مایکروسافت در قالب پروژه « گاراژ » اپلیکیشن اندرویدی تولید می کند !

شاید گوگل علاقه ای به تولید اپلیکیشن برای ویندوزفون نداشته باشد. اما اخباری که اخیرا به دست ما رسیده، نشان می دهد که مایکروسافت طور دیگری فکر می کند.در راستای پروژه «گاراژ» این غول دنیای نرم افزار قصد دارد تا خلاقیت کارکنانش را در زمینه ساخت اپلیکیشن برای سیستم عامل های مختلف بیازماید. حتی فرقی نمی کند که آن سیستم عامل ویندوز فون، iOS و یا اندروید باشد.

به هر حال، جنبه جالب ماجرا این است که از امروز مایکروسافت پروژه گاراژ را خصوصا با تاکید بر سیستم عامل اندروید استارت زده است. پروژه گاراژ مایکروسافت، خصوصاً برای کارکنان آن فرصت بزرگی است تا شانس خود را در زمینه تولید اپلیکیشن برای پلت فرم های مختلف امتحان کنند و از اوقات فراغتشان به بهترین وجه بهره ببرند. البته شرکت های دیگر هم قبلاً ابتکارهای مشابهی را به خرج داده اند. بعنوان مثال برنامه «۲۰ درصد» گوگل هم در این زمره قرار می گیرد که بر اساس آن، گوگل به کارکنان خود اجازه می داد تا زمانشان را صرف کارهایی کنند که فکر می کردند برای گوگل مفید است.

جف راموس، مدیر پروژه گاراژ مایکروسافت نظرش در این باره را چنین بیان کرد: «این حرکت چشم انداز جدیدی را پیش روی کمپانی خواهد گذاشت. ما خط مشی شرکت را متحول می کنیم تا با آزمون و خطا بهتر از سابق شویم.»

اولین موضوع کاری این آزمایش ها «قفل صفحه بعدی» (Next Lock Screen) بود که طی آن مایکروسافتی ها تلاش کرده بودند تا یک قفل صفحه بهینه برای سیستم عامل اندروید تولید کنند. اکنون این اپلیکیشن روی فروشگاه Google Play به طور رایگان قابل دریافت است. این محصول طبق اصول پروژه گوگل بر پایه خلاقیت کارکنان ساخته شده است. مسئولان مایکروسافت نیز در این باره چنین گفته اند که «این اپلیکیشن برای صرفه جویی در زمان ساخته شده است و برای افرادی که مشغله زیادی دارند بسیار مناسب است.» در این اپلیکیشن تلاش شده است اطلاعات تقویم، تماس های از دست رفته، ایمیل ها و پیامک ها در هنگام قفل بودن هم روی صفحه نمایش، نشان داده شوند. در مقایسه با تولیدات مشابه سایر شرکت ها، این اپلیکیشن به هیچ وجه منحصر بفرد نیست. اما مایکروسافت چندین ویژگی جالب را هم در قالب این محصول گنجانده است. از این ویژگی ها می توان به شماره گیری زمان بندی شده و باز شدن فوری اپلیکیشن ها اشاره کرد. در یک شماره گیری زمان بندی شده شما می توانید از روی تقویم را طوری تنظیم کنید تا به طور خودکار در یک زمان مشخص با یکی از افراد لیست تلفن همراه تماس گرفته شود. در این مورد، پین کد هم به طور خودکار وارد می شود و می تواند هنگام رانندگی بسیار مفید باشد.

باز شدن فوری اپلیکیشن ها در Next Lock Screen بدین گونه عمل می کند که شما یک سری از اپلیکیشن ها و ابزارهایی که بیشتر لازم دارید را به آن می افزایید تا بدون نیاز به طی کردن مراحل وقت گیر، هنگام قفل بودن صفحه به آنها دسترسی سریع داشته باشید. برای هر یک از موقعیت ها هم می توانید یک بخش متفاوت تعریف کنید. برای مثال وقتی در خانه، محل کار و یا در محل کار باشید؛ می توانید یکی از بخش های مربوط به آن موقعیت را تعریف کنید تا نهایت صرفه جویی در زمان را داشته باشید. لاورنس ریپشر از مایکروسافت که محصول را بازبینی کرده بود و همچنین مشغول فعالیت در بخش My Life & Work است، در مورد Next Lock Screen چنین می گوید که «ما چند برنامه مشابه را بررسی کردیم؛ اما در هیچ کدام از آنها تاکید چندانی بر باز بودن دست کاربر در استفاده از اپلیکیشن نشده بود.» مایکروسافت سعی کرده است تا نواقص و روزنه های برنامه های مشابه نظیر GO Locker و Cover Lock Screen را پر کند.

اپلیکیشن Journeys & Notes (سفرها و یادداشت ها) دومین اپلیکیشن اندرویدی است که شرکت مایکروسافت روی آن کار کرده و برای ذخیره مشاهدات و یادآورهای سفرهای کاربران طراحی شده است. این برنامه کلیتی شبیه به اپلیکیشن Foursquare دارد. چرا که هر دو سعی بر این دارند تا کاربر بتواند از کسانی که به سفرهای مشابه رفته اند راهنمایی بگیرد. این برنامه با قابلیت ذخیره دیجیتالی تجارب سفرهای کاربران، در حقیقت برای این طراحی شده است تا نوع جدیدی از اپلیکیشن های اجتماعی باشد.

Torque-app

البته مایکروسافت نیم نگاهی هم به Android Wear (سیستم عامل گجت های پوشیدنی) هم داشته است. این شرکت اخیراً صفحه کلیدی ارائه کرده بود که به کمک آن کاربران می توانستند روی ساعت های هوشمند گوگل، حروف را بنویسند. اما این بار با ارائه اپلیکیشن Torque یک گام پا را فراتر نهاده است. اپلیکیشن Torque چیزی شبیه گفتن «Ok Google» است؛ با این تفاوت که کاربر با چرخاندن مچ، جستجوی بینگ را فعال می کند و سپس کلماتی را که می خواهد جستجو کند را به صورت شفاهی ادا می کند. البته این بار شاهد حضور موتور جستجوی بینگ در این سیستم عامل اندروید گوگل هستیم. علاوه بر اشغال شدن جای موتور جستجوی گوگل توسط بینگ، این راهکار روش مناسب تری است برای اینکه کاربران زحمت گفتن «OK Google» را به خودشان ندهند.

در اصل، پروژه گاراژ مایکروسافت در سال ۲۰۰۹ به عنوان تیم آزمایشگاهی شرکت شروع به کار کرد. پس از آن تبدیل به یک مکان حقیقی برای کارکنان مایکروسافت شد تا وقتشان را صرف فعالیت های خلاقانه در زمینه تولید اپلیکیشن ها کنند. ۱۰ هزار نفر از کارکنان این شرکت، هم اکنون در این پروژه مشارکت می کنند. این تیم در حال حاضر روی تولید و تکثیر برنامه های پر مصرف متمرکز شده است. جف راموس، مدیر این پروژه، در ادامه افزود: «این پروژه برای تقویت بازوی آزمایشی شرکت تاسیس شده است. با سنجش های از راه دور و آزمون و خطاهای مختلف، می توانیم در نهایت نوآوری ها را تبدیل به یک محصول واقعی کنیم و آن را در اختیار کاربران بگذاریم. این پروژه چراغی است تا راه پیش رو را بهتر بشناسیم.» ساتیا نادلا، مدیر عامل جدید شرکت مایکروسافت، بدون شک نقش تعیین کننده ای در راه اندازی این حرکت جدید شرکت داشته است.

در کل این اولین اقدام های مایکروسافت برای ساخت برنامه و نرم افزار برای اندروید نبوده است. چندین سال پیش این شرکت ابزار On X را برای اندروید طراحی کرده بود. این پروژه حرکت بزرگی برای ایجاد اپلیکیشن ها بر روی پلت فرم های چندگانه است. تلاش ها و آزمایش های کارکنان مایکروسافت روی پلت فرم های چندگانه همچنان ادامه خواهد داشت و در آینده نزدیک آنها روی پیاده کردن ابزارها و بازی های کنسول ایکس باکس ۱ روی ویندوز فون و iOS هم کار خواهند کرد. از جمله این فعالیت های پیش رو می توان به اپلیکیشن Tetra برای قفل صفحه ویندوز فون اشاره کرد. برنامه Snipp3t که تحت عوان اپلیکیشن ردیابی افراد مشهور شناخته می شود هم به تازگی برای دستگاههای آیفون در این گاراژ طراحی شده است. مایکروسافت امیدوار است بالاخره برخی از اپلیکیشن های آزمایشی این شرکت به شهرت برسند و در مرحله تولید رسمی قرار گیرند.

منبع : theverge

Microsoft attempts to improve Android with new 'Garage' apps

Microsoft attempts to improve Android with new 'Garage' apps

Google might not be interested in building apps for Windows Phone, but Microsoft isn’t holding any grudges. Starting today, the software giant is expanding its Garage project to give outsiders a chance to see what Microsoft employees create inside the company during their free time. Some of those projects might be iOS, Windows, or Android apps, but the really interesting ones, and the ones Microsoft is choosing to highlight today, are for Google’s Android operating system.

Microsoft Garage is a big change for the company, especially the idea of employees being encouraged to create cross-platform apps in their spare time. Other companies have similar initiatives, including Google’s 20 percent program that lets employees spend time working on what they think will most benefit Google. “It does represent a new direction for the company,” admits Jeff Ramos, the manager of Microsoft Garage. “We’re evolving our culture, wanting to get better with experimentation.”
That experimentation begins with Next Lock Screen, Microsoft’s take at a better Android lock screen. It’s available in the Google Play Store for free today, and it’s largely designed to stick to Microsoft’s new guiding principles, which focus on productivity. “It’s a time-saver lock screen built for busy people,” explains Microsoft, and it does this by pulling in calendar items, missed calls, emails, and text messages to the lock screen interface. That alone isn’t unique compared to many other alternatives, but Microsoft has added a couple of interesting features: swipe dialing and quick app launch. One-swipe dialing lets you dial into a conference call from one of your calendar appointments and have the PIN automatically entered, useful if you’re dialing in from a car.
Microsoft’s take on Android lock screens involves a bit of iOS

Quick app launch within Next Lock Screen is like an iOS Control Center for Android. You can pin your favorite apps and tools to it to quickly toggle Wi-Fi or a flashlight and launch apps from the lock screen. There are separate sections for work, home, and on the go, providing a little bit of flexibility for different locations. “We saw there were a number of lockscreen apps, but none were focused on the productivity user,” explains Microsoft’s Lawrence Ripsher, who oversees product and design for the company’s My Life & Work team. Microsoft is trying to fill that gap with Next Lock Screen, despite good alternatives like GO Locker, Cover Lock Screen, and many more.

A second Android app, Journeys & Notes, is designed as a way to keep a log of travel history. It’s similar to Foursquare in the sense that you can access tips from fellow travelers who have traveled the same route as you. It’s really designed to be a new social app that’s like leaving a trail of digital memories along your travel route.

Microsoft is also turning its attention to Android Wear. While its research arm recently released a keyboard that lets you draw letters on Google’s smartwatches, Microsoft’s new Torque app goes a step further. Torque replaces the need to say “OK Google” with a twist of your wrist to enable Bing search. Once activated, you start speaking as you would normally and Bing searches are performed instead of Google ones. It’s a cheeky move to replace Google’s search engine on Android Wear, but it might be a more natural way for some to activate smartwatch functionality without having to shout “OK Google” into your wrist.

“We’re evolving our culture, wanting to get better with experimentation.”

Microsoft Garage really started life in 2009 as the company’s Office Labs team. Since then it has grown into a physical area where Microsoft employees have freedom to create apps or solutions. 10,000 Microsoft employees now participate in the Garage program, and the team is focused on incubating consumer apps. Microsoft Garage is designed to “really develop our experimental muscle as a company,” according to Jeff Ramos, the manager of Microsoft Garage. “We can put these innovations in the hands on real customers, look at the usage data and all the telemetry we have. It helps us decided what to do moving forward.”

Microsoft’s new CEO Satya Nadella no doubt plays a big role in this new culture. “I think that the garage is just a really good fit with the culture change that Satya is driving for the company,” says Ramos. That culture has involved company-wide hackathons and a closer focus on cloud and mobile in a world where not everybody is using Windows anymore. It’s not entirely new for Microsoft, the software maker launched an Android automation tool, on X, a couple of years ago, and there has been a big push to make sure services and apps are available across multiple platforms. “There’s been a bit of history of us doing cross-platform,” stresses Microsoft’s Lawrence Ripsher. “We’ve had a good history of launching cross-platform.”

That cross-platform focus will continue, and Microsoft Garage serves as a central location for experimental work. While the new and featured apps are predominantly Android, Microsoft is working on a variety of apps and tools. Microsoft Garage is experimenting with Xbox One games and tools for iOS and Windows Phone, including a new “Tetra” lockscreen app for Windows Phone. Microsoft’s new celebrity tracking iPhone app, Snipp3t, came out of its Garage initiative. “I would expect to see a nice diversity of products over time,” says Ramos. Microsoft will be hoping that one of these apps is popular enough for the company to push it past the experimentation phase and into a fully supported product.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*