آخرین مطالب
25
امروز
ماه گرفتگی آبی

نخستین ماه گرفتگی آبی بعد از 150 سال به زودی رخ خواهد داد

نخستین ماه گرفتگی آبی به زودی قابل مشاهده خواهد بود. این رویداد نجومی مهم و شگفت‌انگیز بعد از 150 سال مجددا در حال رخ دادن است. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره ماه گرفتگی آبی پیش رو در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در سال 2018 که به تازگی وارد آن شده‌ایم، رویدادهای نجومی فوق‌العاده‌ای رخ خواهد داد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با بررسی تقویم نجومی سال 2018، ابرماه، خسوف و بارش‌های شهابی که قرار است رخ بدهند را از دست ندهید. انتهای ماه ژانویه (یازدهم بهمن ماه)، دو رویداد نجومی با یکدیگر همزمان شده و به همین دلیل صحنه‌ای خارق‌العاده در آسمان شب به وجود خواهد آمد؛ رویداد آتی ماه گرفتگی آبی نام داشته و بعد از 150 سال مجددا رخ می‌دهد.

دلیل ویژه بودن این رویداد، تلاقی یک ماه گرفتگی کامل با دومین مرتبه کامل شدن ماه طی سی و یک روز (یک ماه) است، اتفاقی که آن را بلومون نام نهاده‌اند. دومین ماه کامل پدید آمده طی یک یک ماه تقویم، بلومون خوانده شده و اتفاقی نیست که به طور مستمر رخ بدهد. در هر ماه تنها یک مرتبه شاهد کامل شدن قرص ماه هستیم، اما هر دو و نیم سال یک مرتبه، تنها قمر طبیعی کره زمین طی یک ماه، دو مرتبه شکل کامل به خود می‌گیرد.

ماه گرفتگی آبی

ماه گرفتگی آبی بعدی 10 سال دیگر رخ می‌دهد

در نخستین روز سال 2018 (اول ژانویه)، قرص کامل ماه مشاهده شد و این اتفاق یک مرتبه دیگر در روز سی و یکم ژانویه نیز رخ خواهد داد. با تلاقی این رویداد و ماه گرفتگی کامل، سوپر بلومون رخ می‌دهد. ماه گرفتگی در نیمه‌های شب قابل مشاهده است، اما برای دیدن آن در بهترین حالت، باید در نواحی از اقیانوس آرام قرار داشت. مردم ساکن در آسیای مرکزی و شرقی، اندونزی، نیوزیلند و بیشتر بخش‌های استرالیا نیز می‌توانند در آسمان شب منظره‌ای زیبا از این رویداد نجومی را تماشا کنند.

ماه گرفتگی آبی

در سایر نواحی کره زمین همچون آسیای غربی، شبه قاره هند، خاورمیانه و اروپای شرقی، ماه گرفتگی آبی به محض نمایان شدن این قمر در حال وقوع خواهد بود. در شرق، آلاسکا، هاوایی و شمال غربی کانادا می‌توان ماه گرفتگی آبی پیش رو را از ابتدا تا انتها تماشا کرد. بقیه آمریکای شمالی و مرکزی می‌توانند در زمان غروب ماه این رویداد را مشاهده کنند.

در جدول زیر زمان و مراحلی که طی آن ماه از سایه کره زمین عبور خواهد کرد را مشاهده می‌کنید. در این جدول که درونش شش زمان محلی در نظر گرفته شده است، HST برای هاوایی، AKST برای آلاسکا، PST برای اقیانوس آرام، و MST و CST و EST به ترتیب برای کوه‌ها، مرکز و شرق ایالات متحده آمریکا و کانادا است.

ماه گرفتگی آبی

ماه گرفتگی آبی به ندرت رخ می‌دهد، اما به اندازه‌ای زیبا است که منجمان، سال‌هایی طولانی برای تماشای آن انتظار می‌کشند. بعد از رخ دادن آن در سی و یکم ژانویه 2018، مرتبه بعدی که قرار است بلومون از سایه کره زمین عبور کند، آخرین روز سال 2028 خواهد بود. این رویداد یک مرتبه دیگر در سی و یکم ژانویه سال 2037 رخ می‌دهد. طبق بررسی‌ها، هر دو ماه گرفتگی آتی نیز کامل هستند.

پیش از سال 2017، یک ماه گرفتگی جزیی 8 درصدی در آخرین روز سال 2009 رخ داد، اما آخرین ماه گرفتگی که با بلومون مصادف شده بود به سال 1866 باز می‌گردد. یعنی اکنون بعد از 152 سال دوباره می‌توانیم ماه گرفتگی آبی را مشاهده کنیم. خوشبختانه دفعات بعدی به این اندازه زمانبر نبوده و به ترتیب 10 سال و 19 سال دیگر رخ می‌دهند.

ماه گرفتگی آبی

۴ دیدگاه

 1. همیشه فکر می کردم همچین چیزی واقعی نیست!!

  منتظر تصاویر قشنگی که ازش میگیرن هستم

  (0)
 2. عه!!!! بسیار جالب و خیلی خوشگله

  (0)
 3. این منجمان هم خیلی بیکارن

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*