زباله های فضایی

زباله های فضایی باعث بروز جنگ میان کشورها می‌شود

زباله های فضایی که از بقایای ماهواره‌ها و فضاپیماها به وجود می‌آیند، در آینده‌ای نزدیک به عامل اصلی جنگ میان کشور‌ها تبدیل خواهند شد. این هشداری است که متخصصان سیاست‌های فضایی داده‌اند.

به مجموعه‌ای از بقایای ماهواره‌ها، فضاپیما‌ها و سایر اشیای فضایی ساخته دست بشر که در مدار زمین در حال گردش هستند، زباله های فضایی می‌گویند. بسیاری از کشورها چنین زباله‌هایی را مانعی برای انجام ماموریت‌های فضایی می‌دانند و آن را به عنوان چالش زباله های فضایی می‌شناسند. اکنون متخصصان و محققان سیاست‌های فضایی بر این باورند که در آینده‌ای نزدیک این چالش به معضلی امنیتی برای کشور‌ها تبدیل خواهد شد و در شکل‌گیری جنگ‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد.

زباله های فضایی

زباله های فضایی چه آثار مخربی به همراه دارند؟

در حال حاضر زباله های فضایی بسیار زیادی در مدار کره زمین در حال گردش هستند که برخورد آن‌ها با هر یک از ماهواره‌های تحقیقاتی می‌تواند باعث نابودی آن‌ها شود و آثار مخربی را به دنبال داشته باشد. از طرفی اگر هر یک از فضاپیما‌ها به خصوص فضاپیماهایی که حامل فضانوردان هستند، در هنگام پرتاب با این زباله‌ها برخورد کنند، این اتفاق موجب تخریب فضاپیما‌ها می‌شود و جان فضانوردان را تهدید می‌کند. در همین رابطه آژانس فضایی اروپا (ESA) در گزارشی اعلام کرد بالغ بر ۵۰۰ حادثه برخورد، انفجار، شکستگی و قطعه‌قطعه شدن فضاپیماها به خاطر زباله های فضایی در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاده است.

بر اساس گزارش ناسا، اولین تصادف فضایی در سال ۱۹۹۶ از برخورد موشک تقویت‌کننده اروپایی و یک فضاپیمای فرانسوی اتفاق افتاد که به واسطه آن زباله های‌ فضایی متعددی در مدار کره زمین باقی مانده است. به طور کلی زباله های فضایی از تصادف‌های فضایی به وجود می‌آیند و به واسطه این برخوردها بالغ بر ۲۳۰۰ قطعه در فضا باقی می‌ماند. از این رو بیشتر کشور‌ها به دنبال تجهیز فضاپیماها به جنگ‌افزارهایی هستند تا به گونه‌ای با نظامی‌سازی چنین فناوری‌هایی از برخوردهای احتمال جلوگیری کنند. به همین دلیل متخصصان بر این باورند که چنین فعالیت‌هایی زمینه‌های شکل‌گیری جنگ فضایی را فراهم می‌سازد.

زباله های فضایی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۱ دیدگاه

 1. حالا با این وضع خودتون حساب کنید آیا هیچ فضانوردی می تونه روی ماه فرود بیاد؟! چون ماه هر لحظه با شهاب سنگ در حال بمبارن شدنه و شهاب سنگ ها حتی اگر در اندازه یک تگرگ باشند فضانورد را سوراخ می کنند چون با سرعت چندین کیلومتر بر ثانیه حرکت می کنند نه با سرعتی که در روز های بارانی میبینیم!.}مرگ یر کذاب!

 2. حالا با این وضع خودتون حساب کنید آیا هیچ فضانوردی می تونه روی ماه فرود بیاد؟! این یک دروغ بزرگ است که آمریکایی ها بافته اند.

 3. همین خطر زباله های فضایی به سادگی ثابت می کنه اگه کسی بخواد روی ماه فرود بیاد نمیتونه فرود بیاد! چون ماه اتمسفر نداره و هر لحظه امکان برخورد شهاب سنگ حتی اگه سنگ هایی با اندازه یک دانه نخود با سرعت چند برابر گلوله به فضانورد برخورد می کنه و مانند تیری که به یک پلاستیک آب زده شده اون رو سوراخ می کنه! پس سفر به ماه یک دروغ بزرگ است که دروغ پردازان حرفه ای گفته اند.من که دوست ندارم طوری که این بالا گفته شد بمیرم شما چطور؟! مرگ بر کذاب

 4. اینا چی هستن حالا

 5. آره واقعا دارن مشکل ساز میشن

 6. همون زباله هاشون بریزه روی سر خودشون

 7. وا مگه مرض دارن خب برن جمش کنن

 8. البته به نظر من اید یه فکر به حال این چیزا کنن

 9. توی این یکی دیگه واقعا ما بی طرفیم
  چون هیچ فضایی رو نگرفتیم