Tablet PCکامپیوتر آینده

تنوع کامپیوترهای امروزی به حدی است که هر کاربری می­تواند کامپیوتری مناسب با نیازهای خود داشته باشد. یکی از انواع این کامپیوترها Tablet PCها هستند که از سال ۲۰۰۱ با عرضه سیستم عامل ویندوز XP نسخه Tablet PC به شکل گسترده به بازار عرضه شدند. این کامپیوترها به دلیل فرم طراحی و البته قیمت غالباً بالای آنها تاکنون به اندازه نوت­بوک­ها مورد استقبال قرار نگرفته­اند؛ که البته با عرضه دستگاه­های با طراحی بهتر و سیستم­عامل­های پیشرفته­تر امید است در آینده نزدیک این کامپیوترها از استقبال بیشتری بهره­مند گردند.
Tablet PCها کامپیوترهای سبکی هستند که در قواره نوت­بوک­های عادی ولی با ظرایف بیشتری طراحی می­شوند. نقطه افتراق Tablet PC با نوت­بوک در مانیتورهای لمسی آن است. مانیتورهای لمسی این کامپیوترها هم با Stylus و یا با انگشت کنترل می­شود. البته هم اکنون Tablet PCهایی در بازار وجود دارند که می­توان هم با انگشت و هم با Stylus با آنها کار کرد.
برای Tablet PCها نرم­افزارها و سیستم­عامل­های زیادی معرفی شده­اند که البته موفق­ترین آنها از شرکت مایکروسافت بوده است. به عنوان نمونه می­توان به نرم­افزار One Note اشاره کرد که به شکل کامل برای کار با مانیتورهای لمسی Tablet PCها سفارشی شده است. در این نرم­افزار امکان تشخیص دست خط کاربر نیز وجود دارد. قابل ذکر است سیستم عامل­های دیگر مانند لینوکس و Mac OS هم نسخه­های ویژه Tablet PC دارند.
این دستگاه برای افرادی کاربرد دارد که نیاز به نوشتن و ذخیره سریع داده­ها در محیط­هایی که امکان استفاده از صفحه کلید نیست، دارند. به علاوه این کامپیوترها می­توانند طرح­هایی مانند دیاگرام­های دستی و یا طراحی­های اولیه موسوم Scratch را نیز تولید و ذخیره کنند.
بیشتر ما وقتی نام Tablet PC را می­شویم شکلی مانند عکس بالای صفحه در ذهنمان تداعی می­شود در حالی که بر خلاف تصور عام، Tablet PC‌ها خود دارای انواع گوناگونی هستند که در ادامه به آنها اشاره می­کنیم:
Booklet
به Tablet PCهایی گفته می­شود که از دو مانیتور لمسی روبروی هم برخوردار درست مانند یک کتاب هستند. حداقل یکی از مانیتورهای Bookletهای از تکنولوژی Multi touch بهره می­برند.
Slate
یکی دیگر از انواع Tablet PCهاست که از صفحه کلید مجزا برخوردار نیست و تنها از یک مانیتور لمسی تشکیل شده است. این نوع از کامپیوترها معمولاً از اندازه کوچکی برخوردار هستند و برای تایپ با آنها یا باید از دست خط خودتان و یا صفحه کلید لمسی تعبیه شده در آنها بهره ببرید.
Convertible
این نوع از Tablet PCها همان نوعی است که در عکس بالا آن را مشاهده می­کنید. یک نوت بوک با مانیتور لمسی که مانیتور آن می­تواند روی صفحه کلید قرار بگیرد. این نوع از Tablet PC‌ها معمولاً از قابلیت­های سخت­افزاریِ کامل­تر و قدرتمندتری نسبت به دو نوع قبلی بهره می­برند؛ چون بدنه بزرگ آنها اجازه بکارگیری بسیاری از سخت­افزارها و البته پردازنده­های پرقدرت را به سازندگان آنها می­دهد.
Hybrid
این نوع شامل خواص Tablet PC­های Convertible و Slate است. این Tablet PC‌ با یک صفحه کلید جدا شونده عرضه می­شود که در هنگام نیاز می­توانید آن را متصل کنید و اگر هم نیازی نبود همانند یک Slate از آن بهره بگیرید. این نوع از Tablet PCها اولین بار توسط شرکت HP معرفی شد.
همان طور که در بالا هم اشاره شد، Tablet PCها در مقایسه با نوت­بوک­ها از محبوبیت کمی برخوردار هستند. اصلی­ترین دلایل عدم موفقیت این کامپیوترها شامل موارد زیر است:
پردازش کند: به دلیل اینکه نوعاً این کامپیوترها از اندازه کوچکی برخوردار هستند، پردازنده­های قدرتمندی در آن جای نمی­گیرند که این امر پردازش را بسیار کند کرده است.
طراحی بدنه: متأسفانه این نوع از کامپیوترها هنوز از طراحی مناسبی که در طولانی مدت روی دست ایجاد خستگی نکند برخودار نشده­اند.
ریسک بالای آسیب: در این نوع از کامپیوترها شما با یک مانیتور بزرگ بدون محافظ طرف هستید که با ضربه نه چندان محکمی هم از کار می­افتد. اندازه بزرگ این دستگاه­ها در مقایسه با گوشی­های تلفن لمسی ریسک آسیب را در آنها بالاتر نیز برده است.
قیمت بالا: شاید باید این عامل را به عنوان اصلی­ترین عامل ذکر کنیم. البته این امری طبیعی است چرا که سخت­افزار Tablet PC‌ از نوت­بوک­های عادی بسیار پیشرفته­تر است.
سرعت کند ورود اطلاعات: هنگام نوشتن روی Tablet PC‌های قدیمی بین نوشتن قلم شما و ظاهر شدن آن روی مانیتور کمی تأخیر در حد ثانیه وجود داشت. البته این امر در مدل­های جدید تا حد زیادی مرتفع شده است.
یکی از بزرگ­ترین امیدهایی که در حال حاضر در بازار این دستگاه­ها وجود دارد، ورود مجدد اپل به این بازار است. حتماً تصدیق می­کنید که اوج حضور گوشی­های لمسی در بازار پس از عرضه آیفون اپل بود؛ چراکه به عقیده من قلم این گوشی اپل راه بازار را مشخص کرد و کاربران زیادی را هم به خود جلب نمود. با ورود مجدد اپل به بازار Tablet PC‌ها امید می­رود که در این بازار نه چندان پر رمق، روح تازه­ای دمیده شود. اپل حضور مجدد خود را در این بازار با iPad به رخ رقبا کشانده است. این Tablet PC که در رده دستگاه­های Slate طبقه­بندی می­شود توانسته تقریباً تمام عیب­هایی که در بالا ذکر شد را در iPad حل کند.
اپل در گذشته هم در بازار این نوع از کامپیوترها حضور نه چندان موفقی را با Modbook  تجربه کرده است ولی با تجربه حاصل از تولید آن موفق شده iPad را که یکی از بی­نقص­ترین Tablet PCهای عرضه شده تا به امروز است، تولید نماید.
به نظر می­رسد با رشد روزافزون در حوزه سخت­افزار به زودی شاهد باشیم که پردازنده­های قدرتمندی در قامت ظریف Tablet PCها جای گرفته و مشکل پردازش ضعیف آنها را مرتفع کند. همچنین با ابتکاراتی که نظیر آنها را در iPad اپل می­بینیم، دور نیست زمانی که این نوع از کامپیوترها بتوانند جای نوت­بوک­های عادی را پر کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*