قیمت خودروهای وارداتی

قیمت خودروهای وارداتی در بازار بین 20 تا 30 درصد حباب دارد

قیمت خودروهای وارداتی به طور متوسط بین 20 تا 30 درصد حباب دارد. رئیس انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران واقعی نیست و حباب دارد.

کوروش مرشد سلوک، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در یک نشست خبری اظهار کرد قیمت خودروهای وارداتی در بازار به طور میانگین 20 تا 30 درصد حباب دارد. مرشد سلوک در این نشست خبری گفت میزان حباب قیمت خودروهای وارداتی در بازار، بسته به نوع برند متفاوت است. خودروهایی که تعداد بیشتری از آن در بازار یافت می‌شوند حباب کمتری دارند و در خودروهایی که عرضه‌ی آن به بازار محدود است، میزان حباب هم بیشتر است. همچنین در برخی برندهای خاص، با توجه به اندک بودن عرضه، قیمت خاصی در بازار وجود ندارد و عرضه‌کنندگان و فروشندگان این خودروهای وارداتی به سلیقه‌ی خود، قیمت‌های متفاوتی را برای آن‌ها ارائه می‌کنند.

پیشنهادی برای کاهش قیمت خودروهای وارداتی

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه افزود خودرو به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و مردم نه برای استفاده، بلکه برای سرمایه‌گذاری اقدام به خرید می‌کنند. وی پیشنهاد کرد برای از بین بردن حباب قیمت خودروهای وارداتی و به تعادل رسیدن بازار، دولت مجوز واردات 20 هزار دستگاه خودروی ثبت سفارش شده‌ی قبلی را صادر کند. مرشد سلوک اضافه کرد:

پس از ممنوع شدن واردات خودرو، ثبت سفارش‌های قبلی صورت گرفته برای واردات که تعداد آن حدود 20 هزار دستگاه است نیز بی اعتبار شد. ما پیشنهاد می‌کنیم دولت اجازه دهد این 20 هزار دستگاه خودرو به طور سهمیه‌بندی شده تا پایان سال جاری وارد بازار شود. واردکنندگان خودرو برای واردات این خودروها ارز دولتی نمی‌خواهند و از منابع خود استفاده می‌کنند. در صورت وارد شدن این خودروها، حباب قیمتی در بازار آزاد می‌ترکد و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. همچنین شرکت‌های واردکننده می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند و خودروهای پیش فروش شده را به مشتریان تحویل دهند.

وی ممنوع شدن واردات خودرو را باعث هدایت شدن تقاضا به سمت خودروهای دست دوم و افزایش قیمت این دسته از خودروها دانست و گفت واردات خودرو بیش از 25 هزار شغل ایجاد کرده که ممنوعیت واردات، این اشتغال را به خطر انداخته و موجب بیکاری برخی نیروها شده است. رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در مورد احتکار خودرو توسط برخی شرکت‌های واردکننده نیز بیان کرد تمام فرایند واردات خودرو زیر نظر و کنترل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انجام می‌شود و اصولا امکان احتکار وجود ندارد.

دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو هم در مورد دپو شدن تعداد قابل توجهی خودروی کیا اپتیما در پارکینگ یکی از بازارهای بزرگ در حال ساخت تهران گفت 270 دستگاه خودروی اپتیما از دو سال پیش در پارکینگ یک مجتمع تجاری نگهداری می‌شود که برای حمل و نقل و ترانسفر این مجموعه تهیه شده است. همچنین برخی رسانه‌ها این 270 دستگاه را 2600 دستگاه اعلام کرده‌اند که بزرگ‌نمایی بوده و اصلا درست نیست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

12 دیدگاه

 1. بعدا این 30 درصدو میکنن 50 درصد

 2. فقط میتونم بگم متاسفم برای مملکت و بیشتر برای مردمی که هرچی بزنن تو سرشون انگار‌ن انگار و هیشکی صداش در نمیا

 3. بین ۲۰تا۳۰درصدنیست بروبالاتر.سانتافه ای که من سال ۲۰۱۱خریدم ۶۰میلیون اونهم ۳۵۰۰سی سی الان رسیده ۵۰۰میلیون.خنده داره سانتافه ۵۰۰میلیون.
  قیمت واقعی سانتافه نصبت به تورم الان بایدباشه ۱۵۰میلیون نه ۵۰۰میلیون

 4. اینا دیگه شورشو در اوردن

 5. همچین میگ مردم برای سرمایه گذاری خودرو میخرن اخه کدوم احمقی ماشینو سرمایه قرار میده
  ماشینی که ضررش بیشتر از سودشه

 6. نصف خودرو هارو که ممنوع کردن
  یه تعدادم که کلا بخاطر سوخت بالاش تولید نمیکنن
  یه سری آپشنا هم که از بعضی ماشینا کسر کردن
  گرون شدنش که دیگ هیچ
  بازم بگم؟