مقایسه و بررسی 5 مورد از رایج‌ترین مرورگر های کامپیوتر + رای گیری

شاید بتوان هر یک از این مرورگرها را به تنهایی خوب دانست، ولی زمانی که آنها در مقابل هم قرار می‌گیرند، متوجه تفاوتهایشان می‌شویم، تفاوتهایی که مثلا باعث می‌شوند فلان مرورگر بهترین باشد و دیگری بدترین نامیده شود.در این مقاله 5 مرورگر ( کروم، فایر فاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا و سافاری ) پر استفاده و برتر با هم مقایسه شده‌اند. این مقایسه از جنبه‌های مختلف انجام شده و در آخر آنها را به رای می گذاریم تا بدانیم از نگاه کاربران عزیز گجت نیوز کدامیک محبوب تر است.پس در ادامه با ما همراه باشید.

چطور کار می‌کنند؟

به طور کل مرورگرها در مواردی چون رندر HTML در چند تب یا چند پنجره باز، استفاده از صفحات بوک مارک شده، پشتیبانی از انتقال فایل HTTP و FTP یا مرور خصوصی (بدون ذخیره هیچ اطلاعاتی از مرور) مشابه هم عمل می‌کنند، اما در عمق، تفاوتهایی در عملکرد آنها وجود دارد.

اپرا شهرت طولانی در سریع بودن دارد، ولی در رندر تمام صفحات موفق عمل نمی‌کند. تغییر از موتور اختصاصی HTML به WebKit (نسخه حال حاضرش برای کروم 537 است)، اپرا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اینترنت اکسپلورر را برای مدتهای طولانی است که محبوب خلافکاران اینترنتی می‌دانند، چرا که هم بسیار محبوب است و هم از فن‌آوری ActiveX استفاده می‌کند. باید از مایکروسافت به خاطر بهبود و ارتقا فزاینده موتور Trident، استانداردهای پذیرفته شده و امنیت ارتقا یافته سپاسگزاری کنیم. اینترنت اکسپلورر دیگر مثل قدیم‌ها نیست که به کاربران بگوییم از آن تا آنجایی که می‌شود استفاده نکنند.

فایرفاکس مدتهاست که با اکسپلورر رقابت دارد و کروم هم یک تازه وارد قدرتمند است. سافاری هم در سیستم بسیاری از کاربران وجود دارد، بی آنکه از آن استفاده‌ای بشود. شاید به خاطر اینکه اپل هیچوقت نخواست، ظاهر این مرورگر را برای ویندوزی‌ها کاربر پسندتر بکند.

کروم 36 (WebKit 537): پایا و سریع

browser_comparison-1

بسیاری از افراد از مرورگر کروم استفاده می‌کنند، زیرا خیلی‌ها هم از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنند. کروم سریع و قابل اعتماد است. افزونه SpeakIt آن واقعا کاراست و می‌تواند در خیلی از موارد به کارتان آید. اخیرا هم این مرورگر گرایش به پخش ویدئوها و فایلهای صوتی پنجره‌های پاپ آپ نشان داده که به دلیل ارتباطی است که با پلش پلیر ادوبی برقرار کرده، بعلاوه این ارتباط در فایرفاکس هم تاثیر گذاشته است.

browser_comparison-2

هیچ شکی در رابطه با سریع بودن کروم وجود ندارد: این مرورگر در Browsermark رتبه 5773 را کسب کرده است. 150.4 میلی ثانیه برای تکمیل کار در Sunspider زمان گذرانده و رتبه‌اش در Peacekeeper برابر با 5627 شده است. دو رتبه اول و یک رتبه سوم. برای رسیدن به این نتایج، کروم از مقدار زیادی حافظه و پردازش مجزا بهره برده است: 775 مگابایت و 14 پردازش در نه تب باز شده که در هیچکدام، کار خاص و سنگینی انجام نمی‌شده است.

البته همه چیز درباره کروم خوب نیست و تغییرات مهمی چون تغییر صفحه خانه به گونه‌ای است که گاهی تصور می‌کنیم، گوگل واقعا نمی‌خواهد کاربر این کار را انجام دهد. مشکل دیگر این مرورگر که در اپرا و اینترنت اکسپلورر هم مشاهده شده است، بسته شدن سخت آن هنگام رخ دادن ارور است. اگر بخواهیم از این مشکلات کوچک بگذریم، می‌توانیم کروم را هنوز بهترین بدانیم، زیرا پایاست و سرعت خوبی دارد.

فایرفاکس 31 (Gecko): خوش ظاهر و سریع

browser_comparison-3

از زمانی که فایر فاکس چشم باز کرده است، آنرا رقیبی برای اینترنت اکسپلورر می‌دانند. سریع است و قابل اعتماد ولی گهگداری و به دلیل کمبود حافظه، مشکل ری استارت پیدا می‌کند، اما اگر بخواهم به کاربران اینترنت اکسپلورر که مورد حمله بدافزارها بوده‌اند مرورگری را توصیه کنم، آن فایر فاکس خواهد بود.

مدتی است که با وجود آپدیت ارائه شده مشکل کمبود حافظه در موتور رندر Gecko، برطرف شده است.

browser_comparison-4

ظاهر جدید فایر فاکس دوست داشتنی و برای تغییر تنظیمات و بوک مارک کردن  قابل درک‌تر است. در ضمن فایرفاکس مجموعه‌ای گسترده از افزونه‌های بدرد بخور دارد، اما در تست کارایی انجام شده، جایگاه سوم را داشته است: این مرورگر در BrowserMark رتبه 4540 را کسب کرده، زمان سپری شده در تست Sunspider ، 134.4 میلی ثانیه بوده است و در Peacekeeper نمره 3956 را بدست آورده است.

شاید با نگاه به اعداد ببینید که فایر فاکس عقب‌تر از اپرا و کروم قرار گرفته، ولی باید بگوییم که این رتبه کمتر، آنقدرها هم این مرورگر را عقب نمی‌اندازد. فایرفاکس از منابع کمتری نسبت به کروم و اپرا استفاده می‌کند، تنها یک پردزاش را انجام می‌دهد و از 510 مگابایت حافظه استفاده می‌کند. در مقدار حافظه مصرفی، تنها سافاری کمتر از فایر فاکس مصرف دارد.

اینترنت اکسپلورر 11 (Trident)

browser_comparison-5

اینترنت اکسپلورر هم محبوب است و هم کاربردی. این مرورگر با HTML تقریبا سریع است و با Javascript واقعا سریع است و صفحات را به خوبی رندر می‌کند.

به دلیل فن‌آوری ActiveX، اینترنت اکسپلورر با سایتهای تجاری به خوبی کار می‌کند.

browser_comparison-6

از نظر عملکرد در بنچمارک‌ها، اینترنت اکسپلورر نتوانست تست BrowserMark را به دلیل مشکل به وجود آمده کامل کند، ولی نمره‌اش در تست Peacekeeper برابر با 3670 شد. نکته جالب توجه زمان 74.1 میلی ثانیه‌ای این مرورگر در اتمام تست Sunspider بود که نشان می‌داد در اجرای Javascript، اینترنت اکسپلورر سریعترین است.

این مرورگر متاسفانه 714 مگابایت با نه تب باز، مصرف از حافظه داشت و در مقابل با تنها 7 پردزاش یعنی نصف مقداری که کروم و اپرا در WebKit استفاده می‌کردند کارش را به پایان رساند.

اپرا 23 (WebKit 537)

browser_comparison-7

پس از مدتها سابقه بد در رندر کردن صفحات، اپرا الان در این زمینه نزدیک به بهترین شدن است. آپدیت ارائه شده برای این مرورگر آنرا تنها کمی عقب‌تر از کروم قرار می‌دهد.

بر خلاف فایرفاکس و کروم، اپرا 23 از وجود پاپ آپهای غیر قابل رویت در عذاب نیست. این مرورگر از همان موتور Webkit و همان تعداد پردازش استفاده می‌کند و بستنش در مواقع ارور واقعا سخت است. این مرورگر فاقد دکمه خانه است و تنها به صفحه‌ای که سایتها بیشتر استفاده شده در آن قرار می‌گیرند می‌بالد (Speed Dial).

Speed Dial زمانی که از چند سایت به طور مداوم استفاده می‌کنید، بسیار ویژگی خوبی است. یکی از ایرادات این مرورگر را می‌توان نبود آپشن پیش فرض برای ایمیل لینک به یک صفحه دانست و برای انجام اینکار باید افزونه مورد نظر را دانلود کرد.

browser_comparison-8

در رندر HTML، اپرا تنها به اندازه یک تار مو عقبتر از کروم که در جایگاه اول قرار دارد، می‌ایستد و نمره‌اش در BrowserMark برابر با 5625 و Peacekeeper برابر با 5447 است. این مرورگر با Javascript و در به اتمام رساندن تست Sunspider، تنها به 150.1 میلی ثانیه نیاز داشت.

سافاری 5.1.17 (WebKit 534)

browser_comparison-9

با اینکه پادشاه مک است، متاسفانه در بین کاربران ویندوز زیاد محبوب نیست. اپل در این نسخه دیگر از ویندوز پشتیبانی نمی‌کند.

این مرورگر واقعا کاراست و تنها از یک پردازش برای نه تب باز شده و 115 مگابایت حافظه بهره می‌برد. بین WebKit 534 و WebKit 537 که کروم و اپرا از آن استفاده می‌کنند، دومی سریعتر بوده و به منابع کمتری نیاز دارد.

browser_comparison-10

سافاری در سیستم‌های قدیمی با رم 512 یا یک گیگابایتی واقعا یک انتخاب خوب است. عملکرد این مرورگر در BrowserMark  و Peacekeeper به ترتیب 4831 و 3062 بوده است. زمان سپری شده برای تکمیل تست  Sunspider Javascript هم 179.9 میلی ثانیه بوده است.

نتیجه گیری

اگر مرورگری می‌خواهید که با رندر HTML سریعترین عملکرد را داشته باشد باید بین کروم و اپرا انتخاب کنید. هر دو از پردازشها و حافظه زیادی بهره می‌برند، ولی اپرا از نظر اعمال تنظیمات راحت‌تر است.

browser_comparison-11

اگر Javascript اولویت شماست، اینترنت اکسپلورر سریعترین عملکرد را دارد. این مرورگر هم از حافظه زیادی استفاده می‌کند، ولی تنها به نیمی از پردازشی که برای اپرا و کروم نیاز است، نیاز دارد.

browser_comparison-12

برای کامپیوترهای قدیمی که مشخص است، سافاری بهترین انتخاب است.

browser_comparison-13

اما اگر می‌خواهید تنها یک مرورگر را برای سیستم خود انتخاب کنید، این فایر فاکس است که بهترین گزینه خواهد بود. این مرورگر سریع است، رابط کاربری‌اش بهترین است، از حافظه کمتری نسبت به کروم، IE و اپرا استفاده می‌کند و کار با آن راحت‌ترین است.

رای گیری :

شما از کدام مروگر استفاده می کنید و به نظر شما کدامیک از همه بهتر است ؟

منبع : pcworld

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

6 دیدگاه

 1. بصیراحمد غفوریان

  سلام
  من از ۵ مرورگر استفاده کردم به نظر من کروم و فایرفاکس خیلی بهتره.
  سریعتر جستجو میکنه و مطالب دلخا رو پیدا میکنه. :iPhone: :iPhone:

 2. بصیراحمد غفوریان

  سلام
  من از ۵ مرورگر استفاده کردم به نظر من کروم و فایرفاکس خیلی بهتره.
  سریعتر جستجو میکنه و مطالب دلخا رو پیدا میکنه.

 3. چون کروم درگوگل سریع تره من استفادش میکنم با اینکه اینترنت من 21 مگابایت سرعت داره ولی در فایرفاکس اونقدر سریع نیست

 4. من همیشه ازفایرفاکس استفاده میکنم وفکر کنم ازهمه بهتره چون addons زیاد داره واین کمک میکنه به راحتی کار شما

 5. اگه کسی از کروم استفاده میکنه بهشون توصیه میکنم از comodo dragon استفاده کنن یه جورایی بهتره.

 6. اپرا 12 از همه سریعتره
  من یه عمره دارم استفاده میکنم
  یه بار نصب کنین ضرر نداره بعد دیگه سمت هیچ مرورگری نمیرین