جزئیات فیلترینگ هوشمند اعلام شد : پالایش اطلاعات و تنها حذف محتوای نامناسب و غیرمجاز

پس از مهلت یک ماه قوه قضائیه به دولت، به نظر نهادهای دولتی و غیردولتی تلاش بسیار مضاعفی را برای راه اندازی سرویس فیلترینگ هوشمند به کار گرفته‌اند.فیلترینگ جدید که توسط مؤسسه تبیان (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی)، دانشگاه شهید بهشتی و تعدادی مراکز تحقیقاتی دیگر طراحی شده، بر خلاف سیستم کنونی به پالایش اطلاعات و تنها حذف “محتوای نامناسب و غیرمجاز” صفحات اینترنتی اقدام می‌کند.

آقای مرتضوی معاون زیرساخت سازمان تبلیغات اسلامی امروز در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا با بیان این مطلب خبر داده که سیستم فیلترینگ هوشمند به شکل کامل طراحی شده و از دید مؤسسه تبیان قابلیت بهره برداری کامل آن وجود دارد. به گفته وی این سیستم هم اکنون در چهار مرکز مختلف اینترنتی در حال تست است.

مرتضوی همچنین در پاسخ به سؤالی پیرامون کاهش سرعت اینترنت در فیلترینگ جدید اظهار داشته که “فیلترینگ هوشمند برای اینکه سرعت اینترنت را کم نکند و گلوگاهی برای عبور داده‌ها ایجاد نکند بار اول محتوای مورد نظر را پردازش کرده و از درگاه عبور می‌دهد اگر این محتوا نامناسب باشد دسترسی به آن محدود شده و برای دفعه‌های بعد فیلتر خواهد شد.”

به ادعای مراکز تولیدی، فیلترینگ جدید قادر است محتوای عکس، فیلم و متن را شناسایی، بررسی و فیلتر کند.

مرتضوی عملیاتی سازی این سیستم را به تصمیم مسئولان و سازمان‌های ذی‌ربط مرتبط دانسته، اما به گفته وی تبیان اعتقاد دارد که سیستم فیلترینگ هوشمند قابلیت بهره برداری کامل را خواهد داشت.

وی در انتها افزوده که “همواره در بحث کنترل فضای مجازی روی ظرفیت نیروی انسانی نیز برنامه ریزی شده است بنابراین فیلترینگ هوشمند نیز با استفاده از ابزارهای نوین و با تکیه بر همکاری مردم و جلب اعتماد عمومی کار خود را آغاز می‌کند.”

سال‌های متمادی است که قول راه اندازی سیستم فیلترینگ هوشمند از طرف دولت‌ها به کاربران اینترنتی داده می‌شود. دولت کنونی چه قبل از انتخابات سال 92 و چه پس از آن یکی از برنامه‌های اصلی خود را کاهش تأثیر فیلترینگ در وبگردی‌های اینترنتی عنوان کرده و در عین حال بر روی راه اندازی سیستم فیلترینگ هوشمند تأکید مضاعفی داشته است.

این طرح هم اکنون در مرحله نخستین خود قرار دارد و بدون شک در هنگام راه اندازی سراسری با بازخوردهای متفاوتی از سوی کاربران روبرو خواهد شد. در این میان امید می‌رود که مسئولان ساز و کاری مناسب جهت پاسخ به نگرانی‌ها و سؤالات کاربران اینترنتی در هنگام مواجهه با این سیستم در نظر بگیرند.

مهلت یک ماه قوه قضائیه به دولت 6 روز پیش تمام شد. قوه قضائیه اگرچه طبق قانون می‌توانست به فیلترینگ برنامه‌هایی چون وایبر و واتس اپ پس از این مهلت قانونی اقدام کند، اما به نظر همفکری و همکاری این دو قوه سبب راه اندازی هر چه سریع‌تر فیلترینگ هوشمند شده است.

آقای محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه نیز در انتهای زمان این مهلت قانونی در جمع خبرنگاران گفته بود: “ما تا جایی که امکان داشته باشد دوست نداریم شبکه‌های اجتماعی مسدود شوند، به شرطی که جرمی وقوع پیدا نکند.”

اما سؤال مهمی که با راه اندازی این سیستم ایجاد می‌شود این است که آیا بالاخره شاهد رفع فیلتر شبکه های اجتماعی چون فیس‌بوک و توییتر نیز خواهیم بود یا خیر…

منبع : isna

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

6 دیدگاه

  1. چه حرفا
    :Overjoy: :Delighted: :Movie-Time: :Happy-Grin: :Happy: :Pleasure: :Delighted: :Overjoy: :Overjoy: :Overjoy:

  2. یوتیوب هم رفع فیلتر میشه، آیا؟!!

  3. ینی امکان داره شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک هم باز بشن ؟؟ اگه اینجوری بشه که عالیه خدایی