اسپیس ایکس در فرود هسته اصلی موشک فالکون هوی موفق نشد!

فرود هسته اصلی موشک فالکون هوی اسپیس ایکس با شکست مواجه شد!

در کنار موفقیت شگفت‌انگیز اخیر کمپانی هوافضای اسپیس ایکس در پرتاب قدرتمندترین موشک ساخته‌شده به فضا، اعلام شده که فرود هسته اصلی موشک فالکون هوی اسپیس ایکس با شکست مواجه شد!

با وجود اینکه در جریان اولین آزمایش راکت فالکون سنگین یا همان فالکون هوی (Falcon Heavy) کمپانی هوافضای اسپیس ایکس (SpaceX) که اخیرا انجام شد، هسته‌های جانبی این راکت با موفقیت و همانطور که انتظار می‌رفت، بر روی محل‌های تعیین‌شده فرود آمدند، هسته اصلی موشک فالکون هوی بروی سکوی فرود اقیانوسی مشخص‌شده به زمین ننشست.

فالکون سنگین به عنوان قدرتمندترین موشک جهان شناخته می‌شود و با کنار هم گذاشتن سه موشک فالکون ۹ (Falcon 9) ساخته شده است. همانطور که اشاره شد، بوستر یا همان تقویت‌کننده وسطی موشک برخلاف دو قسمت دیگر فرود موفقیت‌آمیزی نداشت و بر اساس اطلاعات منتشرشده، تنها یکی از سه موتور آن که برای به زمین نشستن طراحی شده بودند، در موقع فرود روشن شد.

در اثر این اتفاق، هسته اصلی موشک فالکون هوی با سرعت تقریبی ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، در فاصله ۹۱ متری کشتی در نظر گرفته شده به داخل آب سقوط کرد؛ البته این مشکل در مقایسه با موفقیت شگفت‌انگیز راکت فالکون هوی آنقدرها هم بزرگ به نظر نمی‌رسد.

روز سه شنبه ۶ فوریه، راکت فالکون سنگین در ساعت ۱۵:۴۵ به وقت ساحل شرقی آمریکا، از مرکز فضایی کندی (Kennedy Space Center) ناسا در فلوریدای آمریکا برای اولین بار از زمین بلند شد. حدود ۲.۵ دقیقه پس از پرواز، بوسترهای جانبی موشک از فالکون هوی جدا شدند و به سمت محل پرتاب اولیه بازگشتند؛ همانطور که در ویدیو منتشرشده از این آزمایش شگفت‌انگیز هم مشاهده کردیم، هسته‌های کناری راکت به فاصله چند ثانیه از یکدیگر بر زمین نشستند.

۳ دقیقه پس از پرواز، هسته اصلی موشک فالکون هوی هم از محموله تعبیه‌شده که یکی از خودروهای الکتریکی شرکت تسلا با نام تسلا رودستر (Tesla Roadster) بود، جدا شد و به سمت کشتی پهپادی محل فرود حرکت کرد؛ اما کمی پیش از نشستن، پخش زنده این قسمت از ماموریت با مشکل مواجه شد و سیگنال دوربین‌های کشتی قطع شد. لحظاتی بعد یکی از تکنسین‌های اتاق کنترل اعلام کرد که بوستر وسط راکت فالکون هوی از دست رفت.

اسپیس ایکس در فرود هسته اصلی موشک فالکون هوی موفق نشد!

لحظه به زمین نشستن یکی از بوسترهای جانبی راکت فالکون سنگین

با این حال قسمت بالایی موشک که حامل محموله بود،‌ مسیر خود را با موفقیت ادامه داد و ارتفاع مداری‌اش به دور زمین را بیشتر کرد. تا مدت شش ساعت پس از پرواز این از موشک خودرو تسلا رودستر را از زمین دورتر و دورتر کرد و آن را از میان تشعشات خطرناک اطراف سیاره عبور داد؛ سپس محموله در نظر گرفته شده، در حرکتی نمادین به سمت مریخ هدایت شد و هم‌اکنون در جهت سیاره سرخ حرکت می‌کند.

همانطور که بسیاری از متخصصان پس از موفقیت جدید اسپیس ایکس اعلام کرده‌اند، پرواز موفقیت‌آمیز فالکون هوی امکان تشکیل تمدن بر روی سیاره مریخ و گسترش قلمرو انسان در کهکشان را یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. دیشب همه مردم جوگیر شده بودن D:

    اون سعید کجاس؟؟؟ صبح می گفت عاشق این کمپانی و پرتاب موشکه ???

  2. خخخ از این مشکلات پیش میاد مهم نیس