بارندگی

در صورت عدم بارندگی ۵۲ درصد جمعیت تهران و البرز آب آشامیدنی نخواهند داشت

با توجه به کمبود بارندگی در پاییز و زمستان امسال، وضعیت آب کشور در شرایط بحرانی قرار دارد. فرماندار تهران در همین رابطه گفت، اگر بارندگی‌ها همین‌طور ادامه پیدا کند، ۵۲ درصد جمعیت تهران و البرز آب شرب نخواهند داشت.

طبق آمارهای منتشر شده، بارش باران در فصل بارشی یعنی از مهرماه تاکنون که نزدیک یک ماه از زمستان ۹۶ هم گذشته است، در کشورمان بسیار کمتر از حد استاندارد بوده و این موضوع، زنگ خطر را برای وقوع خشکسالی و کم آبی به صدا درآورده است. عیسی فرهادی، فرماندار تهران در این رابطه می‌گوید امروز وضعیت آب شهر تهران به مراتب از شهرستان‌هایی مانند بیرجند بدتر است و در صورت عدم بارندگی در ادامه زمستان، ۵۲ درصد جمعیت تهران و البرز در سال آینده فاقد آب شرب خواهند بود.

بارندگی

فرهادی اظهار کرد که آب مورد نیاز ۵۲ درصد جمعیت تهران و البرز یعنی حدود ۱۷ میلیون نفر از سدها تامین می‌شود. در ۴۷ سال گذشته، کمترین میزان آب را در تهران داشته‌ایم و در صورت ادامه داشتن این وضعیت و عدم بارش باران، شاهد وضعیتی بحرانی خواهیم بود.

طبق آمارهای منتشر شده، در حال حاضر ۲۵ درصد منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی است و مصرف آب کشور باید از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب به ۷۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کند. همچین میزان هدررفت ضایعات آب در کل کشور بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و حدود ۲۴ میلیارد متر مکعب آب، آن هم در شرایطی که با بحران بی آبی مواجه هستیم، دور ریخته می‌شود.

کم آبی شدید در تابستان ۹۷ در صورت عدم بارندگی

در آخرین جلسه شورای عالی آب به موضوع باروری ابرها و استفاده از منابع آب ژرف توجه شده و این موضوع در دستور کار جلسات کمیته تخصصی شوراها قرار خواهد گرفت تا مشکل بارندگی و تامین آب به این روش حل شود. رضا اردکانیان، وزیر نیروی کشور نیز در مورد مشکل کم آبی گفت:

وضعیت خشکی در پاییز و ادامه آن، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، نشان از شرایط کم آبی شدید در تابستان سال آتی دارد. بنابراین امروز توجه ویژه به برنامه‌ریزی تامین آب در فصل تابستان و در صورت ادامه آن برای سال‌های آینده نیز ضروری است.

بارندگی

از سوی دیگر، افزایش درجه حرارت در کنار کاهش بارندگی باعث تبخیر و تعریق منابع آب تجدید شونده شده است و این منابع در آینده نزدیک از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب به ۷۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا خواهد کرد. به این ترتیب، تغییر نحوه مصرف آب خانگی و الگوی کشت و روش آبیاری از اهمیت زیادی برخوردار است و همه باید روش‌های جدیدی را برای سازگاری با تغییرات اقلیمی در پیش بگیرند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۱ دیدگاه

 1. همین روزا منتظر آب چینی هم باشید XD

 2. حالا که راهی نداریم دیگه جلسه می باید خیلی وقت پیش میاومدن یه راه کار پیشنهاد میدادن و عملیش میکردن
  آب واسه کشاورزی هدر میره هفتاد درصدش واسه کشاورزیه که اگه از سیستم درست ابیاری استفاده میشه بیشتر از دو سومش صرفه جویی میشه .این چاه های غیر قانونی که زدن همه رو به کشتن میده .بجای گشت ارشاد میتونن یه گشتی درست کنن بیان چاه های غیر قانوینی درشو ببندن

 3. baske melat ziade khah va zede nezam shodan

 4. بباره و نباره مشکلی نیست… جهنم نیازی به آب نداره

 5. اصلا لازم نیست اقدام پیشگیرانه ای انجام بشه یا به فکر باشه کسی، فقط باس دعا کرد…

  یکم به خودتون بیاید ملت و بعد مسئولین…

 6. بعد میخوایم چیکار کنیم نصف جمعیت تهران اب نداشته باشه این فکرارو باید قبل اینی که این همه بریم تو دل خشک سالی تصمیم میگرفتید

 7. ۵۲ درصد ینی از نصفم بیشتر
  مردم خودشون کاری نمیکنن مسول ها همهمینطور بابا واسه کشاورزی باید حمایت بشن تا ابیاری قطره ای بزنن یا ن

 8. این چیزا مهم نیست
  مهم حجابه