انرژی مثبت

داشتن انرژی مثبت و حس تازگی همیشگی دیگر رویا نیست!

انرژی مثبت و حس تازگی، مسائلی هستند که برای شادی دائمی و موفق‌بودن در این دنیای پرهیاهو به آن ها نیاز داریم. در این نوشته قصد داریم تا با راهکار هایی بسیار ساده، آشنا شویم که در زندگی روزمره خلق و خوی ما را به کلی دگرگون خواهد کرد! یوگا؟ آن هم فکر خوبی است، اما منظور ما راهکار هایی است که در هر لحظه قابل انجام باشد.

زندگی ماشینیِ امروز مسائلی نظیر ترافیک، صدا های مخل اعصاب، آلودگی صوتی و تصویری را برای ما به همراه داشته است و داشتن روحیه بالا به همراه انرژی مثبت باعث می‌شود تا در تمامی مراحل زندگی و در تمامی موقعیت ها شاد باشیم و هر کاری را به بهترین شکل خود انجام دهیم. ترفند های زیر به ما کمک می‌کند تا به آسانی به این آرامش برسیم.

 1. خواب مناسب

  همانطور که همیشه می‌خوانیم، خواب از عناصر مهم آرامش است. اگر می‌خواهید همواره انرژی کافی و نشاط داشته باشید، با مهم‌ترین ارکان آن شروع کنید؛ در اینصورت خلاقیت بیشتری در کار روزانه شما مشاهده می‌شود، به معنای واقعی کلمه بیشتر عمر خواهید کرد و در نتیجه شاد خواهید بود. همینطور اگر خوب بخوابید زمان بیشتری هم برای کار هایتان خواهید داشت؛ چگونه؟!
  زیرا سریع‌تر، هوشمند‌تر و با کارایی بالاتری کار ها را انجام خواهید داد و علت آن هم این است که مغز شما بسیار هشیار و بدن شما سریع تر فرمان می‌پذیرد. همچنین سیناپس ها سریع تر پیام ها را جابجا می‌کنند.

 2.  چرت بزنید!

  در ادامه خواب و خاصیت های آن، چون همیشه امکان خواب زیاد و سنگین نیست، می‌توان از خواب های کوتاه استفاده کرد. تحقیقات نشان داده که چرت های کوتاه می‌تواند مانند یک خواب عملکرد و کارایی مغز را افزایش دهد و در مقایسه با مواد شیمیایی یا خوراکی مشابه این، این یکی کاملا طبیعی است.

  مثلا یک نمونه خوابی که بنده یادم هست در زبان ژاپنی “اینه موری” نام دارد که می توان روز ها به صورت نشسته چرت زد و ژاپنی ها به عنوان یک رسم از آن در ادارات نیز استفاده می‌کنند. اوصیکم شدید به مطالعه این موضوع. در ضمن حدود ۱۰ دقیقه امکان این خواب هست و یک سری قواعد و اصول را شامل می شود.

   

 3. ورزش کنید

  تمرین و ورزش فواید قابل توجهی برای بدن دارد که از مهم ترین این مسائل می توان به جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر اشاره کرد. همینطور موجب افزایش سیناپس های مغز می‌شود، گردش خون را بالا می‌برد و برای سلامتی فیزیکی ماهیچه ها و عضلات نیز مفید است.اما مهم ترین موضوع؛ افزایش گردش خون در بدن می‌باشد، زیرا اکسیژن را بالا برده و به افزایش انرژی مثبت و شادی شما کمک می کند.

  علت اینکه بسیاری از ورزشکاران (مثل کوهنوردان، دوچرخه سواران و …) خونِ هنگام تمرین خود را در هنگام مسابقه به خود تزریق می‌کنند، اینست که اکسیژن بالایی در آن باشد و توانایی آن ها افزایش پیدا کند. هرچه خون پاک تری داشته باشید و قلب شما تندتر کار کند، اکسیژن بیشتری در سراسر بدن شما گردش پیدا می کند و این ترکیب کامل، سیستم فعالیتی بدن شما را تحت تاثیر قرار داده و انرژی بیشتری خواهید داشت.

 4. تغییر دوستان

  این یکی کمی احساسات می‌طلبد اما از چشم اندازی که به آن فکر نمی کردید شما را راهنمایی می‌کند. خواسته یا ناخواسته، برخی از افراد کاملا در حال وارد کردن آسیب به شما هستند. چه آن ها خود واقعی شان را به شما نشان ندهند و چه شما را سهوا تحت تاثیر قرار دهند یا در ترس زندگی کنند، همه و همه تاثیری مستقیم برای زمین خوردن شما را زقم خواهد زد.

  برخی از افراد هم به طور کلی اهل درام و فانتزی های خاص خود هستند که معمولا غمناک است؛ همین انرژی که شما باید صرف کنید تا آن ها را آرام کنید و به نوعی اول خودتان، بر آن ها مسلط شوید، باعث افت انرژی تان می‌شود.برای رفع این مشکل، باید کمتر اینگونه دوستان را ببینید یا کلا از آن ها دوری کنید.

 5. شغل تان را تغییر دهید

  این مورد با راهکار بعدی، ارتباط تنگاتنگی دارد و انجام آن از دشوارترین و لذت بخش ترین کار ها محسوب می‌شود.
  اگر از کاری که دارید لذت نمی برید، لطفا آن را تغییر دهید. گاهی ناراحت بودن از شغل به خاطر نوع آن و گاهی به خاطر محیط کار می باشد. هر دو نوع موجب آزار ذهنی و دائمی شما خواهد بود. مخصوصا اگر مدت طولانی است که با این وضعیت دست و پنجه نرم می‌کنید، به شرط یافتن یک فعالیت بهتر، تغییر مثبت را کاملا حس خواهید کرد.

  اگر فکر می کنید، با این کار به کارفرما و رئیس تان ظلم می‌شود، به این فکر کنید که بیشتر خود شما دچار ناراحتی هستید، انرژی تان اتلاف می‌شود و مطمئنا بازدهی کاملی نخواهید داشت. اگر به دنبال آرزو های خود هستید، حتما این کار را انجام دهید. عمر فاصله ای کوتاه به فرصت یک پلک زدن است.

 6. رویا هایتان را دست کم نگیرید

  از لخاظ علمی ثابت شده اگر کاری که انجام می دهید برای شما الهام بخش باشد، انرژی مثبت و تمرکز شما به طور طبیعی افزایش پیدا می کند. اگر بر روی علایق خود کار کنید نیز هر دفعه هیجان زده خواهید شد و هر روز با تلاش و انگیزه بیشتری از خواب برخواهید خاست.

 7. مدیتیشن کنید

  این مورد بسیار آرامش بخش است. هر کسی این روش را به نوعی انجام می‌دهد و بهترین حالت آن اینست که آن را جوری انجام دهید که باعث خالی شدن ذهن و تخلیه انرژی های منفی شود. شاید خنده دار به نظر برسد اما برخی افراد با موزیک های ملایم و نوشیدن یک چای در حالی که ذهن خود را خالی می‌کنند، مدیتیشن انجام می‌دهند.

  البته انجام مراقبه های خاص و کلاس های مدیتیشن بسیار موثرتر هستند اما خب هر فردی این زمان را در اختیار ندارد. البته جایی می‌خواندم که دانشمندان (آن‌ور آبی!) اثبات کرده اند که نماز خواندن هم نوعی مدیتیشن با تخلیه انرژی های منفی است، کما اینکه بسیاری از اکت های یوگا مشابه همین عمل می‌باشد. دستشان درد نکند!

 8. قهوه ممنوع

  شاید پذیرش آن کمی سخت به نظر برسد اما این مورد بر خلاف ظاهر آن، برای تامین انرژی گزینه خوبی به نیست. البته مشاهدات علمی برای خواص قهوه وجود دارد اما اگر آن را صبح هنگام برای انرژی گرفتن و سرحال شدن نوش جان می کنید، بهتر است تغییر رویه دهید! چرا؟
  نوشیدنی های دیگر مانند انواع انرژی زا و نوشیدنی های دارای کافئین افزایش دهنده ضربان و آدرنالین مصنوعی خون هستند. اما باید توجه داشت که به دلیل مصنوعی بودن، درست مانند شکر انرژی و هشیاری کاذب به شما می‌دهند.

  نظرتان راجع به شیری که ذره ای قهوه در آن باشد چطور؟ بنده صبح ها یک لیوان شیر را همراه با یک قاشق چایخوری قهوه ترک استفاده می‌کنم و لاکتوز شیر به خوبی به آن طعم و شیرینی خاص و دلپذیری می دهد.

  چای هم در زمره همین دسته قرار می گیرد و باز مضراتی کمتر نسبت به قهوه دارد. بهتر است چای را هم به تعداد ۳ یا کمتر (با غلظت کم) در طول شبانه روز بنوشید و حتما حداقل ۲ ساعت از صرف غذایتان گذشته باشد تا منابع معدنی آن از بین نرود.

 9. آب نوشیدن

  حقیقتی که درباره ارتش آمریکا وجود دارد، اینست که آن ها برای تامین انرژی استفاده از آب را به کافئین ترجیح می‌دهند. کمی گیج کننده است! اما:
  دوستی آمریکایی تعریف می کرد، هنگامی که در خدمت ارتش بودم، ما قهوه را کاملا کنار گزاشتیم. مخصوصا هنگام جنگ کمی عجیب و غیرمنطقی به نظر می‌رسید، زیرا هشیاری مان کاهش پیدا می کرد. البته آن جا آدامس هایی به نام Coffeine Gum وجود داشت که فوائد قهوه را مستقیما به مغز می‌رساند و نیازی به هضم قهوه در معده نداشت. مشکلی بزرگی که سربازان داشتند، حتی بیش از خستگی، مسئله کمبود آب در بدن بود. قهوه نیز به شدت محرک این امر است. بنابراین رویکرد به نوشیدن بیشتر آب بود.

  از خواص آب علاوه بر رفع تشنگی، می توان به پاک سازی سموم بدن اشاره کرد زیرا حلال بسیار خوبی برای اکثر موادی است که ما میشناسیم و با تعریق و ادرار از بدن خارج می‌شود.

  موردی که برای خودم پیش آمد، دوستی بود که مدیریت یک شرکت هیدرولیکی بسیار بزرگ را برعهده داشت، سن این آقا حدودا ۶۰ بود اما اگر کسی ایشان را نمی شناخت به او می‌گفت شما ۴۵ سال دارید. هرگاه پیش ایشان می رفتیم دو بطری بزرگ آب روی میز بود. آن زمان هم به اندازه الان دستگاه های تصفیه وجود نداشت بنابراین از آب معدنی های واقعی (آن زمان!) استفاده می کرد. وقتی از او پرسیدم چگونه است که پوستی به این شفافی دارید، گفت هر روز حداقل ۳ شیشه آب استفاده می کنم.
  سم زدایی آن هم چه سم زدایی!

 10. شکر را فراموش کنید

  با توجه به مورد های بالا سوالی مطرح می شود که یعنی شکر هم نه؟ پاسخ بله، اما خیر است. شیرینی های طبیعی و مواد غذایی کامل جایگزین کاملی هستند.

  اگر واقع بینانه نگاه کنیم، شکر و قهوه دو موضوع کاملا مرتبط و مکمل هستند. شکر از سم های سه گانه سفید است؛ شکر، نمک و هروئین. علاوه بر مشکلاتی که ممکن است پیرو دیابت و قند خون بالا به وجود بیاورد، به دلیل تحریک نورون ها، موجب پرخوری بیشتر می‌شود. ضمنا سنگینی معده باعث کارکرد بیشتر عضله ها شده و خستگی مضاعف به وجود می‌آورد.

  نمک نیز باید در حد و مرز ۱.۵ تا ۵ گرم به صورت روزانه مصرف شود. اما! ما مسئله ای به نام نمک مجازی داریم. به این معنی که نباید تنها، مقدار نمکی که در هر وعده بر روی غذا می پاشیم حساب کنیم. نمک در هنگام کته کردن برنج یا امثال این بر روی غذا وارد می شود.

  همچنین آن را کنار نیز نباید بگذاریم، چون بر خلاف شکر که یک ماده مصنوعی شیرین کننده است، این مورد برای اعصاب و نورون به مقدار کم نیاز است.

 11. نفس تان را حبس کنید!

  احتباس نفس یکی از سریع ترین راهکار های دریافت انرژی با نُمود سریع است. البته برای چند ثانیه! حبس کردن نفس مخصوصا اگر در زیر آب باشد، مانند فشار دادن پدال گاز خودرو، ماهیچه های قلب را دارای شتاب و حرکت سریع می کند. پس از آن چند ثانیه و تنفس مجدد، احساس طراوت خواهید کرد. اگر این عمل در آب باشد، به دلیل فشار نیروی ارشمیدسی (بچه های سیالات)، ماهیچه ها سراسر بدن احساس انفجار می کنند! و این خود یک ورزش سریع، طبیعی و اصولی محسوب می شود. ضمنا احساس بنده اینست که خاصیت چربی سوزی بالایی را خواهد داشت اگر کمی شنا هم انجام شود!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. سلام ممنون از مطالب بیان شده،ولیکن تجربه بعضی از ما انسانها در پاره ای موارد شاید کمی متفاوت بامطالب گفته شده بالا باشد. مثلا قهوه و یا شکر که به شخص بنده انرژی میده و راجع به ورزش باید بگم ورزش کوتاه و مختصر که ریه را به نفس زدن وادار کنه خیلی موثر تر از شکلهای دیگه ورزشه بجهت سرحال و با نشاط شدن و مورد دیگه ای که وجود داره و از قلم افتاده نوع و عادات غذایی ما ایرانی هاست که متاسفانه پرخوری و نا تعادلی در تغذیه و مخلوط خوردن مواد غذایی نا سازگار با هم باعث بی حوصلگی و بی رمقی میشه. به هر حال ممنونم از مواردی که اشاره فرمودید.

 2. دستور العملی که بگه قهوه ممنوع
  خودش ممنوعه

 3. شغل تغیر دادن مگه به همین سادگیه

 4. خواب مناسب با کمی ورزش معجزه می کنه برای سلامتی و شادابی