وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات در مورد شبکه ملی اطلاعات، طرح رجیستری و تعرفه های جدید اینترنت صحبت کرد

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور در نشست خبری به سوالات خبرنگاران در مورد شبکه ملی اطلاعات، تعرفه های جدید اینترنت و طرح رجیستری پاسخ داد.

روز گذشته، نشست خبری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور خبرنگاران برگزار شد و محمد جواد آذری جهرمی در مورد مسائل مختلف صحبت کرد و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.

پیش‌روی برنامه اجرای شبکه ملی اطلاعات

وی در مورد شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد، گروه‌های مختلف برداشت خودشان را از این شبکه دارند. در ۴ سال اخیر سه فاز از شبکه ملی اطلاعات اجرا شد و اکنون سند تبیین الزامات و سند تطبیق شبکه ملی اطلاعات را در دست داریم و بر اساس آن و مطابق با برنامه اجرایی تدوین شده در حال پیش‌روی هستیم و در مسیر حرکتی خود دیگر به چیستی شبکه ملی اطلاعات با وجود دو سند مصوب نگاه نمی‌کنیم.

نظر وزیر ارتباطات در مورد لیست ۵۰۰ سایت داخلی

آذری جهرمی در مورد تهیه لیست ۵۰۰ سایت داخلی و اعلام آن‌ها به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت جهت در نظر گرفتن تخفیف ۵۰ درصدی ترافیک مصرفی توسط کاربران گفت:

روند تهیه و تدوین ۵۰۰ سایت داخلی روال خوبی نداشت اما برای اجرایی کردن چارچوب حمایت از تولید محتوای داخلی و در نظر گرفتن هزینه کمتر از آن‌ها باید این طرح را اجرایی می‌کردیم. نظر شخصی من این است که برای تدوین و تهیه لیست سایت‌های داخلی برای اعمال تخفیف ۵۰ درصدی هزینه ترافیک مصرفی آن‌ها، باید افرادی که تمایل دارند در پورتالی ثبت نام کرده و آی پی خود را معرفی کنند تا در مجموع لیست تهیه شده در اختیار شرکت‌ها و اپراتورها قرار بگیرد. البته تا هفته آینده، شیوه اجرایی تدوین لیست سایت های داخلی را اعلام خواهیم کرد.

کاهش قیمت اینترنت با اجرای تعرفه های جدید

جوان‌ترین وزیر کابینه دولت دوازدهم به تعرفه های جدید اینترنت و مشکل کاربران کم‌مصرف نیز اشاره کرد و گفت این تعرفه‌ها به ضرر کاربران کم‌مصرف نیست چون آن‌ها می‌توانند از ظرفیت موبایل و سرویس‌های LTE استفاده کنند، اما این که تعرفه های جدید برای افراد کم‌درآمد، افزایش هزینه را در بردارد اصلا درست نیست.

وزیر ارتباطات همچنین اضافه کرد در شبکه ملی اطلاعات، سیاستی برای حمایت از تولید محتوای داخلی وجود دارد. در سایر کشورها نیز چنین اقدامات حمایتی انجام می‌شود. البته در نظر گرفتن هزینه ترافیک ۵۰ درصدی برای سایت‌های داخلی به منظور رقابت با سایت‌های خارجی، مطابق با سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای حمایت از تولید داخل بوده است.

وزیر ارتباطات

آذری جهرمی تاکید کرد طبق تعرفه های جدید اینترنت، اپراتورهای ثابت اجازه ندارند سرعت خود را بیشتر از مقدار تعیین شده باز بگذارند. به گفته وی، مدل اقتصادی تعرفه های جدید اینترنت ثابت مبنی بر سرعت تدوین شده و اگر شرکتی بخواهد بیشتر از سرعت هر بسته خدمات ارائه دهد، منطق اقتصادی را بر هم می‌زند.

وی همچنین در خصوص تعیین آستانه مصرف منصفانه از سوی اپراتورهای مختلف توضیح داد:

آستانه مصرف منصفانه از سوی شرکت‌های مختلف بر اساس نوع مارکتینگ مطرح شده است. یک شرکت همه آن را بر مبنای اینترنت بین المللی در نظر گرفته و اعلام کرده در صورت استفاده از اینترنت داخلی، قابلیت استفاده دو برابر اینترنت بین الملل وجود دارد و برخی شرکت‌ها نیز آستانه مصرف منصفانه را بر مبنای اینترنت داخلی اعلام کرده‌اند که نصف آن را می‌توان از اینترنت بین الملل استفاده کرد. البته در ابتدا، تعداد محدودی از شرکت‌ها در آستانه مصرف منصفانه اقدام به تقسیم‌بندی میزان ترافیک داخلی و بین المللی کرده بودند که به دلیل اجحاف در حق مردم به این شرکت‌ها تذکر دادیم.

تعیین تکلیف لایحه کپی رایت در مجلس

وزیر ارتباطات در ادامه صحبت‌های خود در نشست خبری، فرهنگ موجود در کشور را بر مبنای رعایت کپی رایت ندانست و افزود روزی فقط مصرف‌کننده بودیم اما حالا که تولیدکننده شدیم مصرف‌کنندگان نمی‌خواهند هزینه اضافه را بپردازند. بنابراین، کپی رایت را رعایت نمی‌کنند که یک بحث فرهنگی است و همه باید آن را رعایت کنند. وی ضمن اشاره به لایحه ارائه شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس برای تصویب قانونی در حوزه کپی رایت، عنوان کرد که این لایحه بیشتر برای مولفین کاربرد دارد و برای حمایت از کسب و کارهای نوپا کافی نیست.

وزیر ارتباطات

حالا به دو روش می‌توانیم عمل کنیم؛ اول آن که لایحه را از مجلس برگردانیم و موضوعات مربوط به استارت آپ‌ها را در آن بگنجانیم و دوباره برای تصویب به مجلس ارسال کنیم و روش دوم این است که با هماهنگی مجلس، موضوعات مورد نظر خود را به این لایحه اضافه کنیم. با صحبتی که با آقای صادقی از نمایندگان مجلس انجام شد، تصمیم گرفتیم جلسه‌ای در همین رابطه با کمیسیون حقوقی مجلس برگزار کنیم تا تکلیف کپی رایت در حوزه استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا مشخص شود.

طرح رجیستری هزینه‌ای برای مردم ندارد

محمد جواد آذری جهرمی در این نشست خبری تاکید کرد که طرح رجیستری موبایل از سه شنبه ۱۴ آذر با اعمال محدودیت بر روی محصولات اپل آغاز می‌شود و امیدواریم تا ۴۵ روز آینده مابقی برندها نیز تحت پوشش قرار بگیرند. وی به مردم در مورد کلاهبرداری‌ها هشدار داد و گفت:

هیچ کانال ارتباطی به جز ۷۷۷۷ برای موضوع رجیستری وجود ندارد و طرح رجیستری هیچ هزینه‌ای نیز برای مردم ندارد. اکنون با عده‌ای سر و کار داریم که خلاقیت زیادی در کلاه‌برداری دارند. دیروز یکی از دوستان خبرنگار به من زنگ زد که با پدرش تماس گرفته و گفته بودند آقای جهرمی در استودیو رادیوست و ما می‌خواهیم شما را متصل کنیم و قرعه‌کشی هست و انشاالله در آن برنده می‌شوید. بنده خدا را نگه داشتند و بعد گفتند امکان برقراری تماس با آقای جهرمی وجود نداشت اما شما در قرعه‌کشی برنده شدید و شماره کارت و رمز دوم گرفتند و ۲۶ میلیون تومان از حسابش خالی کردند.

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم بیان کرد برای جلوگیری از کلاه‌برداری‌ها باید اطلاعات مردم را بالا ببریم. اگر کسی زنگ زد و گفت تلفن شما را می‌خواهیم رجیستر کنیم یا تلفن شما از رجیستر درآمده یا گفتند اگر از طرف ما رجیستر شوید در قرعه‌کشی شرکت می‌کنید و برنده می‌شوید، آگاه باشید که تحت هیچ شرایطی با هیچ سناریویی و با تلفن و پیامک کسی پای دستگاه خودپرداز نروید. شماره کارت، رمز عبور و رمز دوم جزو اطلاعات شخصی هر فرد محسوب می‌شود و به هیچ عنوان نباید آن را در اختیار دیگران بگذارید؛ چرا که سیستم رجیستری هیچ نیازی به کارت بانکی و رمز دوم ندارد و هیچ قرعه‌کشی هم در آن انجام نمی‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. این وزیر فقط همین ۳ دست کت شلوارو داره؟
  مردمو مظحکه کرده هر روز میاد یه چیز میگه

 2. “اگر شرکتی بخواهد بیشتر از سرعت هر بسته خدمات ارائه دهد، منطق اقتصادی را بر هم می‌زند”
  ۱- در سرعت اسمی کم‌فروشی نکنند، احسان وخیرات‌شان را نخواستیم.
  ۲- اگر اپراتوری، هدیه/عیدی بدهد، منطق اقتصادی‌ تو چرا [از حسادت] جوش بیاورد؟
  ۳- این “سرم را بشکن نرخم را نشکن” توبیخ ارزانفروش و تشویق گرانفروش است.
  ۴- فقط یک دلیل دارد: دولت شریک گرانیست و از ارزانفروشی احتمالی متضرر میشود.

 3. سلام اگرتلفن همرااپل هفت پلاس راازقشم خریداری کنم ایاگمرک فرایندثپت شناسه بین المللی راانجام وعوارض رادریافت خواهدکردللبته اگرهنوزدستگاه مذکورثپت نشده باشدورسیدپرداخت عوارض دریافت نمایم وکدفعال سازی راازوزارت صنعت ومعدن جهت ثپت درسامانه همتا انجام شـودیاگوشی مذکوربه عنوان کالای قاچاق ظبت خواهدشدباتشکــر