رونوشت گرفتن از صدا

رونوشت گرفتن از صدا ؛ استفاده از ابزار رونویسی برای صدای افراد

رونوشت گرفتن از صدا و اصوات افراد اطرافمان در زمانی که به سرعت احتیاج به نوشتن صحبت های آن ها داریم یکی از مشکلاتی است که هر از گاهی با آن مواجه می شویم. مخصوصا اگر وکیل یا روزنامه نگار باشید.

بسیاری از ما شاید اصلاً به ذهنمان هم نرسد که روزی احتیاج به ابزار رونوشت گرفتن از صدا پیدا کنیم. اما خب اگر شغلی داشته باشیم که هر روز با صحبت‌های افراد سر و کار داشته باشد و از نوشتن گاه و بی‌گاه نیز خسته شده باشد ابزار مورد نظر به کار می‌آید.

اگر در جلسه هستید یا زمانی که در کلاس درس صدای استاد را از دور نمی‌شنوید می‌توانید دستگاه ضبط صوت خود را فعال کنید . شما همچنین می‌توانید نویسنده‌ای باشید که از صدای خود نوت برداری می‌کنید. اساساً، ما همه می‌توانیم از روش های تبدیل صوتی به متن بهره‌مند شویم، رونویسی بهترین راه برای انجام این کار است.

استفاده از oTranscribe برای رونوشت گرفتن از صدا

در سالیان گذشته، تبدیل صدا به متن کار خسته کننده بود، اما دیگر این‌طور نیست. oTranscribe یک برنامه رایگان و متن باز است که در مرورگر شما اجرا می‌شود. اگر فایل صوتی را آماده کرده‌اید با چند مرحله دستورالعمل زیر می‌توانید به راحتی از آن رونوشت تهیه کنید:

۱- ابتدا روی دکمه آبی رنگ Start Transcribing روی صفحه اصلی کلیک کنید

۲- صدای مورد نظر را در مرورگر با کلیک بر روی Choose audio یا Choose Video انتخاب کنید. این نسخه از برنامه حتی تهیه رونوشت از ویدئو های یوتیوب را نیز پشتیبانی می‌کند

۳- صدای انتخاب شده به صورت فایل رسانه در قسمت بالای مرورگر نشان داده می‌شود.

۴- پردازنده متن در مکانی قرارگرفته‌شده که متن رونوشت شده در آن قرار می‌گیرد. می‌توانید متن آن را به صورت بولد یا ایتالیک تغییر دهید.

۵- حال می‌توانید به راحتی تایپ و نحوه اجرا فایل صوتی را با دکمه های F3 و F4 کنترل کنید.

oTranscibe همچنین دارای برچسب های تعاملی است. دکمه های  Ctrl + J  را فشار دهید تا زمان فعلی اجرای فایل صوتی را به متن وارد کنید. این برچسب زمانی به صورت برجسته لینک می‌شود و هنگامی که روی آن کلیک می‌کنید، شما را به زمان خاصی در فایل صوتی منتقل می‌کند.

پس از تکمیل کار، می‌توانید متن را به عنوان یک فایل markdown، یک فایل متنی ساده، یا آن را در فرمت سند oTranscribe ذخیره کنید. فرمت .OTR ذخیره شده را می‌توان دوباره به برنامه وارد کرد. همچنین می‌توانید آن را به Google Drive وارد و یک نسخه پشتیبان تهیه کنید یا آن را به صورت بخشی از سند دیگر در آورید.

برای استفاده از oTranscribe از وب‌سایت این ابزار دیدن کنید.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. بسیار عالی

    گاها به کار میاد، خیلی ممنون