در حساب توییتر رسمی خود، پدیده ماه گرفتگی از دیدگاه زمین تخت گرایان را به تمسخر گرفت. به راستی اگر زمین تخت بود، پدیده‌‌ای همچون ماه گرفتگی را چگونه باید توضیح داد؟

اگر زمین مسطح بود، تعداد بسیاری از فعالیت‌های روزمره ما تحت‌الشعاع قرار می‌گرفت. تخت بودن زمین نه تنها ماه گرفتگی را تغییر می‌داد، بلکه انجام بسیاری از ورزش‌ها و یا حتی رویش گیاهان را نیز دچار مشکل می‌کرد. به طور کلی می‌توان گفت که زندگی در زمین تخت ، تفاوت فوق‌العاده چشم‌گیری در مقایسه با زندگی در کره زمین دارد!

زندگی در زمین تخت چگونه است؟

احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید تفاوت زندگی در زمین تخت با حالت کنونی شامل چه مواردی می‌شود. امروزه تصور کردن زمین به هر شکل دیگری به جز هندسه کروی، امری غیرممکن است! اما بخش قابل توجهی از تاریخ، انسان‌ها زمین را یک دیسک تخت تصور می‌کردند.

مفهومی که اجداد ما مورد نظر قرار نداده بودند، «گرانش» بود. اثرات گرانشی، کلید اصلی حل این معمای بسیار مهم است و با نگاهی دقیق به این مفهوم، می‌توان به کروی بودن زمین و یا تخت بودن آن پی برد. فایل ویدیویی زیر، زندگی در زمین تخت و تفاوت‌های آن با مدل کروی زمین را نشان می‌دهد.

در یک کره، کشش گرانشی تقریبا در تمامی نواحی یکسان است. ولی در یک دیسک تخت، رفتار گرانش با نزدیک شدن به لبه‌ها تغییر می‌کند. کشش گرانشی در مرکز زمین تخت ، درست مشابه با یک کره است. ولی زمانی که شما به سمت لبه‌ها حرکت کنید، کشش گرانشی زمین، رفتاری یک طرفه و عجیب و غریب رو از خود نشان خواهد داد.

این موضوع، بسیاری از ورزش‌های معمول و رایج در دنیا را به کلی خراب می‌کند! به عنوان مثال، یک توپ بعد از پرتاب منحرف شده و به طرف مرکز زمین تخت حرکت خواهد کرد. علاوه بر این، تفاوت در کشش گرانشی مرکز و لبه‌ها در مدل زمین تخت سبب می‌شود که پرتاب توپ‌ها به سمت بالا، در این دو ناحیه تفاوت چشم‌گیری باهم داشته باشند.

اما این مشکلات، تنها شروع ماجرا هستند. از آنجا که ساقه گیاهان برخلاف گرانش رشد می‌کنند، ساختارها در مدل زمین تخت شکل و شمایل عجیبی را به خود می‌گرفت. اگر زمین تخت بود، درختان همگی به سمت لبه‌های زمین رشد کرده و از مرکز زمین فاصله می‌گرفتند.

در مدل زمین تخت، حرکت به سمت لبه‌ها امری سخت و طاقت‌فرسا است. در واقع هر گامی که به سمت لبه‌ها برمی‌دارید، کشش گرانشی را قوی‌تر کرده و هر قدم نیازمند انرژی بیشتری خواهد بود. حال زمانی که به لبه زمین می‌رسید، کشش گرانشی مرکز درست مشابه با سقوط از یک ارتفاع بسیار بلند است! در چنین شرایطی حتی اگر بتوانید بر این کشش گرانشی غلبه کنید، تازه به حالتی قرار گرفته‌اید که در مدل کروی زمین با آن سر و کار داریم. همانطور که مشاهده می‌شود، در نقشه زمین تخت قطب جنوب در مرکز زمین قرار گرفته و قطب جنوب اطراف زمین را فرا گرفته است.

زندگی در زمین تخت

این رفتار عجیب گرانشی بر روی اقیانوس‌ها نیز تاثیرگذار است. اگر زمین تخت بود، تمامی منابع آبی به سمت مرکز زمین حرکت کرده و لبه‌ها خالی از آب می‌شدند. با این حساب، زمانی که شما به سمت مرکز زمین حرکت می‌کردید، رفته رفته به ارتفاع اقیانوس‌ها افزوده می‌شود و مرکز دنیا نسبت به سایر نقاط، شهری پرآب بود.

بنابراین، زمانی که یک سیب از درخت به زمین افتاد، مطمئن باشید که زمین کروی است؛ چرا که اگر زمین تخت بود، احتمالا سیب به صورت شما برخورد می‌کرد!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲۴ دیدگاه

 1. اینقدر گرانش گرانش نکنید لطفا !
  اصلا گرانشی وجود نداره و شما قادر به توضیح گرانش نیستید که چه نیرویی است و از کجا امده ? بعد می ایید علیه زمین تخت روی ان جولان میدهید ! همین نیل تایسون داگراس وقتی بهش گفتن جاذبه چیه ? گفت نمیدونم !
  گناه هم نداشت چطور ممکنه زمین از خودش نیرو ایجاد کنه ?
  شما که اینهمه جاذبه جاذبه میکنید چرا نمیگید وقتی زمین با سرعت ۵۰۰ متر بر ثانیه میچرخه چطور درختان از جا کنده نمیشن و طوفان و کولاک راه نمیفته ?

  • واقعا من در تعجب هستم از این همه علم و دانش شما زمین تختها …
   سرعت ۴۶۵ متر بر ثانیه ( یا ۱۶۷۵ کیلومتر در ساعت ) زمین اونم با قوس ملایم زمین و با سرعت ثابت اتفاق میوفته که نیروی گریز از مرکز ناچیزی تولید میکنه و باعث نمیشه از نیروی جاذبه زمین پیشی بگیره و همه چیز رو به فضا پرتاب کنه(یک توپ رو در نظر بگیر هر ۲۴ ساعت آروم آروم یک بار بدور خودش بچرخونش حالا یک مورچه هم روش بزار ببین به فضا پرتاب میشه یا نه!)
   این نیرو زیاد قوی نیست و تماماً در برابر گرانشی که شما را به سمت پایین می کشد بسیار ناچیز می باشد. نیرویی که می خواهد شما را به سمت فضا پرتاب کند، تنها ۰٫۳% نیروی گرانش است و بعبارتی اگر زمین نمی چرخید، وزن شما ۰٫۳% از حالت کنونی آن بیشتر می شد.
   شما که انشالله قبول دارید سیارات دیگه هم کروی و در حال چرخیدن بدور خودشونن
   حالا پس چرا سنگها از روی سیارات دیگه به بیرون پرتاب نمیشن ؟

   به جای این فرافکنی ها جواب سوالات پایین رو بدین لطفا…

 2. شما که میگی زمین تخته و جاذبه و گرانش هم وجود نداره
  پس دلیل جذر و مد چیه ؟
  اگه قبول کنی جاذبه و گرانش وجود داره این خورشید و ماهی که میگی روی زمین به حالت دایره شکل تو سه تا مدار در حرکت هستند چرا نیروی جاذبه باعث نمیشه که بعد از مدتی ارتفاعشون با زمین کم و کمتر بشه و بعد روی زمین سقوط کنن
  این حرکت دایره ای ماه و خورشید برا خودشون ایجاد نیروی گریز از مرکز میکنه چه نیروی از داخل دایره ماه و خورشید رو بداخل میکشه که باعث نشه به دیواره گنبد برخورد کنن و گنبد رو درهم بکوبن.

  اگه قبول نکنی که جاذبه و گرانش وجود داره پس چه نیرویی ماه و خورشید رو تو یک مدار دایره شکل نگه میداره چون اجسام تمایل دارن تو یک مسیر مستقیم حرکت کنن
  چه نیروی باعث میشه مدار خورشید کوچیک بشه متوسط بشه بزرگ بشه و باز برعکس بشه احتمالا توسط یک موجود هوشمند داره تنظیم میشه ،
  میشه بفرمائید چه کسی داره این مدارو بزرگ و کوچیکتر میکنه.
  در مدل زمین تخت زمانی که خورشید در بزرگترین مدارش قرار داره باید سرعتش بیشتر بشه چون باید مسافت به مراتب بیشتری رو نسبت به مدار کوچکترش طی کنه تا میزان شب و روز به یک اندازه باشه و در مدار کوچکتر سرعتش کم میشه
  بفرماید چه نیروی هوشمندی باعث میشه که خورشید سرعت موتورهاش رو کم و زیاد بکنه.
  اصلا در مدل زمین تخت چون مسافت در لبه ها خیلی زیاده همیشه شب مقدارش چندین برابر روز هست.

  بفرمائید در مدل زمین تخت چیزی بنام ۶ماه روز در قطب جنوب قابل توجیه نیست ، ولی همچین چیزی وجود داره
  نفرمائید که کلیپهای تهیه شده در قطب جنوب همه تقلبی هست یا اصلا کسی به قطب جنوب نرفته یا قطب نما ها اشتباه کار میکنن و از این حرفا …
  جایگاه ستاره ها در قطب جنوب و در قطب شمال کاملا متفاوت هست در زمین تخت این چطور امکان داره .

  شما میفرمائید چرا آب دریا ها و اقیانوسها روی زمین کروی به سمت پایین نمیاد ، واقعا که !
  جاذبه زمین که از خارج از کره زمین و پایین کره زمین که اعمال نمیشه
  جاذبه از مرکز زمین توسط هسته مذاب فلزی بوجود اومده ،
  و هر جایی از کره زمین رو که درنظر بگیریم عمود بر اون داره جاذبه اعمال میشه
  اما مذاب بودن مرکز زمین توسط امواج S , P زمین لرزه قابل اثبات هست
  امواج S فقط از جامدات عبور میکنن ، دانشمندان از طرف دیگه کره زمین امواج S , P رو ارسال کرده اند و از سمت دیگه کره زمین فقط امواج P رو دریافت کردند این ثابت میکنه که مرکز کره زمین بصورت مایه هست.

  میفرمائید کره زمین و منظومه شمسی و کهکشان راه شیری همه با سرعت زیادی در حال حرکت هستند پس چرا همه چیز متلاشی نمیشه
  خیلی واضح هست شما داخل هواپیما هستید اگه یک سیب رو بالا بندازید با این توصیف شما باید سیب با سرعت زیاد به بدنه هواپیما برخورد کنه ولی این اتفاق نمیوفته چون سیب هم با هواپیما با سرعت ثابت در حال حرکت هست.

  در مدل زمین تخت بفرمائید ماه چطور خودش رو خاموش و روشن میکنه
  چه نیروی هوشمند روی ماه ال ای دی کار گذاشته و داره ماه رو بصورت هوشمند روزانه خاموش و روشن و کوچیک و بزرگ میکنه.

  ….
  ….
  ….
  سوال زیاده اینا رو جواب بدین تا بقیش رو بازم بگم.

 3. دوست عزیز ک میگی جاذبه وجود نداره اگرنداشت پس اجسام به نسبت وزنشون شتاب میگرفتن یعنی دوتاجسم یکی صدگرم یکی صدوده گرم از یک ارتفاع ب صورت همزمان سقوط کنه چون جاذبه نیست پس جسم سنگین زودتر میرسه زمین درسته پس چرا این ازمایشو انجام میدن لحظه برخورد یکسانه اصلأ یچیز ساده تر.شما کامل دراز بکش ببین چه مقدار بهت فشارمیاد بعدش همون۰حالت پاهات که صافه بشین یعنی بالاتنه تو بیار بالا همونجوری که چهارزانو میشینی ولی پاهات بازباشه بشین ببین چه اتفاقی میفته فشار کمتره یابیشتر یا فرق نکرده.دقیقأ دقت کنی متوجه میشی فشار کمترمیشه درصورتی ک جاذبه وجود نداشت اون وزن بالاتنه هم میفتاد رو پایین تنه فوق العاده فشار بیشتر میشد چون هیچ متعادل کننده ای نبود و فشار بالاوارد میشد حالا رو دوتا پا سرپا وایستا اگر جاذبه نبود توان نیم ساعت سرپاوایسادن نبود نسبت ب یک مقدار وزن اضافه شده فشار زیادی رو ادم بود بعدشم شما روزمینم خودتو وزن کن نزدیک جو هم وزن کن قاعدتأ باید هیچ تفاوتی نباشه ولی رو ارتفاع انسان سبکتره بخاطره اینکه اثر جاذبه کمتر میشه خارج از جو زمین جاذبه ازبین میره.بعدشم گفتین امکان نداره زمین با این سرعت زیاد ب دورخودش بچرخه اگه اینجوری باشه معلوم میشه و فلان اتفاقأ میچرخه ما احساس نمیکنیم فک میکنی ثابته شما به هواکش قوی یا یه موتور قوی با قدرت گردشه بالانگاه کردی دیدی پره هاشو توسرعت بالا انقدر در یک لحظه گردشش زیاده که در هر لحظه از زمان توی تمام اون فضا حظور داره بخاطره اینه ثابت میبینمش انگار تکون نمیخوره پس اگر یک ذره اتم رویه اون پره باشه چون در لحظه تو تمام فضازمان قرار میگیره پس ذره گول میخوره فکر میکنه ثابته تو این شرایط فقط مشکلش ب علت رانش طوفانه یعنی این حرکت باعث توفان های عظیم میشه ک باز مشکلش حل میشه و بایک حفاظ سر تا سری به دور محیط فضا زمان پره ها کاملأ مشکلش حل میشه و اون پوشش اجازه پدیدارشدن توفان به علت گردش سریع نمیده و فضا زمان داخل محافظو با فشار مناسب پایدارمیکنه این فشارو هاهنگی و نظم بین سرعت گردش زخامت محافظ فشار ایجادشده داخل محافظ ب علت پوشش سراسری اون قسمت از فضازمان و غیر قابل نفوذ بودن و خارج نشدن فشار از اون پوشش انقدر دقیقه و منظم و هماهنگه که این چرخش باعث هیچ اشفتگی در داخل فضازمان داخل محافظ نمیشه و چون فوق العاده هماهنگن یک پنکه تو محیط فضازمان روشن بشه باعث ایجاد احساس کردن باد میشه و مشخص میشه باد درجریانه.حالا تو اون فضا زمان داخل پوشش محافظتی به اندازه بسیار کم این بالانس تو هر یک تغییرکنه به کلی همچیز به هم میریزه و از فشاری ک بخاطر چرخش میاد همچیزو متلاشی میکنه چ تو سرعت چرخش پره اختلال پیش بیاد چ کم بشه چ زیاد چه تو فشاری ک اون محافظ ایجادکرده چه ذخامت لایه ها این هماهنگی باعت متوجه نشدن چرخش باسرعت زیادو فشار محافظ باعث ثابت موندنو متلاشی نشدن اجسام سطح اون میشه این مثال وزدم راحت درک کنی حالا اون پرها زمینه محافظش جو فشار داخل جوهستش فشارش جاذبه وگرانشو ایناست متوجه شدی نشدی ی مثال زیر پیش دبستانی بزنم.شمامیگین امکان نداره با این سورعت بچرخه زمین اگ بااین سرعت بچرخه همچی نابود میشه و پخش وپلا میشیم رو اسمون و شما میگین کروی بود همه ابها جم میشد پایین یا کلأ چخش میشد بیرون.داداش خارجیا عملشون الکل هست و نیکوتینشون سیگارو پیپ ماکه عملمون رو دود و زغال اینجور چیزامیچرخه نیکوتین مونم بجز سیگارو پیپ باز رو غال میچرخه از دانشمندایه غرب خیلی جلو تریم و ب بعضی سوالات ک چرا ما پرت نمیشیم بیرون یا چرا اب دریا بیرون نمیریزه یا چرا کرویه اب دریا قسمت زیرش جمع نمیشه میتونیم جواب بدیم از اونجا ک ذغال با ذغال گردن باهم ب شدتد عجین شدن تا حدی ک میخواستن نظریه پردازان توطئه ازشون ازمایش دی ان ای بگیرن این پیوند ناگسستنی روحل کنن اخه فک میکنن برادرایه دوقولو هستن نصف نقض پخ بودن و چکش خوردن و مثل گ و ه پخش شدن و صاف شدن زمین حله قیلیون نکشیده باشی ذغال گردون چرخوندنو ک دیدی وقتی باسرعت کم بچرخونیش تمام ذغال هاش مثل تف سر بالا تو صورت خودتونه ولی باسرعت مناسب وقتی هوا مناسبه و بادی نمیاد ک زیادی فشار بیاره ب ذغال گردون ذغالاشو ب اطراف بپاشه وقتی با یک شدتی میچرخونی ذغال ها هیچ تکونی نمیخورن درصورت اینکه ب منظق شما وقتی ذغال گردون ذاویه چرخشش عوض میشه ذغالم باید جابه جابشه و سمتی که زمین هست حرکت کنه و در بالاتریین مکان که دهنه باز ذغال گردون عمود ب زمینه باید بیفته پایین چون جاذبه وجود نداره گرانشی وجود نداره فشاری وجود نداره و ذغال چون جرم داره قاعدتأ باید بیفته یا توضاویه افقی باید پرت بشه ولی ب کوریه چشم جاهلان دوره پارینه سنگی ذغال و ذغال گردون چون نسبت فامیلی دارن تبانی کردن تاهمچی وهمه دنیا دست ب دست هم بدن تا شما جماعتی ک با عقل عجیبتون و هوش زیادتون(که انقد هوشتون زیاده مغزتون فضاکم میاره بخاطرهمین همتون کلتون وسطش ی سوراخ بازشده هوش اضافتون از بالا مثل فواره میپاشه بیرون دقیقأ مثل خراب کاری بچه تو پوشاک ک فوارمیزنه پوشک سیل میبره)که حرفاتون دنیارو تکون میده همه میفهمیم چقدر خنگ بودیم ما جماعت دنیا با انقد هزینه برا پرژه های علمی نفهمیدیم اونوقت یه جین نصفی ادم بدون هیچ امکاناتی همچین چیزی فهمیدن امکاناتشون فقط ی وانت اهن الات ضایعات مس مفرغ دمپایی پاره نون خشک شیلنگ پاره و…بوده ک با نبوغ و هوش فواره ایشون بااینا ی موشک ساختن سوارش شدن دیدن ما و اونی ک افریدش تو جهل بودیم نمیدونستیم خب زشته۹میلیاردنفر باهزینه میلیاردی نفهمیدن ی جین ادم با ضایعات و دمپایی پاره فهمیدن بخاطرهمین ماکوریم تو افق دریا نمیفهمیم زمین مثل گ و ه چکش خورده پخش شده و کلأ همکارمیکنی توجهل مون بمونید تاجایی که ذغال وذغال گردون علیه این ی جین تبانی میکنن.عزیزمن میگم فشارو چرخش دقیقه یکدوم یخورده نظمشون ب هم بخوره همچی ب هم میریزه براینه شما تو شرایط جوی اروم شدتی ک ذغال گردونو میچرخونی ذغال ثابته پرت نمیشه با همو شدت تو باد باسرعث۱۰۰کیلومتر بچرخونی نسبت فشارباد وچرخش چون برابرنیس فشار اضافه باد بازباعث مثلاشی شدن ذغال میشه این نظم باید باهم اندازه باشه اب دریا ثابت بمونه ته زمین جم نشه یا همچیز نپاشه ازهم

 4. این موضوع بر میگرده به رنسانس و گالیله و تقابل کلیسا با علم
  کتاب مقدس مسیحیان گفته زمین تخته
  یک مشکلیه بین خودشون ۳۰۰‌ ساله هنوز دارنش
  خخخخخ

 5. کسایی که میگن زمین تخته رو باید فرستاد کره ماه تا از اونجا نظاره گر باشن…

 6. من رفتم دستشویی همش بهش فکر میکردم اما نمیتونستم درکش کنم لطفا یکم مطلبو باز تر بکنید تا بتونم به عمق مطلب پی ببرم : )?

 7. عجب اگرهایی… من که برام مهم نیست زمین تخت یا گرد من یه جیب پر پول میخوام و یه خیال راحت… راستی اختلاس درسته

 8. چطور امکان داره تو روز ماه گرفتگی بشه؟
  اون اشتادی که به تمسخر عکس ماه گرفتگی گذاشته
  اونم بیاد اینو توضیح بده

 9. از همه ی اساتید
  چه اونایی که فکر میکنن زمین گرده
  یا اونایی که میگن صافه
  یا هر شکلی که هست
  عزیزان
  چگونگی ماه گرفتگیه دسامبر ۲۰۱۱ تو امریکا رو توضیح بده
  همین

 10. به نظرم زمین نه گرده و نه تخت هیچ کدوم زمین مکعبی شکل هستش???

 11. خدایی هرطور حساب کنیم زمین کرویه.
  یک راه ساده اینه که اقا مگر در دوران پیدایش سطح زمین مذاب نبوده؟!وما میدونیم که درسطح مایعات کشش سطحی وجود داره پس در نبود جاذبه مایعات به شکل کره در میاد واسه این شما اب بازی فضا نوردان تو ایستگاه فضایی رو ببینین متوجه میشین.زمین همونطور کروی میشه.

  • دوستان اصلا قصد گرفتن وقتتون رو با این مزخرفات زمین تخت گرایان ندارم چون یک جهالت مدرن رو داره نشون میده ولی اثبات این مطلب که در زمین تخت مطابق ویدئوی بالا این اتفاق ها رخ میدن کاملا غلطه چون شما دارید قواعد فیزیک یک کره رو برای یک سطح صاف بست می دید در صورتی که مخالفها خیلی راحت میتونن ردش کنن و بگن که در زمین تختِ ما جاذبه در تمام نقاط به صورت یکسان در طول تمام سطح وجود داره نه در نقطه مرکز.

 12. چقدر پرت هستن اونایی ک میگن زمین تخته بگو باو میخوام معروف شم تو خودتم جر بدی نمیتونی اثبات کنی زمین تخته …زر زدن دیگ…فعلا

 13. چقدر پرت هستن اونایی ک میگن زمین تخته بگو باو میخوام معروف شم تو خودتم جر بدی نمیتونی اثبات کنی زمین تخته …زر زدن دیگ…

  • شما اطلاعاتت از زمین کروی انقد کمه که بنظرم حرف نزنی بهتره. شما عمرا نمیتونید ثابت کنین زمین کرویه. هیچ عکس گرفته شده از زمین واقعی نیس. در زمین تخت گرانش و جاذبه ای وجود نداره. فقط لازمه که یه کشتی روی اقیانوس رو در استوا تجسم کنین و بهش فک کنین. خیلی احمقانه و خنده داره

   • دلیل و برهان آوردن برا کسی که خودشو به خواب زده فرقی با حماقت نداره.هرچی شما میگین صحیحه کلا همه دارن علیه شما دسیسه میکنن دولت ها،سازمان های فضایی، همه ستاره ها وسیاره هاو ماهواره هایی که دارن تو یه مدار میچرخن ،همه ی قوانین گرانش و نیرو تو فیزیک همشون فقط میخان شمارو اذیت کنن، اصلا دلفیناهم پرواز میکنن خوبه؟دیگه چی عمو؟

 14. زندگی شبیه همینه که الان هست اره در لبه های زمین گرانش بیشتره مثلث برمودا یا بهتر بگیم مربع برمودا واسهی این مضوعه

  همه همدست شدن دنبا رو تو جهل فرو کنن

  پر ابی نیز وجود نداره در زمینه تخت چون اب جمع نمیشه زیرش

 15. کل این موضوع فقط برای جلب توجه هست. اینا خودشون میدونن که زمین تخت نیست، اما میخوان با این کار نگاه بقیه رو به خودشون جلب کنن و به نوعی معروف بشن! اصلا دلیلی برای بحث کردن وجود نداره، چون آدم باید خیلی پرت باشه تا چنین ادعای خنده داری بکنه. اصلا به فرض اینکه زمین تخت هست، چه دلیلی داره که دولت ها این موضوع رو پنهان کنن؟! این همه فیلم و عکس از کره زمین همش ساختگیه؟ این همه کلیپ که کارکنان ایستگاه فضایی میگیرن و میذارن همش ساختگیه؟ اصلا ارزش نداره که آدم بخواد راجع به این موضوع ذهنش رو درگیر کنه چون همش در حد یک مسخره بازی و جلب توجه هست.

   • اگر خورشید از غرب طلوع کرد، اگر بالاتر از سیاهی رنگی بود، اگر کرگدن‌ها پرواز کردن، اگر خاور تو جیب جا شد، اگر روزی اومد که ایرانیا اختلاص نکردن، اگر پشه سلطان جنگل شد، اگر پشکل شیرینی شب عید شد، اگر روزی «اوه مای گاد»های صنعت پورن ذکر خطاب شد و چنتا اگر مثل این، اون روز میگم آره زمین تخته شمام راس میگی… تا اون روز، شما را به دیدن چارتا مستند و خواندن چند عدد کتاب دعوت می‌کنم.

  • به غیر از ترامپ وزیر ارتباطات امریکا هم ادعا کرده زمین تخته ! دولت ها چیزی را پنهان نکردند و اصولا نظر دولتمردان همیشه بر این نیست که زمین کره است .فقط در بعضی کشورها سازمانهای فضایی مرموزی وابسته به خاندان راتچیلد وجود داره که اصرار دارن بگن زمین کرویه و جهان به صورت تصادفی بوجود امده .