پرواز تاکسی هوایی ولوکوپتر برای اولین بار در آسمان آمریکا + ویدیو

تاکسی هوایی ولوکوپتر برای اولین بار در آمریکا پرواز کرد + ویدیو

تاکسی هوایی ولوکوپتر ساخته‌شده با همکاری کمپانی اینتل که با نام Volocopter VC200 شناخته می‌شود، برای اولین بار در نمایشگاه CES 2018، در آمریکا پرواز کرد.

در چند سال اخیر ایده ماشین پرنده و جابه‌جایی در بین نقاط مختلف شهر با به پرواز در آوردن وسایل نقلیه کوچک، بسیار موردتوجه بوده است؛‌ در همین رابطه، کمپانی معروف اینتل (Intel) در نمایشگاه CES 2018 بخش مهمی از رویداد خود را به پرواز تاکسی هوایی ولوکوپتر اختصاص داد. این اولین باری بود که ولوکوپتر ساخته‌شده با ۱۸ روتورش در آمریکای شمالی به پرواز در می‌آید.

البته اینتل اولین کمپانی سازنده تراشه نیست که به حوزه ساخت وسایل نقلیه پیشرفته وارد شده و تاکسی هوایی ولوکوپتر که بیشتر از یک ماشین پرنده، پهپادی غول‌آسا با صندلی برای نشستن به شمار می‌رود، محصول رقابتی این شرکت در مقابل تلاش‌های انویدیا برای حمل و نقل هوایی مسافران بوده است.

پرواز تاکسی هوایی ولوکوپتر برای اولین بار در آسمان آمریکا + ویدیو

تصویری از نمونه اولیه تاکسی هوایی Volocopter VC200 در حال آماده شدن برای رویداد اینتل

جن استامپف (Jan Stumpf)،‌یکی از مدیران اینتل در این رابطه می‌گوید که تاکسی هوایی ولوکوپتر که با کمک استارتاپ آلمانی ولوکوپتر ساخته شده، یکی از قدم‌های اول اینتل برای گسترش تکنولوژی ماشین‌های پرنده و بهبود وضعیت جابه‌جایی افراد در شهرهای بزرگ است.

البته همکاری اینتل و ولوکوپتر به تازگی به اطلاع عموم رسیده است و این استارتاپ آلمانی مدت‌هاست که در زمینه ساخت تاکسی‌های هوایی فعالیت دارد. در چند سال گذشته ویدیوها و مطالب مختلفی در مورد ماشین‌های پرنده ولوکوپتر منتشر شده و این تلاش‌ها پس از ساخت نمونه اولیه Volocopter VC200،‌ به تولید وسیله نقلیه Volocopter 2X منجر شده است؛ این تاکسی پرنده ورژن پیشرفته‌تر و تجاری‌ نمونه اولیه تولیدشده توسط شرکت ولوکوپتر بوده و به عنوان اولین پهپاد مسافربر این استارتاپ برای عرضه به عموم، شناخته می‌شود.

پرواز تاکسی هوایی ولوکوپتر برای اولین بار در آسمان آمریکا + ویدیو

ورژن تجاری تاکسی هوایی ولوکوپتر چیزی در حدود ۳۰ دقیقه به صورت مداوم پرواز کرده و با یک‌بار شارژ، مسافتی ۲۷ کیلومتر را طی می‌کند؛‌ با این حال سازندگان گفته‌اند که برای جبران ظرفیت کم باتری، امکان تعویض باتری‌ها قبل از خالی شدن وجود خواهد داشت.

قبل از شروع همکاری با اینتل، ولوکوپتر تلاش‌های زیادی برای جذب سرمایه کرد و توانست مبلغ ۳۰ میلیون دلار را از غول خودروسازی آلمانی دایملر (Daimler) گرفته و جواز آزمایش تاکسی‌های هوایی ساخت شرکت را در دوبی اخذ کند.

پرواز تاکسی هوایی ولوکوپتر برای اولین بار در آسمان آمریکا + ویدیو

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در ساخت یک ماشین پرنده بحث امنیت وسیله بوده و بخشی از همکاری اینتل برای ساخت تاکسی هوایی ولوکوپتر هم در راستای ایمن‌تر کردن این پهپاد غول‌آسا است.

به عنوان مثال با استفاده از یونیت‌های حرکت داخلی (IMU)، تحرکات و موقعیت وسیله در آسمان به صورت دائمی آنالیز می‌شود و باتری سیستم هم به قسمت‌های مجزا تقسیم شده است تا در صورت از کار افتادن قسمتی از باتری، بخش‌های دیگر از سقوط تاکسی هوایی ولوکوپتر جلوگیری کنند. در بحرانی‌ترین حالت ممکن هم چتر نجاتی برای ماشین در نظر گرفته شده که نمی‌گذارد تا سرنشینان صدمه ببینند.

مدیرعامل استارتاپ ولوکوپتر در این رابطه می‌گوید که بالگردهای معمولی در صورت بروز نقص فنی بسیار آسیب‌پذیرند،‌ در حالی که ماشین پرنده این شرکت به واسطه جایگزینی سیستم‌های مکانیکی با تجهیزات الکترونیکی،‌ هزینه ساخت و ریسک پرواز با تاکسی هوایی را همزمان کاهش داده است.

پرواز تاکسی هوایی ولوکوپتر برای اولین بار در آسمان آمریکا + ویدیو

جنبه دیگر برتری تاکسی هوایی ولوکوپتر نسبت به وسایل نقلیه هوایی سنتی، راحتی استفاده آن بوده که این مورد هم به الکتریکی بودن اساس دستگاه مربوط می‌شود. یکی از مدیران سازنده می‌گوید که پهپاد ساخته‌شده آن‌چنان خوش‌ساخت و بدون پیچیدگی است که یک کودک ۵ ساله هم می‌تواند آن را به پرواز در آورد.

رقبای ولوکوپتر در صنعت ماشین‌های پرنده، کمپانی‌هایی مانند اوبر (Uber) و ایرباس (Airbus) هستند و انتظار می‌رود که چنین رقابتی کیفیت و سرعت در دسترس قرار گرفتن تاکسی‌های هوایی را به حداکثر برساند.

در ادامه شما را به تماشای ویدیویی از پهپاد مسافربر ولوکوپتر دعوت می‌کنیم:

 

البته برگ برنده ولوکوپتر به گفته مدیران، همکاری این شرکت با کمپانی بزرگ اینتل است که در کنار حمایت‌های مختلف، تجهیزات پیشرفته و ارزشمندی را در اختیار سازندگان تاکسی هوایی ولوکوپتر قرار می‌دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. قدیم یه انیمیشنایی میدیم مردم پرواز میکردن عادی داره عملی میشه
    و فکر میکنم فاجعه باشه

  2. برای فرار از ترافیک خوبه عملی بشه