افزایش قیمت موبایل بعد از اجرای طرح رجیستری

دلایل افزایش قیمت موبایل بعد از اجرای طرح رجیستری

بعد از اجرای طرح رجیستری در بازار موبایل ایران، شاهد افزایش قیمت انواع گوشی های موبایل بودیم. افزایش قیمتی که در مورد بعضی از گوشی ها بسیار چشمگیر بود؛ حال می‌خواهیم ببینیم دلایل افزایش قیمت موبایل بعد از اجرای طرح رجیستری چیست؟

در مرحله نخست اجرای طرح رجیستری تمام خریداران باید فرآیند استعلام و اصالت سنجی تلفن همراه را در سامانه گمرک از طریق شناسه IMEI گوشی انجام دهند.

حمیدرضا دهقانی نیا در نشست خبری فرآیند «طرح ثبت تلفن همراه» اعلام کرد:

خریداران تلفن همراه باید از طریق شماره پیامکی ۷۷۷۷ و یا کد دستوری #۷۷۷۷* نسبت به سنجش اصالت گوشی و همچنین ثبت شناسه دریافتی اقدام کنند، علاوه بر این در هنگام کار با این سامانه حتما خریداران شخصا تمام اعمال مربوطه را انجام دهند، زیرا ممکن است بعضی از فروشندگان از این موضوع سواستفاده کرده و در ظاهر استعلام را انجام دهند اما هنگامی که با پیام قاچاق بودن تلفن همراه مواجه شوند، پیام را پاک کرده و بگویند گوشی رجیستر شده است.

دهقانی نیا افزود افرادی که گوشی رجیستر نشده خریداری کرده اند و یا به جای گوشی های رسمی گوشی قاچاق به آنها فروخته شده است نیز باید محصول مورد نظر را به فروشنده تحویل دهند؛ اگر بعد از خرید گوشی متوجه این موضوع بودند می‌توانند شکایات خود را در سایت سازمان تعزیرات حکومتی به نشانی Tazirat135.ir و یا سایت سازمان حمایت از مصرف کنندگان به آدرس http://cppo.mimt.gov.ir مراجعه کرده و نسبت به ثبت شکایت خود اقدام کنند.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد گوشی های چند سیم کارته گفت:

خریداران این مدل گوشی ها نیز بایند فرآیند ثبت شناسه گوشی در سامانه رجیستری را برای هر سیم کارت خود به صورت جداگانه با همان کد شش رقمی مندرج در پشت کارت گارانتی انجام دهند.

این مقام مسئول به سوال در خصوص علت افزایش قیمت موبایل بعد از اجرای طرح رجیستری اعلام کرد، این افزایش قیمت هیچ گونه ارتباطی به طرح رجیستری ندارد؛ باید گفت کشور امارات عوارض ۵ درصدی برای صادرات در نظر گرفته است، همچنین به دیل حذف ارز مبادله ای و واردات گوشی با ارز آزاد قیمت ها مقداری با افزایش مواجه شده است، همچنین نرخ درهم نیز مقداری افزایش پیدا کرده و اافزایش قیمت موبایل بعد از اجرای طرح رجیستری و همزمانی آن با این دلایل ممکن است موجب تفکر نادرست در این مورد شود.

سامانه ثبت شناسه گوشی همراه مسافر راه اندازی شد

دهقانی نیا از راه اندازی سامانه ثبت شناسه تلفن های همراه مسافری در کشور خبر داد و اعلام کرد، این سامانه به آدرس epl.irica.gov.ir/ImeiRegister در دسترس مسافران قرار داشته و مسافران تا ۷ روز بعد از ورود به کشور باید گوشی خود را در این سامانه ثبت کنند؛ البته مردم باید توجه داشته باشند حروف R و I را در این سامانه با حروف بزرگ تایپ کنند، در صورتی که نتیجه استعلام مثبت بود باید حقوق گمرکی گوشی وارد شده پرداخت شود.

هر مسافر بر اساس قانون گمرک می‌تواند در سال یک گوشی با معافیت ۸۰ دلاری را وارد کشور کند اما در صورت بیش از یک گوشی باید شرایط و ضوابط خاص را رعایت کند.

در حال حاضر فقط برندهای اپل، بلک بری، موتورولا و گوگل پیکسل مشمول طرح رجیستری شده اند اما تا پایان سال سایر گوشی های عرف بازار مشمول این طرح خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۹ دیدگاه

 1. رجیستری:
  به نفع من نبود.
  به نفع فروشنده نبود.
  به نفع کولبر نبود.
  به نفع قایقران و ناخدای لنج نبود.
  به نفع مردمی که توان خرید گوشی میان رده رو هم ندارند نبود.
  به نفع واردکننده خورد هم نبود.

  این سوال برام پیش میاد که:
  _ در ازای ضرری که این دسته ها و مردم طبقه پایین و کارگر کردن چه کسانی سود میکنند؟

  آخه قرار نبود گوشی گرون شه، قرار نبود .

  خود من هم در مورد رجیستری اشتباه میکردم. حالا میفهمم هیچ یک از اقدامات مسئولین به نفع مردم نیست چرا که مسئولین صداشون از جای گرم در میاد.

 2. ما انقد بدبختیم باید امارات واسه ما گوشی بیاره خودمون که عقب مانده ایم

 3. چقدر چرتو پرت گفت جواب سوالو نگرفتیم چرا گرون شده میگه بخاطر ارز و این حرفای مفت
  عجب توجیح مزخرفی

 4. الان وضعیت نمایندگی های رسمی شرکت ها (مثل سامسونگ و آیفون و شیائومی و…) بهبود پیدا نکرده که!! وضعیت بازار و همه چیز هم مثل سابقه

  تنها نتیجه ای که میشه گرفت اینه «مردم ضرر کردن و آقایون سود!» چون بهبودی حاصل نشد، قبلا همونه و بی خودی ۶۰-۷۰ تومن قیمتا رفت بالا

 5. آیا دلیل قانع کننده ای کسی دید؟؟؟

  دزدی تو روز روشن از مردمه

 6. هیچ دلیل منطقی نداره 😐

  واقعا خیلی بدبختیم، یک نفر فقط بیاد یه کار خوب برای من مثال بزنه تا ساکت بشم!! یه کار خوب که ارزانی به دنبال داشته باشه؟؟

  بی دلیل از جیب مردم برداشتن، خودشون کشیدن بالا

 7. دلیل که کاملاً مشخص هستش؛

  مردم ما در قبال خرید گوشی که از گمرک رد میشه ضرر می کنند و آقایون وارد کننده سود؟

  چرا مردم ما باید پول تعرفه بدهند؟
  آیا من استخدام جایی هستم؟ آیا پدرم استخدام جاییه؟ آیا دانشگاه مجانی رفتم؟
  چرا من باید صبح تا شب برای یک لقمه نون بدوم ولی یک نفر پول مفت بگیره؟ پول مفتی که میگیره باید از جیب من که گوشی گرون تر می خرم بره؟ مابه التفاوت پول گوشی باید به مدیران در صدا وسیما برسه؟

 8. اره راست میگید همه مسئولا فقط راستشو به مردم میگن یا راستشو میدن دستشون