سفر در زمان

سفر در زمان امکانپذیر است، اما تنها در یک جهت

سفر در زمان موضوعی مبهم است که سوالات متعددی را موجب شده است. اما این سوالات هیچ پاسخ شفافی را تاکنون دریافت نکرده اند. آیا سفر در زمان برای انسان ممکن است و اگر این امر محتمل است، آیا انسان قادر خواهد بود هم به گذشته و هم به آینده سفر کند؟

مقوله سفر در زمان دستمایه فیلم ها و داستهان های علمی و تخیلی بسیاریست و جذبه ای که در این سفر نهفته است، باعث شده تا کمتر کسی بر روی کره زمین به آن علاقه نداشته و یا تاکنون از خود نپرسیده باشد که آیا امکان سفر انسان به زمان گذشته و یا آینده وجود دارد یا خیر؟

خوشبختانه این سوال از آن دسته سوالاتی است که علم هم به آن علاقه نشان داده و طی سالیان متمادی در صدد یافتن پاسخی شفاف برای آن بوده است. علم حتی ابزارهایی برای سفر در زمان در نظر گرفته که یکی از آنها کرمچاله ها هستند.

با همه این اوصاف به نظر نمی رسد که در عمل سفر در زمان امری ساده و کاملا محتمل باشد. هنگامی که صحبت از سفر در زمان به میان می آید و یا در خصوص هر چیز مشابه و عجیب دیگری در دنیای فیزیک سوال می شود، بندرت پیش می آید که نام اسطوره فیزیک یعنی آلبرت انیشتین مطرح نشود و او در این خصوص نظر خاص خود را مطرح نکرده باشد.

سفر در زمان از دیدگاه اسطوره فیزیک

این سوال را انیشتین در سال ۱۹۰۵ از خود پرسید و ۱۰ سال بعد فرضیه ای را مطرح کرد که بر اساس آن سفر در زمان را امری محتمل عنوان می کرد. با این وجود فراموش نکنید که احتمال سفر در زمان تنها در سطح نظری مقدور است و انسان فاقد فناوری ها و ظرفیت های لازم برای سفر در زمان است.

پاسخ انیشتین به امکان سفر در زمان بخشی از تئوری  نسبیت اوست که در سال ۱۹۱۵ مطرح شد و بر اساس آن، زمان متغیر ثابتی نیست و برای همه انسان ها به یک گونه نمی باشد. بر اساس نظریه انیشتین اگر فردی برای مدتی کوتاه با سرعت نور حرکت کند و پس از آن مدت کوتاه به زمین باز گردد، متوجه می شود که زمان بر روی زمین به شکل دیگری سپری شده است و همه دوستان و اعضا خانواده اش فوت کرده اند، زیرا اگر زمان برای او در حدود سه سال بوده است، ممکن است برای کسانی که بر روی زمین زندگی می کنند، زمان سپری شده در حدود ۱۰۰ سال باشد. این یک واقعیت تلخ، ترسناک و هیجان انگیز از دنیای فیزیک است.

اگر فردی بتواند با سرعت بسیار بالا حرکت کند، قادر خواهد بود در زمان سفر کند و خود را به داخل فضایی از زمان آینده پرتاب نماید. شاید مسافر زمان ما برای این کار تنها نیازمند یک موشک باشد که قابلیت پرواز با سرعتی همطراز با سرعت نور را داشته باشد. شاید با فناوری حال حاضر، بتوان با موشکی به سفر پرداخت که چندین صدم ثانیه را برای شما ذخیره کند، اما اگر قصدتان سفر در زمان است، نیازمند فناوری های بسیار پیشرفته ای هستید که بتوانند سرعت های بسیار بالا را برای شما فراهم کنند.

حال تصور کنید فناوری این امکان را به انسان بدهد تا با سرعتی معادل سرعت نور، در گستره کهکشان راه شیری به سفر بپردازد. این فرد خوش شانس سوار بر کشتی فضایی شده و سفر خود را به مرکز کهکشان آغاز می کند که به نظر می رسد مسیر جذابی برای مسافر زمان باشد.

۴۰ سال سفر در زمان معادل ۶۰ هزار سال زمان بر روی زمین

موشک مسافر زمان بتدریج سرعت خود را بالا می برد و در نهایت به سرعتی معادل سرعت نور می رسد و سفر آغاز می شود. فاصله زمین تا مرکز کهکشان چیری در حدود ۶۰ هزار سال نوری است و بر اساس ساعتی که مسافر زمان در داخل موشک مسافربری با خود دارد، این سفر رفت و برگشت در حدود ۴۰ سال به طول می انجامد.

۴۰ سال گذشته است و مسافر ما بزودی بر روی زمین فرود خواهد آمد. سرعت خود را کم کرده و فرود می آید، در موشک را باز می کند تا پس از ۴۰سال خانواده و دوستان خود را ببیند. چه خیال باطلی! هیچ خبری از آنچه که ۴۰ سال پیش جا گذاسته بود نیست، زیرا بر روی زمین ۶۰ هزار سال زمان طی شده است!

فیزیک تحقق چنین سفری برای بشر را غیر ممکن نکرده، اما علم مهندسی آن را غیر ممکن ساخته است. این سفر با چالش ها و محدودیت های بی شماری همراه است که علم مهندسی هیچ راهکاری برای آن ها ندارد.

البته فیزیکدانها در مجموع امکان سفر به آینده را محتمل تر از سفر به گذشته می دانند. ناتوانی انسان در سفر به گذشته به خاطر ناتوانی انیشتین در تئوریزه کردن چنین سفری نیست، بلکه در این زمینه باید قوانین فیزیک را مقصر اصلی دانست.

سفر در زمان از دیدگاه هاوکینگ

آیا می توان با دستکاری ماده و هندسه فضا زمان راهی برای سفر در زمان پیدا کرد؟ در اینجاست که باید پای صحبت های استیون هاوکینگ بنشینیم. اگر انسان بتواند آنچه که هاوکینگ تئوریزه کرده را محقق سازد، قادر خواهد بود تا تمامی چالشهایی که علم مهندسی برای سفر در زمان قادر به حل آنها نیست را برطرف سازد. از نظر هاوکینگ کرم چاله ها ابزارهای سفر در زمان هستند .

از طریق کرم چاله ها می توان دو سوی یک کهکشان را بهم هم مرتبط کرد و از کرم چاله به عنوان یک میانبر برای رفتن از سویی به سوی دیگر استفاده نمود. البته این سفر یک تفاوت اساسی دارد؛ وقتیکه شما از طریق این میانبر به سوی دیگر یک کهکشان رفته و برمیگردید، باز هم قادر خواهید بود در زمان واقعی زندگی کنید و در زمان برگشت، دوستان و خانواده شما هنوز زنده هستند.

از نظر هاوکینگ نیز سفر در زمان را تنها می توان در قالب سفر در زمان آینده متصور بود. زیرا تاب برداشتن فضا زمان برای آینده ممکن است اما برای گذشته ممکن نیست.

شاید در زمان آینده بشر به چنین مرحله ای از توسعه فناوری برسد که قادر باشد در هر دو سوی زمان سفر کند. البته ناگفته نماند سفر به گذشته مخاطراتی را به همراه دارد که باید به آن توجه کرد. بطور مثال هر گونه دستکاری در رویدادهای گذشته می تواند زمان حال را تحت تاثیر قرار دهد.

هر نوع تغییر جزئی در گذشته میتواند بازتابهای عظیمی برای زمان حال داشته باشد. اگر کسی قصد سفر در زمان آینده را داشته باشد باید به خاطر بسپارد که چنین سفری در صورت آغاز شدن به هیچ وجه قابل تغییر نیست و فرد نمی تواند در میانه راه پشیمان شود. همچنین معلوم نیست آینده ای که به آن سفر می کند چگونه است و چه چیزی در انتظار مسافر زمان است.

علم به سرعت در حال پیشروی است و به چیزهایی رسیده که زمانی نه چندان دور کاملا غیر ممکن به نظر می رسیدند، اما  هم اکنون محقق شده اند. شاید ساخت ماشین زمان و سفر در طول زمان گذشته و آینده امری غیر ممکن به نظر برسد، اما علم همواره ثابت کرده که قادر به تحقق بسیاری از ناممکن ها بوده و شاید ماشین زمان هم یکی از همین ناممکن ها باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳۶ دیدگاه

 1. منم تو زمان سفر کردم و تاریخ و از چش دوم دیدم///:
  لامصبا شما آداب دروغگوییم بلد نیستین ک

 2. درود
  بنده در زمان سفر کردم
  تمام انسانها میتوانند با چشم سوم سفر کنند
  باید خودتان را بشناسید
  باید زمان را از زندگی بیرون بکشید، تمام دلبستگی ها را دور بریزید، خودتان را نجات بدهید
  %۹۹ مردم دنیا خواب هستند، باید چشمتان را باز کنید، به تکامل برسید، وگرنه باید بمیرید و زنده شوید تا مسیرتان را پیدا کنید.

 3. سفر در زمان مقوله ی بسیار ساده ای هست .
  ابتدا باید از بعد فیزیک خارج شد . وقتی جرم مربوط به فیزیک است زمان هم مربوط به فیزیک است . نمیشه فیزیک رو بدون زمان و جرم و … تصور کرد همونطور ک اب رو بدون ویژگی خیس بودنش و شکر رو بدون ویژگی شیرینیش نمیشه تصور کرد . پس ابتدا باید از بعد فیزیک خارج شد و وارد متافیزیک شد . ینی بعد روحانی انسان.
  روح میتونه بره به گذشته و آینده ولی فقط به عنوان مشاهده گر . چیزی رو نمیتونه تغییر بده چون تقدیر هر چیزی و هر قومی و هر اتفاقی از قبل تعیین شده . من مدتی هست ک تو بورس سرمایه گذاری کردم و با خواب هایی ک میبینم دارم کسب سود میکنم .
  الان هم شدیدا در زیان هستم چون خلاف اون خواب و دستوری ک داده شد عمل کردم . اما تسلط به این ک روح رو بتونی بفرستی خارج از بدن و کنترلشو در دست بگیری بارها انجام شده ک نیازمند ریاضت و ضعیف کردن بدن در برابر روحه . پس برای سفر در زمان
  روحتونو تقویت کنید .

 4. ممنون واقعا جالب بود.اون سفر زمان هم به معنی این نیست که مثلا رفیق من تونست بره اینده و بره و وقتی اون تو اینده است ما اینجا در زمان عادی زندگی کنیم و او به همان حالت برگردد وقتی اون تو سفر هستش اینجا داره کلی سال میگذره برای مت ولی برای اون فقط چند دقیقه هستش.به نظرم حرف انیشتین قابل قبول تر از استیون هستش.ولی به نظرمن اگه بشر به چنین چیزی دست پیدا نکنه بهتره.بزاره راحت زندگیمونو بکنیم.والا

 5. مردم حرف اینها را باور نکنید خودشان در متنشان نوشته اند شصت هزار سال نوری ان وقت در خط بعدی نوشته اند چهل سال طول می کشد خودشان هنوز نمی دادند که یک سال نوری یکسال با سرعت نور اینجا نوشته شده چهل هزار سال نوری یعنی چهل هزارسال طول می کشد تا با سرعت نور برویم . در ضمن هنوز سرعت نور ساخته نشده است . ضمنا من با دیدگاه امیرحسین هم مخالفم این علم است نه دین این ها جدا اما از نظر من علم و دین به همدیگر متصل هستند

 6. آگاهی بیشتر و حرف کمتر لطفا

 7. سلام این قسمتو گذاشتن برای تبادل نظر درباره پست .من نظر هارو خوندم فکر کردم این نظرات برای این پست نیست و بخش جدید سایته و مسابقه توهین کردن و فحاشی هست انجوری به هم میگید دوستان یادتون باشه که تو هر گروهی یا حذبی یا مذهبی باشید و دوست داشته باشید افراد بیشتری به شما بپیوندن همش به بیان و رفتار و گفتارو و تفکرو شما بستگی داره ورفتار و گفتار وـ..شما نشون دهنده و مشخص کننده اون دین و گروه و مذهب تون هست دوست عزیز شما چنان انقلاب انقلاب میکنی پس نشون مبده بچه انقلابی هستی و طبق گفته ها انقلاب بر اساس دین مقدس و اسلام و قران احترام به همنوع و ازادی بیان و…بنیان گڌاشته شده پس ادمایه انقلابی باید طبق گفته ها خیلی با ادب باشن و به دیگران احترام بزارن اینجا من والا هرچی انقلابی دیدم بجز توهین و بد دهنی چیزی ندیدم و گفته ها با چیزایی که میبینم همخوانی ندارن پس اینجا به دو نتیجه میرسیم یا دین اسلام مشکل داره یا انقلاب چون خروجی اسلام انقلابه خروجی انقلاب فحش و هرزه گویی حالا یچیزی مشکل از دین نیست چون من خودم محقق هستم رو قران و عاشق کتاب این دین و عاشق خدا و اسلام و هیچ جایی ندیدم که رفتار زشت رو فحاشی بی ادبی کم طاقتی )مثل شما که زود به فحش میبنی ( تایید،کنه پس از دین نیست پس از انقلابه که اینجوری افراد تزبیت میکنه حالا من خیلی رو قران کار کردم و خیلی چیزارو فهمیدم دیگران که اینکارو نمیکنن پس این رفتارت اخرش منفک میشه به دین و اسلام و قران ببین چه راحت و ناخواسته چهره دین رو خراب میکنی چنان که خودتم نمیفهمی اونوقت چیز عجیبی نباید باشه انقدر جوان از دین و قران واسلام بدشون بیاد و اون رو یک هیولا بدونن متاسفانه حدیث هست اخر زمان حاکمانی میان که دین رو با دین از بین میبرن و مردم نادون هم پشتشونن اگر انقلابی هستی و انقلاب خوبه نشون بده خوبه اینی که نشون میدی همه فکر میکنن و میبیننتون چیز خوب نمببینن

 8. امکان پذیره صد درصد
  وقتی شما به اسمون نگاه میکنید یک ستاره میبینید
  اون ستاره نورش در اصل مثالا ۵۰ سال نورشو دیر تر میبینیم
  حالا شما فرض کن ادم به اون ستاره سفر کنه !
  خب معلومه ۵۰ سال از زمین جلو افتادیم
  مثل نور خورشید که ما تقریبا ۵ دقیقه دیرتر دیدیمش !
  مشکل اینه که چه وسیله پیشرفته نیازه اون سرعت رو طی کنه شوخی نیست !
  اخه بدن انسان هم کشش اون سرعت رو نداره !
  ولی یقیناا امکان پذیره صد درصد یعنی برای دانشمندا پیش پا افتادس ، ولی وسیله نه به هیچ وج

 9. سفر به گذشته به هیچ وجه امکانپذیر نیست والا الان ما یه سری از آدم‌ها و موجودات آینده را در زمان حال خودمان مشاهده می کردیم. پس خودمون رو در مورد سفر به گذشته گول نزنیم.
  بعد چه جوری با موشکی که با سرعت نور حرکت می کنه یه مسیر ۶۰هزار سال نوری تا وسط کهکشان رو اونم رفت و برگشت در عرض ۴۰ سال رفت واومد؟ اگه بشنویم و توهم بزنیم میشه تو خیال سیر کرد.

 10. هاوکینک
  خواهر رو (خاهر) مینوسه ؟😁
  دوست دارم گوگولی معصوم 😍😍

 11. سفر در زمان ممکنه اگه از یک dimension به یک dimension دیگه باشه وحتی عقلانی هم ممکنه.

 12. غرب خونخوار با این قصه هایش در حال تسخیر مغز جوانان انقلابی و اسلامی ماست . این اینترنت غربی شده منبع فساد و فحشا . اینترنت غربی باید فیلتر بشه این خواسته نود و نه درصد مردم ایران اسلامیه

  • راستی چرا خدا اینده ما ادمارو میبینه ؟
   لوح محفوظ ما چرا برای خدا اشکاره ؟
   عجیب نیست ایندمونو ببینیم ؟
   صد درصد یقین یقین یقین
   یعنی هزار درصد
   سفر در زمان وجود داره
   حتی از فرازمینی ها این دانسته رو گرفتن ، لو نمیدن
   حتی امریکا تو فیلماش داره به طوره غیره مستقیم پیام میده به مخاطبش ، فیلم ورود رو نگاه کنین متوجه میشین ،
   اخره فیلم میگه
   انها گفتن دادند رفتن ..
   الان دقیقا بعده اون زمون مستند های لو رفته هم ۱۰۰ درصد یقینا لو رفته (سفر) زمان ،
   عزیزم حقیقت راز انسان نزدیک تر از اون چیزی هست که دنبالش هستیم ،
   خدا میگه از رگ گردن بهت نزدیکم ،توجیهش چیه دروغه؟
   چرا دورتر میگردیم
   خدا میگه قابل دست یافتن نیستم قانون (عدم) دروغه؟ توجیهش چیه ؟؟؟
   البته زبونمو میبندم بهتره ببندم منطق نیست باز شه ،
   ولی خدا پیاماشو از ذهن و دهن و تفکر ما میده .
   دوریم کودن تشریف داریم دارررن بعضی ها

  • یه هم وطن داریم این کامنت علیه خودم
   بهم گفت به اون خدایی که میپرستی شفات بده
   یاد کافرای مصر افتادم
   ابله چند تا خدا داریم ؟ تاناکوراست مگه؟
   نفهمیت و نفهمیتون اینه کافر میاد به ترامپ یه خدا
   به …یه خدا
   به همه چرا خدا تقسیم میکنی تو؟
   به گفته تو ای بیشور کم تضاد بندازین یه خدای جاری بر همس کودن
   جریان کافرای مصر تکرار شده به خدا
   امام زمان بیاد اول از ایران شروع میکنه
   عجب نفهمایی داریم واقعا بی هم تان

  • گجت نیوز این نظر کار خودت نیست احیانا؟
   چون چنین موجود بی فایده خدا نیافریده …
   جان عزیزت اگه خودت ثبت میکنی بی خیال شو حوصله این مصموم اسهال فکری هم نداریم
   یه بلاک کن یا اعتراف کن
   نیست اصلا این موجود پررر روووو

  • داداج دقیقا صریح شفاف بگو بینم چی زدی عجب جنسی

  • توی اشغال که اسمتو نوشتی احمدرضا فقط واسه بدنام کردن جریان انقلابی اینجایی
   عقده ای لجن کثافت
   امثال شما اتئیستا محکومید که تو دنیای پر از درگیری و بدون چارچوب ذهنیتون در لجن گیر کنید و در نهایت در حال خیانت به وطن اولیه تون جون بدید
   هیچ سودی برای این جهان ندارید
   هیچ چیزی بجز عقده ای و یک عده تازه بدوران رسیده نیستید
   زمانی غرب پیشرفت کرد که ما تو باتلاق قاجار بودیم
   در همون زمان قاجار بود که شما اتئیستا به خاطر منافعتون و (و برای اینکه خنگ بازی درنیاورده باشید) به خدمت استعمار گرای اروپایی دراومدید و تا تونستید بچه های این سرزمینو ترور کردید
   حالا میگید غرب پیشرفت کرده و ما نه؟؟!
   مگه همین شما نبودید که گفتید اساسا نژاد ایرانی پایین و پسته و پیشرفتای اروپاییا بخاطر نژادشونه؟؟!:)
   شما ها باید دهن کثیفتونو ببندید
   سفر در زمان اولویت اونیه که کشورش از همه جا محاصره نشده باشه و نخواد به اشغال دربیاد و مجبور نباشه اساسا مصرف کننده باشه و یه کشور عقب افتاده بدون استقلال و پیشرفت تا عقده صهیونیست های نژاد پرست اتئیست باهاش خالی بشه و به وسیله ملت های عقب افتاده و جهان سومی خاور میانه ,فخر بفروشه و احساس برتر بودن نژادی داشته باشه

   • خفه شو ماهان ساندیس خور . هرزه تو باس الان تو سایت های مداحی ول گردی کنی دکتمو بزن

    • جناب احمد رضا
     یه مستند بهت معرفی میکنم به اسم دلیل انفجار بیگ بنگ تا ما انسان ها ،
     یقینا توام تو فکر این هستی که زارت از بغل خدا نیفتادی برای هدایت ما ؟ درست؟
     یه نیم کیلو مغز گردو دو تا ماهی و کنجد و کندور تهیه کن دو روز مونده به فیلم استفاده کن
     بشین پای فیلم
     تاثیرگردو کم کم حین مشاهده باعث میشه بفهمی که
     ابتدای انسان از باکتری رو به تکامل و هم چنان سیر تکامل پیش میریم
     در این سیر تکامل
     اتفاقاتی تو مغز اتفاق میفته به اسم (توهم)
     عزیزم
     داشته هات به درده خودت میخوره
     بیشتر واسه خنده مناسبه
     برو، خل هستی همرو خل میبینی
     برو توی ذهن تسخیری و توهم زده که از نسل گذشته رو دوش داری یه جور سر کن
     فلسفه خلقت خدا به چادر
     روزه
     نماز
     و
     و
     و
     نیست خداتو کوچیک نکن
     واسه خدا توهمات جناب میدونستی مهم نیست؟
     چون ممکنه یه شهاب سنگ بخوره به ملاجمون به کل نابود شیم
     و ادامه انفجار بیگ بنگ هم چنان ادامه داره
     حالا توام چادرو بنداز سرت بگو خدا میزنه کمرم
     خخخخخخ
     اشغال

  • سلام احمد رضای عزیز خواهشمنداست لطف کنید بفرما.ید چند سال دارید ودر مغز انقلابی شما چه میگذرد واهل کجائید واگر لطف کنید ادرس یا شماره تلفن عزیزتان را برایم بفرستید واقعا ممنونتم میشوم واینقدر محبت شما از طریق سخنان نازنین گوهری که از زبان شما جاری شده عاشق شما شدم ممنونم مهدی

  • تو مثل اینکه حالت خوش نیس برادر.از علم چیزی نمیفهمی به غرب ربطش نده

  • اقای احمد رضا

   دانش کم خودت رو به اسلام ربط نده

   بحث غرب و شرق نیست … هر جا که تلاش برای پیشرفت و راه جدید باشه قابل تجلیله. انسان هایی دارند تلاش میکنند راههایی رو پیدا کنند که خدا افریده

   خدا قوانین فیزیک رو ایجاد کرده …دانشمندان فقط دارند اون قوانین رو کشف میکنند

   سیاه چایه ها و خواص فیزیک افریده خدا است و خدا این خصوصیت رو در آنها قرار داده …

   انسان فقط کشف میکنه قوانین خلقت رو

   غرب داره قدرت اون خدایی رو با علم اثبات میکنه که که در جوشن اومده …. “او قادر است و حکیم”

   خدا قدرت خودش رو در قالب علم به انسان عرضه کرده تا انسان در طول زمان اون رو تکمیل کنه و برسه به اون جایی که میگفتند ” برسد بشر به جایی که به جز خدا نبیند ”

   از طی الارض چیزی شنیدی ؟ طی الارض یعنی جابجایی در صدم ثانیه …. یعنی سفر در زمان …یعنی تجزیه کل بدن در یک نقطه و ارسال به نقطه دیگر …… دارند اثبات میکنند باورهای دینی اسلام رو که اگر انسان به خدا نزدیک باشه خدا قدرت های نهان شده در وجودش رو بهش یاد میده

   در باور بچه مسلمان ها است که میگن ” علم اگر ۷۲ قسمت باشه تا این لحظه و این همه تکنولوژی تنها ۲ قسمت اون کشف شده و به مرور تا زمان ظهور و بعد از ظهور دریچه های علم کاملا به روی انسان باز میشه ” ……. میفهمی یعنی چی ؟ یعنی کلی ناشناخته وجود داره که داره اثبات میشه

   اگر غرب هم میخواست فیلتر کنه هیچ کسی نمیفهمید در کهکشان ها چه خبره … و البته غربی ها دارند تلاش میکنند بفهمند چرا خدا این همه کهکشان خلق کرده اما تنها در کره زمین انسان خلق کرده .ایا ۱ای موجودات دیگری هدر حیات در میان است … دارند بررسی میکنند تا بفهمند حکمت خدا رو …..

   خدا در قران صراحتا گفته ای مومنان من رو از روی نشانه ها بشناسید …

   اگر غربی ها هم میخواستند فیلتر کنند الان مراکز درمانی اینقدر پیشرفته نبود و این همه دستگاه اختراع نمیشد

   اسلام دین تکامل انسانه و شویق به شناخت و فهم میکنه

   کج فهمی خودت رو به اسلام ربط نده

   از

 13. گجت نیوز یه پست باحال اومد تو ذهنم، راجع به اینکه چرا مثلا تو سیاره ماه آسمون و ابر نداریم یا چرا آسمون تو مریخ نارنجیه پست جالبی میشه

 14. اگه میشد عالی میشد . از این خراب شده میرفتیم

 15. حرف مفت میزنه
  هیچم این اتفاق نمیافته

  • دوست بالایی(ali) داره میگه اگه میشد خوب میشد
   دوست پایینی (ahmad11) داره میگه دروغه نداریم ،

   کودن زیاده به این جهت میگم
   دوست عزیز منطقی میگه بشه خوبه
   این ابله میگه نداریم

   خللللللل امضا میدی نفهم ؟
   یه جور یقین میگه انگار هاوکینگه یا … باز اون فکر میکنه یه چیز میگه
   اخه ادم به امثال تو میسوزه بی فکرررر نشسته خونه گندش زده فکر سرویس پرایده داره میگه نیست
   گم شووووو بابااا
   دو تا از تو عالمو مصموم میکنه به خدا
   اه
   اه

 16. اینجوری باشه بازم خوبه

 17. ینی چی ینی نمیشه برگردیم دیگه؟؟

 18. یعنی اگه میشد درزمان سفر کرد چی میشد

  • چی میشد
   فکر اخرتت باش خاهر

   • ببخشیدا ولی خیلی ساده لوحین شما چرا دین رو به علم و سیاست اشتباه میگیرین دین جدا علم جدا سیاست جدا خدا مگه نگفته ذهن دادم بهت که به من برسی مگه غیر اینه که میگه همه چی بهت دادم که بتونی هر کاری بکنی این اشتباهه دارین دین رو به علم متصل میکنید یکم عقل داشتید فکر پیشرفتتون میشدین الان اوضاعمون نگا عوض اینکه خدا خدا کنیم یکمیم خودمون بلند شیم کار کنیم ناسا رفته زمان اینده سال۲۱۱۸هنوز ما اینجا نشستیم میگیم شراب حرامه فکر اخرت باشین؟!! خدا نگفته که اسم منو بگو بهت همه چی بگم اون عقل رو داده استفاده کنی هر چیزیم حدی داره بسته چقدر دین دین میکنی خودت کلا از دین خبر داری اصلا ؟ یا دوتا مذهبی دیدی جو گرفتی عمو من نمیگم دینمون بده ولی میگم یکم از این اسکل بازیا دست بکشین بخدا با خدا خدا کردن هیچی درست نمیشه هر کی موافقه بسم الله

  • درود
   میشود چون من سفر کردم