»واد خود ترمیم شونده

با مواد خود ترمیم شونده دیگر نگران شکسته شدن گوشی نباشید

یک شرکت کره ای اقدام به تولید مواد خود ترمیم شونده برای گوشی ها کرده است. مواد خود ترمیم شونده با نام الاستومر (Elastomer) موادی هستند که می توانند در عرض چند دقیقه شکستگی و تو رفتگی صفحه گوشی های هوشمند را ترمیم کنند.

زمانی که ساخت گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش‌های بسیار بزرگ آغاز شد، امکان شکسته شدن و خرابی صفحات آن نیز افزایش یافت. از طرفی این مسأله با تولید گوشی‌هایی با کمترین حاشیه صفحه نیز شدت گرفت. در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید احتمالاً یک گوشی از دست فردی زمین خورده و شکسته شده باشد. این مسأله به تازگی توسط شرکتی کره‌ای مورد تحقیق قرار گرفته و این شرکت اقدام به ساخت مواد خود ترمیم شونده به نام الاستومر کرده‌اند که می‌تواند شکستگی و تو رفتگی را در عرض ۳۰ دقیقه ترمیم کند.

به طور معمول، الاستومر، پلیمری است که دارای خاصیت ویسکو الاستیکی (ارتجاعی چسبندگی) و دارای نیروهای بین مولکولی ضعیف باشد، درعین‌حال از مدول یانگ (نسبت تنش به کرنش مواد جامد خطی در پایین‌تر سطح استحکام تسلیم) پیروی کند و در برابر فشار زیاد نیز دچار شکستگی نشود.

مقاومت مواد ساخته‌شده جدید از بیش‌ترین مقاومت کششی موجود، ۲ برابر بیشتر است، به این معنی که مقاومت بسیار بالایی در برابر شکسته شدن دارد. در گذشته عدم دستیابی به این مسأله در نوع ساخت مواد خود ترمیم تأثیر به سزایی داشته است. الاستومر می‌تواند خود را در دمای معمولی اتاق ترمیم کند و با وجود چنین قدرت کشسانی و قابلیت عملی، می‌توان آن را به صورت انبوه تولید کرد.

الاستومر- مواد خود ترمیم شونده

تیم کره‌ای سازنده این محصول، ادعا کرده که با استفاده از الاستومر به عنوان لایه محافظ گوشی می‌توان دستگاه را در برابر شکستگی و ضربه محافظت کرد. این محصول با وارد شدن هر ضربه شدید پس از ۳۰ دقیقه، ضربه یا فرورفتگی را ترمیم می‌کند.

این اولین باری نیست که در مورد مواد خود ترمیم برای به کار گرفتن در گوشی می‌شنویم. در اواخر سال گذشته میلادی، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه توکیو،ژاپن به این مواد دست پیدا کرده بود. در ابتدای سال ۲۰۱۷ نیز در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید و همچنین دانشگاه کلرادو مواد خود ترمیمی کشف شده بودند که توانایی اتصال مجدد را بعد از ۲۴ ساعت داشت و می‌توانست تا ۵۰ برابر اندازه معمول، کشیده شود. در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ نیز موتورولا پتنتی از پلیمر پلاستیکی شیشه مانند ارائه کرد که می‌توانست پس از شکستگی ترمیم شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۴ دیدگاه

  1. خبر فوق العاده جالبی بود – اگه کیفیت صفحه نمایش رو بهم نزنه دیگه باید تو گوشی های پرچم دار ۲ سال آینده ببینیم این تکنولوژی رو شایدم زودتر

  2. گوشی باید بشکنه این سبک بازیا چیه?

  3. اصلا این سبک بازیا چیه؟

  4. تو صد سال گذشته دستاورد دانشگاه های کشور ایران چی بوده؟

  5. اقا این یکی حرف نداره واقعا باید بری چقدر پول بدی ال سیدی عوض کنی

  6. فعلا در دسترس فکر نمیکنم باشه ولی خیلی بدرد بخوره

  7. ایفون صفحش خیلی بده اصلا خوب نیست

  8. تا فراگیر بشه، هزینه های استفاده ازش کاهش پیدا کنه و… چندین سال طول می کشه

  9. بسیار جالب بود، آخ که عذاب الهی‌ه شکستن صفحه گوشی